Kategoriler
Geyik

Noel Baba ve Nasrettin Hoca arasındaki 7 fark

Bu aslında eski bir yazı, çok önceden yazmıştım ama o yazdığım blog o zamanki adı Msn Spaces olan Live Spaces sisteminden silindiği için başka yerlerden buldum yazıyı iyi ki blogumdaki yazıları kendi bloglarına yazmış arkadaşlar o zamanlarda.

2 farklı simgeye farklı bakış açısı:

  1. Noel baba yılbaşına doğru gündeme gelen bir “dönem” figürüdür. Nasrettin hoca yılın her günü yıldızdır!
  2. Noel baba “bütün çocuklara karşılıksız armağan verme” gibi ütopik, imkansız bir fikrin kahramanıdır. Nasrettin hoca, “parayı veren düdüğü çalar” dürüstlüğüyle realist ve gerçek bir kimsedir.
  3. Noel baba ÇAM AĞAÇLARININ toplu katliamında baş rol oynar Nasrettin hoca sadece bindiği dalı keser, zararı da sadece kendisinedir.
  4. Noel baba maddecidir. Nasrettin hoca paraya çevrilmeyecek bir zenginlik kaynağıdır, ruhu ve zekayı besler.
  5. Noel baba geyiklerin çektiği kızakla, üstelik bir de uçarak,itici bir sürrealite içindedir. Nasrettin hoca eşeğine ters binerek reel ortamda sürrealite gösterdiği için daha çarpıcıdır.
  6. Noel baba aslen Antalya çıkışlıdır fakat asimile olmuştur, doğum yerini meraklısı bilir. Nasrettin hoca sonsuza dek Akşehir’in evladıdır.
  7. Noel baba herhangi bir babalığını görmediğimiz bir “baba” dır Nasrettin hoca hepimizin hocasıdır.

daha fazlası için buraya tıklayın.

Bu arada bitirmek üzere olduğumuz yıl tüm dünyaca 2008 Nasretin Hoca yılıydı, bir önceki 2007 yılı ise tüm dünyaca Mevlana yılı ilan edilmişti.
Bir diğer hatırlatma da kırmızı don giyerseniz yılbaşında dilekleriniz daha çabuk kabul olurmuş, denemekte fayda var.