Kategoriler
Gündem

Ceplerde Kontör olayı bitiyor TL / kuruş sistemine geçiliyor

Ceplerde Kontör olayı bitiyor TL / kuruş sistemine geçiliyorÖnümüzdeki ay başından(1 Nisan 2010) itibaren faturasız kontörlü hatlar kontör sistemini değiştiriyor. Bundan sonra GSM operatörleri kontör yerine Türk Lirası/kuruş ile konuşma dakilaranı verecekeler. Yani 1 dakikası şu kadar kontör gibi bir deyim tarihe karışarak 1 dakikası 5 kuruş cümlesi kullanılacak muhtemelen tüm reklamlarda. Bu değişikliğin nedeni GSM operatörlerinin promosyonlarında yaptıkları karmakarışık şeyler, biz tüketici olarak hesaplayacağız diye kafayı kırıyorduk. Yeni sistem eksi sisteme göre daha basit olacak tüketici için.

Aynı sistem Türk Telekom un ankesörlü telefonlarında da yapılacakmış. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun açıklamasına göre 2009 yılında haberleşme pazarında toplam 131 milyar dakikayı bulan aramaların yaklaşık %83 ü cep telefonu ile Turkcell, Avea ve Vodafone dan yapıldı. Toplamda 62.8 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu mobil pazarın %75 i ise kontorlü hat kullanıcısıymış. Yani bu değişiklik yaklaşık olarak 47 milyon aboneyi ilgilendiriyor.

    Bazı bilgiler;

  • 1 Nisan itibariyle aboneler kalan kontörlerini kullanmaya devam edebilecekler. Hatta bayiler stoklarını eritinceye kadar kontörlü kart satışına devam edecek. Hattınızda 1 Nisan itibariyle kalan kontörler 1 kontör = 20 kuruş olarak TL ye çevrilerek işlem görecek. Aboneler SMS aracılığıyla hatlarında artık kaç TL olduğu konusunda bilgilendirilecek. Bu geçişte abonelerin ekstra bir şey yapmasına gerek yok.
  • 1 Nisan itibariyle bayilerde TL kartlar da aynı anda satışa çıkarılacak. Operatörler TL kartlarının fiyatlarını ve yeni tarifelerin ücretlendirmelerini 1 Nisan da açıklayacak.
  • Bu sistem değişikliği abonelerin halihazırda bağlı bulunduğu tarife ya da kampanyayı değiştirmeyecek. Hesaplamalar bu kez kontör üzerinden değil TL/kuruş üzerinden gerçekleşecek.
  • Aboneler arası kontör transferi uygulaması TL transferi olarak devam edecek.
  • Avans kontör uygulaması da sadece isim değişikliği ile devam edecek. Aboneler hatlarında yüklü olan TL bitse bile avans TL alabilecek.
  • KDV ve ÖİV gibi vergiler ise aynen kontörde olduğu gibi konuşma ücretlerine yansıtılarak fiyatlandırılacağı için ek bir vergi uygulaması bulunmuyor.
  • Cep telefonunuzla yaptığınız görüşme, SMS, MMS gibi her bir işlem sonrası kullanılan süre, kullanımın TL karşılığı ve kalan bakiye tutarı konusunda aboneler bilgilendiriliyor olacak. Sistemde asıl amaçlanan zaten şeffaflık.
  • Operatörlerin sistem sonrası hazırlayacakları yeni tarifeler konusunda henüz bilgi bulunmuyor. Ancak tarifelerde değişiklik olmazsa yeni sistemde kontör yerine kuruş kullanılacak olmasının aboneler için daha karlı olacağı tahmin ediliyor. Çünkü eskiden görüşmelerde 1 kontöre denk gelen saniye miktarı tamamlanmadığı halde abonelerin 1 kontörü azalırken bu sistemde fiyatlanma TL üzerinden yapılacağı için ödenilen rakama denk gelen tüm saniyeler kullanılmadan tüketilemeyecek.