Kategoriler
Blog

Blograzzi puanını yükseltemek için ipuçları

Blograzzi'nin resmi blogunda Arda Kutsal'ın Blograzzi Puanınızı yükseltmek için ipuçları – 1 başlığı ile yazdığı yazıya bakılırsa Blograzzi resmi blogu bu ipuçlarını vermeye önümüzdeki günlerde vermeye devame decek. Ama daha önce ben şahisi önerilerimi ve düşüncelerimi yazmak istiyorum.

blograzzi Blograzzi puanlama sistemi blogcular tarafından çok tartışıldı ve eleştirildi çünkü sadece puanı yüksek olan 20 blog ana sayfada çıkıyordu ve puanı fazla olmayan ama kaliteli olan bloglara haksızlık edildiği düşünüyülüyordu. Buna istinaden Blograzzi yönetimi Blograzzi puanı olarak nitelendirilen bu sıralamada yükselmeye yarayan puanı blogcuların nasıl yükseltebileceklerini açıklayarak bir diğer değişle Blograzzi'nin puan sistemi hakkında blogcuları bilgilendirme yoluna gitti. Blograzzi, Techonarti, Google gibi sistemlerin kendilerine has algoritmaları vardır ve kullanıcılar ya da üyeler bu algoritmayı hiç bir zaman tamamen kavrayamazlar zira firmalar algoritmalarını bilinçli bir şekilde gizli tutarlar. Ancak kullanıcılara sıralamalarda ya da algoritmada etki edebilecek faktörler açıklanabilir. Henüz Blograzzi blogunda şu an itibarı ile sadece blogun diğer üyelerin favorilerine eklemesi durumunda puan alabileceği açıklandı ve ben şimdi çözebildiğim kadar Blograzzi'de blogumuzun sırasını yükseltmemize yarayacak an itibarı ile geçerli bazı ipuçlarını burada paylaşmaya çalışacağım umarım Arda Kutsal bana kızmaz (:.

Blograzzi'de paunlama sistemi görünürde 5 ana kaynaktan besleniyor;

 • Bunlardan ilki Technorati.com. Technorati dünya üzerinde 50 milyona yakın blogu sisteminde barındıran ve içerikleri tarayan, indexleyen, arama hizmeti veren bir sistemdir. Kendi bünyesindeki bir puanlama sistemi ile bloglara aldıkları backlink başta olmak üzere çeşitli kıstaslara göre puan verir.
 • İkinci Blograzzi puanının derlendiği kaynak Alexa.com. Alexa çoğumuzunda bildiği gibi dünya çapında web sitelerin ziyaretçi daha doğrusu veri çekilme oranına göre sıralayan reklamverenlerin ve diğer kuruluşların itibar ettiği bir istatistik servisidir.
 • Üçüncü sırada kullancı oyları var. Blograzzi'de kullanıcılar sevdikleri bloglara blog görüntüleme sayfasına girip yıldızlara tıklayarak oy verebilyor, kullanıcı eğer o blogu beğeniyorsa ona yüksek yıldız eğer o blogdan hoşlanmadıysa düşük yıldız verebilir ve buda Blograzzi puanını etkileyen ana 5 kaynaktan biri.
 • Geldik Blograzzi puan sisteminin beslendiği dördüncü kaynağa. Dördüncü kaynak kullancı yorumları, Blograzzide bulunan bloga yapılan yorumlarda bu sıralamayı etkileyen faktörlerden, anlayabildiğimiz kadarıyla Blograzzideki blogunuzun sayfasında ne kadar fazla yorum varsa ve yorumların hemen yanında bulunan şu kadar kişiden şu kadarı bu yoruma katılıyor zamazigosu sıralamayı etkiliyor.
 • Beşinci ana kaynakta yazımın en başında bahsettiğimiz ve an itibarı ile Blograzzi resmi blogunda yazılan favoriler olayı. Blograzzide bulunan blogunuzun puan kazanabilmesi için kullanıcıların blogunuzu seçip favorilerime ekle linkine tıklamaları gerekmektedir. Ne kadar çok kullanıcı tarafından favori olarak seçilirse blogunuz o kadar çok puan kazanıyor. Ne ka ekmek o ka köfte (:.

Elbette bu ana kategorilerden başkada etken olan faktörler var kafanızın fazla karışmaması için bunu daha sonraki bir yazımda yazmak isterim. Fakat yinede diğer etkenlerden bir kaçını kısaca yazmam gerekirse şöyle sıralayabilirim; Blogunuzun Google sayfa değeri ( PR PageRank ), Blogunuzun Google arama sonuçlarında çıkma sayısı, Blograzzide blogunuzun sayfasının gösterilem sayısı.

Şimdi bir özet yapabiliriz, Blograzzide bulunan blogunuzun sıralamasını belirleyen etkenleri şöyle sıralayalım;

 1. Technorati puanı
 2. Alexa sıralaması
 3. Blograzzi kullanıcılarının oyu
 4. Blograzzi kullanıcılarının yorumu
 5. Blograzzi kullanıcılarının favorilerine eklemesi
 6. Google PageRank
 7. Google arama sonnuçlarında çıkma sayısı
 8. Blograzzideki blogunuzun sayfasının görüntülenme sayısı

Yazıyı daha fazla uzatmamak için ben de bunun devamını yazacağımı size bildirip huzurlarınızdan ayrılıyorum ve bu konuda size faydası dokunacak blogumda bulunan Weblog ve Blog etiketi ile etiketlenmiş yazılarımı makalelerimi okumanızı tavsiye ediyorum.

