Kategoriler
Kodlama

cPanel cron wget ile bir URL’i ziyaret etmek

wget ile ziyaret edilen URL’in içeriğinin dizine kaydedilmemesi için “–spider” komutunu kullanmalısınız.

Normal şartlarda Linux bir URL’i ziyaret etmek için “links” komutunu kullanabilir ancak paylaşımlı hostinglerde bu kullanılmıyor, bu yüzden wget kullanmak en mantıklısı fakat wget komutu varsayılan olarak ziyaret edilen URL’in içeriğini ana dizine dosya olarak kaydeder hem de her ziyaret sonrası dosya adının sonuna numara ekleyerek kaydetmeye devam eder.

Bu yüzden Cpanel’de bir URL’i ziyaret etmesi için cron işlevi yazacaksanız ve ziyaret edilen URL’in içeriğinin dizine kaydedilmemesi için “--spider” komutunu kullanmalısınız.

Örnek:

wget -q --spider https://wolkanca.com/

Ek olarak bir klasörün örnek WordPress Super Cache klasöründeki tüm alt klasör ve dosyaları tümüyle silme için şöyle bir cron işinizi görür:

rm -rf /home/kullaniciadi/public_html/wp-content/cache/supercache/*

Bunun yanında ayrıca benzer işi yapacak şekilde WordPress’de kendi özel cron işinizi oluşturmak için de aşağıdaki fonksiyonu kullanabilirsiniz, fonksiyonu temanızın function.php dosyasına yazmanız yeterli:

add_action( 'wolkanca_custom_cron', function(){
	file_get_contents('https://wolkanca.com/');
});

file_get_contents() ile ilgili adres ziyaret edilmiş olur. WordPress cron için wp-crontrol eklentisi de gayet kullanışlı, yukarıdaki fonsiyonu dilerseniz onunla zamanlayıp çalıştırabilirsiniz. Veya manuel olarak wp_schedule_event() kullanabilirsiniz, aşağıdaki gibi:

wp_schedule_event( time(), 'daily', 'wolkanca_custom_cron' );

Kaynaklar:

Kolay gelsin.