Kategoriler
Genel

Windows’da bir programı kapatmaya zamanlamak

AutoClose ile istediğiniz bir programın istediğiniz zaman kapanmasını sağlayın.

Normalde ben bilgisayarı Powershell ile kapatmaya veya uykuya geçmesi için zamanlayabiliyorum ancak sadece bir veya birden fazla çalışan programı kapanması için zamanlamak gibi bir düşüncem vardı bunun için çözümler ararken birkaç yöntem geliştirdim ve buldum paylaşmak istedim.

İlk olarak deneyimli bir kullanıcı iseniz benim gibi yine Powershell komutları kullanarak bunu Windows’un görev zamanlayıcısına ekleyip çalıştırarak yapmanız çok kolay ve en iyisi. Ancak bu yöntem deneyimsiz kullanıcı için değil ve her zamanlama için görev zamanlayıcısını yeniden açıp eklemeniz vs. gerekiyor. Ben yine de kodları paylaşıyorum uygulayabilirsiniz:

//PID numarasına göre
taskkill /F /PID 5284
//Program ismine göre
taskkill /IM "opera.exe" /F
//Program ismine göre
Stop-Process -Name opera.exe -Force

Yukarıdakilerden birini .ps olarak kaydedip görev zamanlayıcıya istediğiniz zamanlamayı yaparak ekleyebilirsiniz.

Running PowerShell scripts in Task Scheduler

Bir diğer yöntemde görev zamanlayıcı gerekmeksizin Powershell Timeout yöntemini kullanmak, bunun için de aşağıdaki gibi bir kod işinizi görecektir:

#requires -Version 2 
 
$maximumRuntimeSeconds = 3 
 
$process = Start-Process -FilePath powershell.exe -ArgumentList '-Command Start-Sleep -Seconds 4' -PassThru 
 
try 
{
    $process | Wait-Process -Timeout $maximumRuntimeSeconds -ErrorAction Stop 
    Write-Warning -Message 'Process successfully completed within timeout.' 
}
catch 
{
    Write-Warning -Message 'Process exceeded timeout, will be killed now.' 
    $process | Stop-Process -Force 
}

Elbette ilgili uygulamayı yani $process sizin belirlemeniz gerekir.

Gelelim en kolay ve kullanışlı olan bunu bir program ile yapma kısmına ki bu program sayesinde istediğiniz çalışan bir programı kapatabilir,i çalıştırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz, programın ismi “AutoClose“.

AutoClose – A tiny tool closes running programs on the scheduled time automatically

Program güzel iş yapıyor olsa da daha iyi tasarlanabilirdi bence fakat kullanmanızı öneririm, ücretsiz versiyonunda zaman kısıtlaması koyulmuş ancak ücretli versiyonunda herhangi bir limit yok ve çok iyi program. Ben açıkçası pro versiyonunu aldım kullandım, önermem(virüs korumanız olmalı) ancak crack de deneyebilirsiniz, crack için programı kurduktan sonra sadece “C:\Users\kullaniciadiniz\AppData\Roaming” içerisindeki “soundac.dll” dosyasını değiştirmeniz yeterli oluyor, program çok ufak ve temiz. Programa autoclose.net adresinden ulaşabilir ve satın alabilirsiniz. Portable versiyonu da mevcut.

AutoClose programının en güzel yanı eğer çalışan program/uygulama ekranınızda görünüyorsa bir hedef seçicisi var ve ona tıklayıp ekrandaki ilgili programı/uygulamayı seçmenize yardımcı oluyor, veya programlar listesini çekip onlardan manuel seçmenizi de sağlıyor, ayrıca birden fazla programı zamanlamayıp, zamanlama ve işlem sonrası bilgisayarın uykuya geçmesi, kilitlenmesi, kapanması, yeniden başlaması gibi seçenekleri de ekleyebilirsiniz. Veya hiçbir programı seçmeden bilgisayarın kapanması, yeniden başlaması, kilitlenmesi veya uykuya geçmesi gibi seçenekleri de var. Tüm yapılabilecekleri https://autoclose.net/tutorial.html adresinden bakabilirsiniz.

Programsız bilgisayarı kapatma zamanlaması
Herhangi bir program kullanmadan bilgisayarınızın kapanma zamanını ayarlayabilirsiniz. Hem Windows hem de macOS için.
Bilgisayarı otomatik zamanlama ile kapatmak

Son olarak Microsoft Store’da basit bir app var onu da bilgisayarı zamanlayarak kapatmak, yeniden başlatmak, kilitlemek veya uykuya geçirmek için deneyebilirsiniz: https://www.microsoft.com/store/productId/9NTDG6C9BTTW

Kolay gelsin.