Kategoriler
Blog

Blograzzi puanını yükseltemek için ipuçları

Blograzzi’nin resmi blogunda Arda Kutsal’ın Blograzzi Puanınızı yükseltmek için ipuçları – 1 başlığı ile yazdığı yazıya bakılırsa Blograzzi resmi blogu bu ipuçlarını vermeye önümüzdeki günlerde vermeye devame decek. Ama daha önce ben şahisi önerilerimi ve düşüncelerimi yazmak istiyorum.

blograzzi Blograzzi puanlama sistemi blogcular tarafından çok tartışıldı ve eleştirildi çünkü sadece puanı yüksek olan 20 blog ana sayfada çıkıyordu ve puanı fazla olmayan ama kaliteli olan bloglara haksızlık edildiği düşünüyülüyordu. Buna istinaden Blograzzi yönetimi Blograzzi puanı olarak nitelendirilen bu sıralamada yükselmeye yarayan puanı blogcuların nasıl yükseltebileceklerini açıklayarak bir diğer değişle Blograzzi’nin puan sistemi hakkında blogcuları bilgilendirme yoluna gitti. Blograzzi, Techonarti, Google gibi sistemlerin kendilerine has algoritmaları vardır ve kullanıcılar ya da üyeler bu algoritmayı hiç bir zaman tamamen kavrayamazlar zira firmalar algoritmalarını bilinçli bir şekilde gizli tutarlar. Ancak kullanıcılara sıralamalarda ya da algoritmada etki edebilecek faktörler açıklanabilir. Henüz Blograzzi blogunda şu an itibarı ile sadece blogun diğer üyelerin favorilerine eklemesi durumunda puan alabileceği açıklandı ve ben şimdi çözebildiğim kadar Blograzzi’de blogumuzun sırasını yükseltmemize yarayacak an itibarı ile geçerli bazı ipuçlarını burada paylaşmaya çalışacağım umarım Arda Kutsal bana kızmaz (:.

Blograzzi’de paunlama sistemi görünürde 5 ana kaynaktan besleniyor;

 • Bunlardan ilki Technorati.com. Technorati dünya üzerinde 50 milyona yakın blogu sisteminde barındıran ve içerikleri tarayan, indexleyen, arama hizmeti veren bir sistemdir. Kendi bünyesindeki bir puanlama sistemi ile bloglara aldıkları backlink başta olmak üzere çeşitli kıstaslara göre puan verir.
 • İkinci Blograzzi puanının derlendiği kaynak Alexa.com. Alexa çoğumuzunda bildiği gibi dünya çapında web sitelerin ziyaretçi daha doğrusu veri çekilme oranına göre sıralayan reklamverenlerin ve diğer kuruluşların itibar ettiği bir istatistik servisidir.
 • Üçüncü sırada kullancı oyları var. Blograzzi’de kullanıcılar sevdikleri bloglara blog görüntüleme sayfasına girip yıldızlara tıklayarak oy verebilyor, kullanıcı eğer o blogu beğeniyorsa ona yüksek yıldız eğer o blogdan hoşlanmadıysa düşük yıldız verebilir ve buda Blograzzi puanını etkileyen ana 5 kaynaktan biri.
 • Geldik Blograzzi puan sisteminin beslendiği dördüncü kaynağa. Dördüncü kaynak kullancı yorumları, Blograzzide bulunan bloga yapılan yorumlarda bu sıralamayı etkileyen faktörlerden, anlayabildiğimiz kadarıyla Blograzzideki blogunuzun sayfasında ne kadar fazla yorum varsa ve yorumların hemen yanında bulunan şu kadar kişiden şu kadarı bu yoruma katılıyor zamazigosu sıralamayı etkiliyor.
 • Beşinci ana kaynakta yazımın en başında bahsettiğimiz ve an itibarı ile Blograzzi resmi blogunda yazılan favoriler olayı. Blograzzide bulunan blogunuzun puan kazanabilmesi için kullanıcıların blogunuzu seçip favorilerime ekle linkine tıklamaları gerekmektedir. Ne kadar çok kullanıcı tarafından favori olarak seçilirse blogunuz o kadar çok puan kazanıyor. Ne ka ekmek o ka köfte (:.

Elbette bu ana kategorilerden başkada etken olan faktörler var kafanızın fazla karışmaması için bunu daha sonraki bir yazımda yazmak isterim. Fakat yinede diğer etkenlerden bir kaçını kısaca yazmam gerekirse şöyle sıralayabilirim; Blogunuzun Google sayfa değeri ( PR PageRank ), Blogunuzun Google arama sonuçlarında çıkma sayısı, Blograzzide blogunuzun sayfasının gösterilem sayısı.

Şimdi bir özet yapabiliriz, Blograzzide bulunan blogunuzun sıralamasını belirleyen etkenleri şöyle sıralayalım;

 1. Technorati puanı
 2. Alexa sıralaması
 3. Blograzzi kullanıcılarının oyu
 4. Blograzzi kullanıcılarının yorumu
 5. Blograzzi kullanıcılarının favorilerine eklemesi
 6. Google PageRank
 7. Google arama sonnuçlarında çıkma sayısı
 8. Blograzzideki blogunuzun sayfasının görüntülenme sayısı

Yazıyı daha fazla uzatmamak için ben de bunun devamını yazacağımı size bildirip huzurlarınızdan ayrılıyorum ve bu konuda size faydası dokunacak blogumda bulunan Weblog ve Blog etiketi ile etiketlenmiş yazılarımı makalelerimi okumanızı tavsiye ediyorum.