Bunu mutlaka görmelisiniz blog felsefesi

Arkadaşlar uzun bir süreden sonra merhaba. Çok uzun zamandır blog küre üzerine ahkam kesmedim, bu makalem ile yeni ahkam kesme sezonuna bir giriş yapayım dedim ve şimdi blogunuzu takip eden okurlarınızı nasıl daha fazla mutlu edebileceğinize ve Rss feed lerinizin takip eden sayısını nasıl artırabileceğinize dair bir ip ucu vereceğim.
FeedBurnerSistemin adı Bunu mutlaka görmelisiniz blogculuğu. Bu sistemde öncelikle blogunuzun Feed lerini Feedburner ile yayınlıyor olmanız şart, daha sonra bir delicious, digg, Furl gibi bir sosyal imleme sitesine üye olmalı ve etkin şekilde kullanmayı bilmelisiniz. Sosyal imleme sitelerinin etkin kullanılması demek, çoğu arkadaşımızı yaptığı; sadece kendi yazılarını ve bloglarını imlemek değil benim delicious hesabımı takip eden onlarca arkadaşın bildiği gibi "Bunu görmelisiniz" tarzı kullanımdır. Ve zaten sosyal imleme sitelerinin mantığı da işte tam benim kullanım tarzıdır. Evet şimdi Feedburner hesabımız var blogumuzun feed lerini feedburner a yönlendirdik ve delicious hesabımızda var, bu aşamdan sonra yapmamız gereken Feedburner hesabımıza giriş yapıp ( ekran görüntüleri işinize yarayacaktır ) Optimize bölümünden Link Splicer servisini aktif etmek. Link Splicer bölüne Delicious hesabınızın ismini yazıyorsunuz ve aktif ediyorsunuz işte bu kadar. Link Splicer servisinde iki seçenek var, birinci seçenek imlediğiniz siteleri tek tek Rss feedlerinize yansıtır diğer seçenek ise Feed okuyucunuza günlük rapor verir, her gün imlediğiniz siteleri bir kalemde toplu olarak rapor eder. Ben iki seçeneğide test ettim ve okuyucularımdan farklı tepkiler aldım henüz hangisinin daha iyi kullanım şekli olduğuna karar veremedim çünkü bazı okuyucularım günlük rapor halinde olmasını isterken bazıları delicious suz bırakma bizi Volkan diyor (: . Ve ayrıca aynı şekilde Flickr hesabınızıda bu mantıkta olduğu gibi Rss Feed inizle bütünleştirmeniz ve Bunu mutlaka görmelisiniz blogculuğu felsefesini gerçekleştirmeniz mümkün. Konu hakkında Google'ın hazırladığı dökümanları incelemeniz faydalı olacaktır [via]

Delicious hakkında blogumda bir iki yazım vardır, bu servisi çok basit şekilde kullanabilirsiniz, browser eklentileri ile nasıl bir siteyi sık kullanılanlara ekliyorsanız o şekilde eklemeniz ve o yer imine etiketler atamanız yalnızca bir iki saniyenizi alacak kadar kolay.
Blog kürede en eski ahkam kesicilerden biri olarak daha nice felsefik blog yazılarında görüşmek üzere, iyi bloglamalar.
Ekran Görüntüleri;

Link Splicer
Link Splicer
Photo Splicer

Konu ile alakasız not: geçenlerde Blograzzi api ile Gravatar tarzı bir sistem fikrini ortaya atmış ve bunu Blograzzi forumunda paylaşmıştım, beklentime cevap Ajax'ın Türkiye’deki çılgını Eburhan ( Erhan ) dan geldi, kendisi Blograzzi api sini kullanarak tamda benim istediğim şeyi yapmış ve örnek olarak bana göndermiş. Bundan sonrası için bunu bir WordPress eklentisi haline dönüştürmek kalıyor ve bu Blograzzi api sinin sadece 500 sorguya izin verdiği düşünülürse biraz meşakkatli bir iş, yani cashli meşli (: . Bu eklentiyi benim yapmam çok kasarsam bir kaç günümü vaktimi alır ve tabiî ki gönüllü ve blog küreye armağan bir iş ticari bir iş olmadığı için bunu yapacak kişi ya öğrenci ya da boş vakti olan bir programcı olur. Şimdiden bu eklenti Blograzzi ve Türk blog küresine hayırlı uğurlu olsun. Bu arada Blograzzi bize maaş vermeli diye düşünüyorum (:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

@gürkan
hayır blogcu yu kabul etmiyor diye bir şey yok. blogunun rss i tabii ki var fakat temanda eksi bir şey var o da "head" içinde olması gereken link rel alternate. onu ekledinmi olacaktır.

işte bu;
<code><link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="gurkan rss beslemesi"
href="http://blogcu.com/rss.php?u=gurkanbicer" /></code>

tekrar denedim olmadı. şöyle birşey çıktı

the url you entered does not appear to be a valid feed. we encountered the following problem: error on line 6: invalid byte 2 of 3-byte utf-8 sequence.

başlığı;

blog felsefesi: "bunu mutlaka görmelisiniz" olarak değiştirirsen daha anlamlı, anlatmak istediğine daha yakın birşey yapmış olursun.

geçmiş olsun. 🙂

ama güzel fikir 😉

@çağatay

seni editör alacam bloga (:

@damacana
senin dediğinin tam tersini söyleyenlerde var işte aslında burada şöyle bir şey var şimdi sen sırf bu benim delicious lar feed lerde oldu diye benim blogu sonsuza akdar terk edermisin? hayır. o halde diğer hoşumzua gidior diyenleri dinleyip daha fazla müşteri kazanabiliriz 😀

bakın okuyuculara müşteri diyen blogcular bile var (: ve lütfen kırılmayın ben demiyorum ama müşteri diyenler var olduğunu belirtmek için örnek verdim.

fikirleriniz için teşekkürler.

bilemiyorum neden çıkmıyor belkide bir günde 500 sorgu sınırını aştık. 500 den yukarsı ücretliymiş 😀 yarından sonra bir site ile bu bravatar servisini vereceğiz bakalım wp cilere hayırlı uğurlu olsun. en iyi öyle olacak tek bir merkezden yönetilen bravatar. en güzel iş 😀

ya bublograzzi günlük 500 gösterim çok az bunun daha fazlasını ücretsiz yapan yerler var mı bilmiyorum ama 500 çok az gibi geliyor düyelimki ben bunu kullandım benim ziyaretçi sayım ileride mesela 4 milyon oldu günlük şimdi ne olcak kullandığıma pek değecekmi