Kategoriler
Blog

Blogunuzu popülerleştirmenin yolları

Blogging –günlük tutmak– internette her ne kadar yeni sayılabilecek bir kavram olsa da bugün bile yığınla günlük mevcut. Çoğu günlüğün birbirlerine benzer konuları ele aldığını düşünürsek, acaba kendi günlüğümüzü nasıl öne çıkarabiliriz? Neil Patel, 5 ways to building a better blog? yazısında günlüğünüzün popülerliğini artıracak 5 yoldan bahsediyor.

İçerik

Günlükler genelde belirli bir konu üzerine yazılır, ziyaretçileri de bu içerikleri sayesinde sitelerine çekerler. Siteye yeni okurlar kazandırmak, eski okurları da siteye bağlı tutmak için yazıları yayınlarken şunları akılda tutmak faydalı olabilir:

 • Okurların faydalanabileceği yazılar yazın. Okur yazınızdan işe yarar hiçbir şey çıkaramayacaksa neden okusun ki?
 • Yazı yazma sıklığınızı sabitlemeye çalışın. Günlük, gün aşırı, haftalık, hatta aylık yazılar yazıyor olabilirsiniz; ama ne olursa olsun okurların alıştığı sıklığı uzatmamaya özen gösterin.
 • Diğer sitelerdeki/günlüklerdeki yazılara yorumlar yazın, bu hem diğer yazarlarla tanışmanızı sağlayacak, hem de o günlüklerden size ziyaretçiler getirecektir.
 • Yazacağınız yazıyı kısa ve öz tutmaya çalışın. Ziyaretçiler 500 kelimelik bir yazıyı okumayı 1000 kelimelik bir yazıya tercih ederler.

Kullanılabilirlik

Ziyaretçiler sitenize geldiğinde aradıklarını bulmak için fazla uğraşmamaları, düşünmemeleri gerekir. Günlüğünüzü tasarlarken, veya bir tema seçerken, şu maddelere dikkat edin:

 • Site içeriğinizi kolay gezilebilir ve kolay okunabilir tasarlayın.
 • Ziyaretçilerin içeriğe kolay erişebilmeleri için kategori ve arama gibi özellikler ekleyin.
 • İçeriği RSS okuyucu kullanarak takip edecek ziyaretçiler için RSS butonunu görünür bir yere yerleştirin.
 • Ziyaretçilere sunduğunuz seçenekleri sınırlandırın, kullanılmayan özellikleri kaldırın.
 • Teknik kelimeler kullanmamaya çalışın, kullanmanız gerekirse birkaç kelimeyle açıklayın.

Ulaşılabilirlik

İnsanlar aradıklarında sitenize erişemiyorlarsa, dünyanın en iyi günlüğünü de yazıyor olsanız fark etmez. Aşağıdaki maddeleri günlüğünüz için kontrol edin:

 • Arama motorları: Arama motorlarını (Google, Yahoo, MSN…) kullanıp günlüğünüzü bulan ziyaretçiler sizin için önemlidir. Bu yüzden sitenizi arama motorları için optimize edin.
 • Günlük arama motorları: İnsanların yazılarınızı Technorati veya IceRocket gibi sitelerden takip edebilmesi için Ping-o-matic ve Pingoat gibi servisleri kullanarak siteye yeni yazı eklediğinizi haber verin.
 • Sosyal alanlar: Yazdığınız yazıların dakikalar içinde binlerce kişiye ulaşmasını sağlamak için digg veya del.icio.us gibi sosyal alanları kullanabilirsiniz.
  Not: Yazı dilinizin İngilizce olması gerekir.

Özgünlük

Rakiplerinizden ayrılmak için özgün olmanız gerekir, ki bu size olan ilgiyi ve popülerliğinizi artıracak bir özelliktir. Bazı günlükler bunu araçlar, videolar veya içeriklerini kullanarak yaparlar; hangi yönden özgün ve iyi olacağınız tamamen size kalmış.

Okuyucular

Günlük yazarının yapacağı en önemli şey okuyucularını dinlemektir. Bu sadece sizinle ilgili değil, okuyucularla da ilgilidir. Dünyanın en iyi günlüğünü yazıyor olsanız bile, eğer okuyucuları göz ardı ederseniz, bir süre sonra günlüğünüzü kimse okumayacaktır. Her zaman yapmanızı istedikleri şeyi yapmayabilirsiniz; ancak onları dinlemelisiniz.

Kaynak: 5 ways to building a better blog