Kategoriler
Ivır zıvır

Gündüz tekme attığınız köpekten gece korkarsınız

Gündüzleri tekme attığınız köpeklerden geceleri eve giderken korkarsınız. Gün ışığında görüp aşağıladığınız her şey gece size bir kâbus olarak döner. Gece, aşık olan daha çok ağlıyor. Politik kimliği olan, daha fazla sinirleniyor, bir yerler belki öyle kundaklanıyor. Belki sevgililere gece yarıları öyle telefon ediliyor, şiirler öyle yazılıyor, her şey karanlıkta yapılıyor….

Türkiye’nin ve hayatımın gerçekleri netleştikçe metinler daha sert oluyor
» İt Cazı, önceden yayımlanmış üç kitabının birleşimi. Bu birleşim, kitaplar arasındaki kan bağına dikkat edilerek mi yapıldı?
İt Cazı’nda ‘Insectisic’, ‘Made in HelP ve ’Necronomicon’ kitapları birleşti. Üçü çok farklı bir çizgide seyretmiyor. Fakat üç ayrı dönemde yazıldığı için, bir objektifin netleştirilmesi gibi bakmak gerekebilir buna. Dönemsel olarak kitaplara geçişinde gitgide anlatmaya çalışüğıni; o alternatif zor kesimi biraz daha netleştirmeye çalıştırmak üzerine formatlanmış bir kitap. Üçü kan kardeş. Aralarında ana baba ayrımı yok. Fakat Türkiye’nin ve hayatımın gerçekleri netleştikçe ki-taplardaki metinler de daha sert, yarılayıcı, huzursuz edici noktalara gelebiliyor. İt Ca-zı’ndaki ilk öyküyle son öykü arasında çok fark yokmuş gibi görünse de bir çember çiz-direbiliyorum. Bu da üç kitabın oluşumu esnasında kan kardeşliğinin bende yarattığı duygu.

Belki de üç ayrı kitabın da doğumu esnasında aynı tek sigarayı içtim doğumhanenin kapısında.

» Kitapta anlatılanlar, pek çok kişinin belki de hiç içine girmediği ancak sezebileceği şeyler. Hem sert, somut ve açık; hem de soyut ve yoruma açık, kendi içinde kapalı bir anlatım dili kullanıyorsun…

Tamamı [via]
Gaykedi’den okudum.