Kategoriler
Kültür Sanat

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) – Film

1984Dün akşam 3H Hareketi isimli grubun düzenlediği etkinlikte, George Orwell’ın kaleme aldığı romandan uyarlanan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) isimli filmi seyrettim.

Düzenleyen arkadaşlara teşekkür edip bu tür kültürel ve keyifli etkinliklerin devam etmesini diliyorum.

Ben Google Video’dan filmin tamamını buraya koydum isterseniz aşağıdaki player dan da izlemeniz mümkün, Türkçe dublajlı versiyonu var mı bilmiyorum, herhalde altyazısı vardır arama yaparak bulabilirsiniz.

Filmi izlemenizi tavsiye ederim, etkileyici bir film, izlerken günümüzdeki Türkiye’ye sanki atıf yapılıyor zannedeceksiniz ve filmde geçen olaylarla günlük hayatta karşılaştığımız durumlar arasındaki benzerliğe şaşırıp kalacaksınız. Oldukça politik ve ağır bir film yani sevgilinizin ülkeyi kurtarmak, çocuklara yardım etmek, savaşları bitirmek gibi planları yoksa onunla seyretmemeniz tavsiyedir.

Filmin müziklerini de ayrıca buraya tıklayarak siteden indirebilirsiniz.

http://video.google.com/videoplay?docid=-5464625623984168940

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) – Film

George Orwell gerçek hayattan esinlendiği, hayali kişi ve sistemlere karşı yazmış bu politik romanı, hikaye gerçekten hayal ürünü kötü bir dünyada geçer, özellikle kitapta tanımlanan Big Brother (Büyük Ağabey) kavramı günümüzde de sıklıkla kullanılıyor.

1984-film

Filmin yönetmenliğini Michael Radford yapmış, başröllerde John Hurt, Richard Burton ve Suzanna Hamilton var. Film, Avusturalya’yı esir almış totaliter diktatör rejimin kanatları altında yaşamını sürdürmeye çalışan Winston Smith’in hikayesini anlatıyor. Totaliter bir merkezi tek Parti’nin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halkının ve kendi hayatının manipüle edilmesine seyirci kalmak istemeyen Smith’in, çevresindekileri özgürlük yolunda savaşmaya ikna edebilmesi hiç de kolay olmuyor.