Eski wolkanca.com’da Blograzzi puanını yükseltemek için ipuçları veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Blograzzi puanını yükseltemek için ipuçları için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

peki oradaki en aktif kullancılar ne?
en cok sitesinde yazanlar şeysimi oluyor?

aktif kullanıcılar dediği sol tarafta sitede en çok atraksiyon yapanlar blograzzi sitesinde yerinde duramayan oraya buraya yorum yapan favorilerine ekleyen vs. bu kişiler en aktif kişiler olarak ana sayfada listeleniyor. bu odur kayhanoviç.

harika bir yazı olmuş tebrik ederim. açıklamalarınızdan çok mutlu oldum.

belirttiğiniz gibi blog.blograzzi'de yakında ipuçları ile ilgili yazı dizisine yeni halkalar eklenecek. ancak sizin yazdıklarınız zaten benim yazacaklarımın çıkış noktasını oluşturuyorlardı. bundan sonra nasıl fark yaratacağımı bilemiyorum. 🙂

yazdıklarınızda karşı çıkacağım ve ya düzelteceğim neredeyse hiçbir şey yok. sadece şunu söyleyebilirim blograzzi puan üzerinde sürekli çalışıyoruz. elbette amacımız en doğru algoritmaya sahip olmak. inanın bu iş son derece zahmetli ve çok geniş veri ihtiyacı oluyor.

en iyi 20 dışında kalan bloglar ile ilgili de şunu dile getirmek istiyorum. sizin de yorumlarda bahsettiğiniz gibi ana sayfada en aktif kişileri ve blogları yayınlıyoruz. bugüne kadar gördüğümüz kadarıyla her iki modül de son derece doğru çalışıyor ve bir çok blogun ilgi görmesine destek oluyor.
tahmin edeceğiniz gibi bu listeler oylar, favoriler, yorumlar ekseninde oluşturuluyor. böylece kendi blogunu blograzzi'de aktif konuma taşıyabilen blog sahipleri ana sayfada yer alacaklardır. elbette kullanıcı kendisi aktif olursa, kendisini de ana sayfaya taşıyabilir.

bu listelerden, daha doğrusu mödüllerden, yeni blogları keşfeden, bugüne kadar farketmediği kaliteli içerikleri bulduğunu belirten bir çok kullanıcımız oldu. inanır mısınız ben hergün yeni bloglar keşfediyorum.
yakında bu tür yeni bulduğum ve harika içerikleri olan blogları da daha yoğun olarak tanıtmaya başlayacağım.

uzun lafın kısası, yazınız için teşekkür ediyorum. bundan sonra yazacaklarınızı da merakla bekliyorum.

blograzzi puan'a bu kadar ilgi göstermiş olmanızdan dolayı, bizi de yönlendirmenizden memnun olacağımı da bilmenizi istiyorum.

tekrar teşekkürler.

valla bende aktif zamazingosunu kendi sitelerinde sürekli güncel içerik verenler sanıyordum zaten ana sayfadaki isimler her yeni organizasyonda ön sıralardalar 😀 onlardan bize fırsat kalmıyor 😛
bence blog.blograzzi bölümü varya orda rasgele rss içerik gösterseler daha iyi olur birinin rsssini görmek için profiline gitmek gerekiyor onun yerine her yenilemede değişen rss olsa arka sıralarda kalmış fakat önemli işler yapan kişilerin bloglarıda ön plana çıkmış olur.sonuçta blograzzi kitlesel hareket ve blogcularda bunun parçası önemli olan kitlenin ne yaptığı ve ne yazdığı 😉

pagerank,tecnorati,alexa blogların değerini belirleyen bu üç servisin dışında blograzzi için üst sıralara çıkmanın bence en etkili yolu, wolkancanın tabiri ile atraksiyon yapmaktır. oturup birilerinin sizin blogunuzu keşfetmesini beklememelisiniz. bunu ilk siz yapın ve bir blograzzide kendiniz için birçok favori oluşturun, mutlaka ilgi çeken bir avatar kullanın,bol bol yorum yapın. sahiplenilmemiş bloglara mesaj yazmayın. anlıcağınız ne kadar aktif olursanız, farkedilmeniz okadar kolay oluyor. ayrıca blograzzinin puanlama konusunda ençok riayet ettiği sanırım yorum almak ve favori eklenmek, mesela 2 yorum aldığınızsa 5 sıra öne geçiyorsunuz.

bu gün bir değişiklik yapılmış olsa gerek. dün 15. sıradaydım bu gün 49'a düşmüşüm 🙁 technorati sıralamasında 7. sıradayım ama normalde 49. sanırım technorati sıralaması geri plana alınmış. yorumlar ve favoriler öne çıkmış ama bence daha elle tutulur şeylerle sıralaması gerekir…

değişiklik yapılmadı sanırım technorati nin sisteminden kaynaklanan bir kesiklik oldu ve sıralama değişti blograzzide bu konuda bir değşiklik göremiyorum sorun technorati de idi.

bence blograzzi ileride technorati servisini değil kendi geliştirdiği sistemi kullanacaktır en azından umuyorum şu anda hayal ediyorum

bu bolograzzi ye ben de yeni üye oldum 2 günde 935 sıra yükseldim. hiç bir şey anlamadım. ne bir favorim var nde yorum yazan.2.2 de puanım oldu.bereket versin.güzel yazı olmuş. teşekkürler