Kategoriler
Blog

Blog yazarı bunu oku

Selam ben Volkan, çok zaman oldu blogumda bir kamyon yazı ve makalem mevcut. İnsan ne yaparsa yapsın bir şeyi uzun süredir yapıyorsa o şeyde tecrübeli oluyor, tecrübe bu zaten. Demek istediğim anneniz sizi doğurduğunda herkes neyse siz de osunuz, çevreniz ve yaptıklarınızla şekilleniyorsunuz. İlginçtir ölünce de herkes neyse siz de o oluyorsunuz.

Şimdi başta hiçbirimiz Türkçe profesörü olmak zorunda değiliz bunu aklımızın bir kenarında tutalım, fakat hiçbirimizin dilimize ve okurlara saygısız olma özgürlüğü yok bunu da unutmayalım.
Hata her zaman olacaktır ama yanlış bilinen bir şeyi sürekli devam ettirmek, alışkanlık haline gelmesi hata değil eksiklik ve bilinçsizliktir. Bu hatadan çok farklı bir şeydir düzeltilmesi gereken bir şeydir, hata tanımı içine girseydi eğer bunu yaptıktan sonra kişi bakıp; -tüh hatalı yapmışım derdi, oysa sürekli yapılan bir şey için kişi bunu demez taa ki bilinçlenip, öğrenip bunların yanlış olduğunu kavrayana kadar. Öğrendikten sonra bunlar onun için hatadır ve zaten devam ettirmez.

Ben blog yazarlarının sık yaptığı hataları defalarca ayrı ayrı makalelerde blogumda yazdım, bu arada blogumu milyonlarca kişinin okuduğunu tekrar hatırlatmama gerek yok sanırım, birinin çıkıp plaket vermesine gerek yok sonuçta kısacık bir dünya hayatımız var gelip geçiyoruz insanların hayatına faydalı etki edecek ne kadar çok iz bırakabilirseniz plaketi gerçek sevgi ve iyilikle dolu gönüller size pozitif enerji olarak gönderirler, bu enerji emin olun sizi bir ışın kalkanı gibi bu dünyada çevreler zarar görmezsiniz, diğer tarafı bilemiyorum.

Yine bu sık yaptığımız hatalardan bir kaçına değinmek istiyorum, özellikle aramıza yeni katılan ve yeni yazmaya başlayan arkadaşlarında bunları okumasını isterim.

Şimdi arkadaşlar yazımın başında da yazdığım gibi hiçbirimiz Türkçe profesörü olmak zorunda değiliz, hata yapmama şansımız da yok fakat yine yazdığım gibi sürekli
yapılıyorsa bu hata olmaktan çıkar bu yanlış bilmek olur.

Öncelikle noktalama işaretlerine değinelim, noktalama işaretleri biz insanların dinlediği nağmelerde, müziklerde ki notalar gibidir, bir ahenktir yazı için de okur için. Yazıyı okuyan kişi o noktalama işaretleri ile anlar, kavrar ve zevk alır yazıdan yoksa onlar olmadan yazının manası olmayacaktır. İşte demek istediğim noktalama işaretlerini nerede nasıl kullanılacağını bilmek yazı yazmayı bilmek ile birebir neredeyse aynıdır.

Noktalama işaretleri

.
,
:
;
?
!

Bunlar noktalama işaretlerinden bazıları. Bu işaretlerden önce boşluk olmaz, sonrasında her zaman bir es, bir boşluk bırakılır örneğin:
Hatalı: -Ben Vegas’dayım ağabey,benim her günüm Hangover !
Doğru: -Ben Vegas’dayım ağabey, benim her günüm Hangover!

Bu tamamdır, sadece bir kişinin yaşamını olumlu yönde etkilese bu yazım bu bana yeter.

Yazı başlıkları, başlıklar.
Arkadaşlar başlıkları hep yanlış yapıyoruz, bunun nedenini ben gazete ve dergilerde gördüklerimiz yüzünden diye tahmin ediyorum. Yani tümü büyük veya her kelimenin baş harfi büyük gibi. Türkçe de böyle bir yazım, Türkçeyi geç dünya dillerinde her kelimenin baş harfi büyük olarak yazmak yoktur.

Bir kelimenin baş harfi büyükse eğer o kelimenin manasına verilen değeri belirtir, felsefe budur. Şimdi biz tüm kelimelerin baş harfini büyük yaparsak o gerçekten özel olan ve değerli kelimenin bir anlamı kalmıyor çünkü hepsinin ilk harfi büyük zaten.

Örnek:
Hatalı: -Ağabey Görmen Lazım Las vegas Muhteşem Bir Yer.
Doğru: -Ağabey görmen lazım Las Vegas muhteşem bir yer.

Yukarıda ikinci doğru olan da Las Vegas bir şehir ismi olduğu için, bir özel isim olduğu için onun baş harfi büyük. İlk hatalı olan da ise tümü büyük ve Las Vegas ın değeri yerle yeksan.

Şimdilik burada bitiriyorum umuyorum birçok genç, yaşlı blog yazarı arkadaşımız bunlardan kendine ders çıkarır ve Türkçemiz konusunda kendini daha da geliştirmeye, bilinçlenmeye gayret gösterir.

Dost hataları yüzüne vurandır fakat dost dostuna hatasını söyler başkası yokken. Bunun anlamı şudur; şimdi bu yazı içinde imla hatası olabilir, bunu yorum olarak yazarsanız herkes görür, yazana mesaj atarsanız sadece yazan görür, bu sisizn dost olup olmadığınızın göstergesidir.
Aşağıdaki örnek bir hatadır ama imla hatası veya bilinçsizlik değil yazım hatasıdır,
olabilir, sisizn.
Klavye ve yazım hatalarını “herkes”(yani sen bile :D) yapar, çinkü haşa peygamber değiliz.