Kategoriler
Teknoloji

Bıçak geçirmeyen t-shirt

Filmlerde gördüğümüz ilginç teknolojilerin bir kaç yıl sonra gerçekleştiğini görebiliyoruz. Bu gerçekten çok ilginç, bundan 5 yıl önceki sinema filmlerine baktığımızda günümüzde bu filmlerde gördüğümüz alet-erdavatın piyasada var olduğunu, satıldığını görmemiz mümkün.
Bu son icad Yüzüklerin Efendisi de dahil birçok fantastik hikayede kahramanlar onları darbelere karşı koruyan bir pelerin ya da benzeri bir giysi. Bu bıçak ve sivri bir cisim geçirmeyen bir t-shirt. Bir Japon firması bu t-shirt ü geliştirdi ve fiyatı yaklaşık 200 usd den satılacakmış.
Detaylı bilgi burada, şurada, orada ve burada.

Anti bıçak t-shirt

Yüzüklerin Efendisi de dahil birçok fantastik hikayede kahramanlar onları darbelere karşı koruyan bir pelerin ya da benzeri bir giysi giyerler. Osaka’da kurulan bir Japon firması olan Nihon Uni firması bu fantastik hikâyeyi gerçeğe dönüştürüyor.
Özellikle gece geç saatlerde şehirlerde suç oranları yükseliyor ve dünyanın hemen hemen her yerinde bu suçlara çok sayıda kurban veriliyor. Bu tür suçlarda zarar görmenizi engelleyecek hafif ama güvenli bir giysi giymek artık hayal değil.
Üreticiler yeni ürünlerini, bu suçlara çocukların kurban gitmesinden etkilenerek ortaya çıkardıklarını açıkladılar. Bu yeni ürünün kumaşı kalın bir liften üretildi. Bildiğimiz pamuktan yapılan tişörtlerin üç katı kadar sağlam.
Bu lif bir çeşit termoplastik olan polietilenden üretildi. Çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemeden oluşan Dupont firmasının geliştirdiği Kevlar’a benziyor.
Kevlar’lar günümüzde zırh, halat ve yanmaz koruyucu giysilerin yapımında kullanılıyor. Bu tişörtün yapımında kullanılan fiber ise, Kevlar’dan farklı olarak yıkanabiliyor, çok daha hafif ve günlük kullanıma uygun. Nihon Uni firması tişörtlerinin bıçakla yapılan saldırılarda yırtılmaya karşı dayanıklı olduğunu da iddia etti.
Haziran ayında Japonya’da piyasaya çıkacak olan tişörtün kısa ve uzun kollu olmak üzere iki farklı modelinin olacağı bildirildi. Kısa kollu tişört 190 dolardan, uzun kollu tişört ise 220 dolardan satılacak.