Kategoriler
Gündem

Angelina Jolie Türkiye ziyareti

Angelina Jolie Türkiye’yi ziyaret etti.

Angelina Jolie
Angelina Jolie

Suriye’de yaşanan olaylardan kaçan Suriye’li insanların Türkiye’ye sığınmasını ile Türkiye Suriye sınırı Hatay’da kamp yaptı ve bu kamplara Suriye’li insanlar yerleştirildi, KAmplarda her türlü insani ihtiyaçların giderileceği imkanlar verdildi. Ayrıca çocuklara oynamaları için oyuncaklar ve kadınlara çalışmaları için tekstil işleri, eğitimler veriliyor.


Jolie, şehrin dışındaki havaalanında sadece 6-7 hayranı tarafından karşılandı. Ancak Altınözü’ndeki Tekel binasına kurulan çadır kentin çevresinde tam bir izdiham vardı. 36 yaşındaki aktris, Kızılay tarafından kampın girişine asılan, "Dünyanın iyilik meleği hoşgeldin" yazılı pankartla karşılandı.

Vakit olursa, Jolie’nin Boynuyoğun’daki çadırkente de geçmesi planlanıyordu ancak olmadı. Jolie iki buçuk saatlik Altınözü ziyaretinin ardından saat 19:00 sularında kamptan ayrılarak havaalanına doğru yola çıktı.

ABD’li yıldız kampı dolaşırken bir grup Esad karşıtı da kampın bahçesinde gösteri yaptı. Göstericiler ellerinde Türkiye ve Suriye bayrakları ile "Erdoğan ve Türk halkına teşekkürler" pankartları taşıdı. Üzerinde "Arap devletleri cemiyeti" yazılı bir tabut da dikkat çekti.

Ünlü yıldız basın toplantısı düzenlemedi, medya temsilcileriyle bir araya gelmedi. Hatta basın mensuplarının kampın içinden görüntü almasına da izin verilmedi. İçeriye sadece Jolie’nin özel fotoğrafçısı girdi.

Buna rağmen ünlü oyuncunun Hatay’daki her hareketi, Türk ve yabancı basın mensupları tarafından saniye saniye izlenmeye çalışıldı.

Kalabalık bir basın ordusu tarafından takip edilen Jolie, geldiği gibi özel uçakla Malta’ya, ailesinin yanına döndü.

Aslında Jolie daha Hatay’a inmeden tartışmalar başlamıştı. Bazı Hataylılar Angelina’nın kentlerine gelmesine karşıydı.

Sokaklarda konuştuğum kent sakinlerinden biri, "Hatay’a gelmesini istemiyoruz, Suriye’de büyütüldüğü kadar bir olay yok. Aynı şey Libya’da da oldu. Angelina Jolie, Tunus-Libya sınırına gitti, sonra Libya bombalandı. Şimdi amaçları Suriye’yi bombalatmak. Angelina Jolie de bu oyunun bir parçası" dedi. Bir diğeri ise, "Bence Angelina Jolie’nin gelme sebebi tüm dünyada ses getirmek. Oysa Suriye’de öyle söylenildiği gibi olaylar yok" diye konuştu.

Bu arada hem Jolie için hem de bölgeyi ziyaret etmesi olası devlet erkanı için Hatay’da çevre düzenleme çalışmaları yapıldı.

Boynuyoğun’daki kampın çevresindeki yollar asfaltlanırken, Yayladağı’nda da kaldırımlar boyandı.

Tüm gözler Jolie’ye çevriliyken, Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını da sürüyor. Ülkelerinden kaçarak Türkiye’deki kamplara sığınan Suriyelilerin sayısının 10,200’ü bulduğu bildirildi.

Türk Kızılayı tarafından ikisi Yayladağı, ikisi Altınözü ve birisi Reyhanlı ilçesinde olmak üzere kurulan toplam 5 geçici çadırkentte kalan bu Suriyelilerin yanı sıra kaçak olarak Türkiye’ye gelip akrabalarının yanına yerleşenler de bulunuyor.

Ayrıca binlerce kişinin de sınırın Suriye tarafında beklediği biliniyor.

Bu arada Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye’den gelenlerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği’ne 3 milyon lira gönderdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Hatay Valiliği emrine 3 milyon lira daha Acil Yardım Ödeneği gönderildiği belirtilerek, gönderilen toplam tutarın 3 milyon 750 bin liraya ulaştığı kaydedildi.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Angelina Jolie Türkiye ziyareti başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.