Kategoriler
Genel

Adres kodunu öğrenmek

Türkiye’deki adreslerin her birine 10 haneli bir kod, (tıpkı iban gibi) olacak, bu kodları kargo firmaları gibi her kurum kullanabilecek.

Adreslerin 10 haneli bir kodla verilmesine bu yıl başlandı.

Adres kodu nedir?: Adres kodu ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numaradır. 1 Mart 2013’den itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha birçok işlemde kullanılmaya başlanıyor. Zorunlu deprem sigortanızı kolayca yaptırmak ve deprem sonrasında size vakit kaybetmeden ulaşmamızı sağlamak için adres kodunuzu mutlaka öğrenin!

Adres kodunuzu öğrenmek için: https://adreskodu.dask.gov.tr/ adresine gitmeniz yeterli, burada ikamet ettiğiniz adresi seçerek 10 haneli kodunu öğrenebilirsiniz, ayrıca herhangi bir adresin de adres kodunu öğrenme imkanınız veya bir kodun adresini öğrenme imkanınız da var. Site giriş gerektirmiyor ve herkese açık.

Ayrıca e-devlet uygulaması üzerinden de adres kodları öğrenebilecek.

Bunun yanında bankaların hesaplar için kullandığı IBAN kodu yanında cep telefonu numarası, TC Kimlik numarası, e-posta adresi ile ilişkilendirme de başladı, bu yöntemle eğer bir hesabınıza örneğin e-posta adresinizi doğrulayarak ilişkilendirirseniz size para göndermek isteyen biri e-posta adresinizi yazarak gönderebiliyor.

Bunlar güzel pratik şeyler, seviyoruz.