Kaspersky ın çocuğunu sosyal ağlardan takip edip kaçırdılar

Eugene KasperskyÜnlü Rus antivirüs programı Kaspersky'ın sahibi Eugene Kaspersky'ın oğlu Ivan Kaspersky'ı geçtiğimiz günlerde kaçırdılar. Baba Kaspersky oğlunu kaçıran kişilerin sosyal ağlardan(Facebook, Twitter vs.) takip ettiklerini ve fırsat bulduklarını söyledi. Dünyanın en popüler bilgisyar virüs programı sahibi ve oğlu kaçırılan Kaspersky ailelerin ve çocukların sosyal ağları kullanma alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmelerini söyledi.

Modern dünyada suçların neredeyse tamamı teknoloji ve internet ile bağlantılı işleniyor, bu olayda en belirgin örneklerinden biri. Kaçırılan çocuk ünlü bir iş adamının oğlu olunca tabii ülkenin tüm istihbarat örgütü bu iş üzerine yoğunlaştı, başarılı bir opersyonla çocuğu kaçıran şebekeyi çökertip çocuğu kurtardı. İnsanlar kişisel bilgilerini sosyal ağlara yazarken, nerede ne yaptıklarını yazarken dikkatli omalılar.

Eugene Kaspersky şöyle söylüyor: "Ivan'a sosyal ağlarda kişisel bilgilerini nasıl paylaşması veya paylaşmaması gerektiğini söylemeyerek hata yaptım. Siz de aynı hatayı yapmayın ve çocuğunuzu istenmeyen durumlardan korumak için bir an önce harekete geçin. Bilgisayar güvenliğine karşı olan tehlikelerin yanı sıra, sosyal ağlar da aslında fiziksel bir güvenlik tehlikesi."

Facebook

SOSYAL AĞLAR RAHAT HİSSETTİRİYOR
Sosyal ağların kişisel iletişime yeni bir bakış açısı getirdiğini belirten Eugene Kaspersky "İnsanlar olabildiğince açıklar ve fikirlerini paylaşırken kendilerini rahat hissediyorlar. Aynı zamanda iş arkadaşlarının özel hayatlarının da bir parçası olmasına izin veriyorlar. Burada hiçbir art niyet görmüyorum ve aslında bu yaklaşım gelecekte insanların nasıl iletişim kuracaklarını ve hareket edeceklerini gösteriyor."

Insidefacebook.com'a göre Facebook kullanıcılarının yüzde 46.4'ü 25 yaşın, yüzde 20.6'sı ise 17 yaşın altında. 10'lu yaşlardaki gençler ve genç erişkinler ağ kurma konusunda oldukça istekliler ve gereğinden fazla bilgiyi sonuçlarını dikkate almadan paylaşıyorlar. Zayıf güvenlik ayarları, kişisel bilgilerin iyi niyetli olmayan kişilerin eline geçmesine neden oluyor. OnGuard Online'a göre ise 16-24 yaş aralığındaki gençler sosyal ağlarda bilgilerini paylaştıkları kişilerin kim olduklarını bile bilmiyorlar.

Ivan Kaspersky
Ivan Kaspersky

SONSUZA KADAR KALACAK
Eugene Kaspersky'ye göre unutulmaması gereken bir diğer konu ise bilgisayar kullanıcılarının internete postaladıkları her şeyin, internette sonsuza kadar kalacak olması. Eugene Kaspersky "İleride, çocuklarımız sosyal ağda paylaştıkları bilgilerden pişmanlık duyabilirler. Paylaştıkları her şey, ilerideki kariyerlerini, sosyal statülerini, ilişkilerini zedeleyebilir ve şantaj için kullanılabilir" diyor.

Tüm bu sebeplerden ötürü kullanıcıların iki yönlü hareket etmesini tavsiye eden Eugene Kaspersky bunları şöyle sıralıyor:
"İlk olarak sosyal ağlar, yaş bağlantılı özelliklerini kontrolsüz bir şekilde kişisel bilgi sunmaktan kaynaklanan riskleri minimuma indirmek için sunmalılar. Kısıtlı kullanıcı profilleri, aile kontrolü ve spesifik güvenlik ve görünüm ayarları gibi… Ailelerin kendi hesaplarının altında çocuklarına özel profil ayarı yapma fikri çok güzel. Bunlara ek olarak, aileler güvenlik yazılımı altında kanıtlanmış ve izlenen profillere ulaşmaya izin veren aile kontrol özelliklerini kullanabilirler.

"İkinci olarak çocuklara sosyal ağlarla ilgili gelebilecek tehditlerin anlatılması gerekiyor. Aileler bunun için OnGuardOnline'ın "8-12 yaş arası ve gençler için güvenlik ipuçları" konulu yazısını okuyabilir. Aynı zamanda sosyal ağların güvenliği konusu da orta öğretimin bir parçası haline gelmeli."

Eugene Kaspersky, Kaspersky Lab'de düzenli olarak 10'lu yaşlardaki gençlere ve genç erişkinlere halka açık eğitim verdiklerini belirtiyor ve okul sistemlerine bilgi güvenliğini dahil etmek adına sürekli çalıştıklarını ifade ediyor.

Eugene Kaspersky

İster beğenin ister beğenmeyin sosyal ağlar hayatımızda şu anda hiçbir yere gitmiyor. Sosyal ağların faydalarının tadını çıkaralım, tabi ki getireceği tehditleri göz ardı etmeyerek. Sosyal ağların risklerini çocuklarımız için minimuma indirmeli ve telafi edilemez risklerden kaçınmalıyız" diyen Eugene Kaspersky ebeveynleri, çocuklarını sosyal ağlardaki güvenlik konusunda uyarmaları gerektiğini vurguluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Güvenlik ve kullanılabilirlik her zaman iyi ve dengeli anlaşmanın bir parçası olmuştur. Liberal bir yaklaşım istenmeyen sürprizler doğurabilir. Çocuklarımızın her yaptığını kontrol etmek onların özeline de saygısızlık etmek olacağından, aileler konu hakkında çözüm bulmalılar, çünkü belli bir tarifin herkesin çocuğuna uymasını bekleyemeyiz

facebook-bw

Sosyal ağlarda yer alan scamler veya Twitter solucanları veya kötü amaçlı Facebook uygulamaları gibi konular hakkında detaylı bilgileri Securelist veya Threatpost gibi güvenilir sitelerden elde edebilirsiniz.

Bağlantılar:
Kaynak – http://www.ntvmsnbc.com/id/25215134/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaspersky
http://www.kaspersky.com.tr/

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.