Kategoriler
Ivır zıvır

Anadolu hisarı – Yuşa tepesi

İstanbul Beykoz ilçesine bağlı olan Anadolu hisarı ve Yuşa Tepesi İstanbul’da mutlaka gidilmesi görülmesi gereken yerlerden. Yuşa Tepesinde Hz. Yuşa’nın kabri var, orada hem dilekler dileniyor hem adak, kurban yapılabiliyor ayrıca manzarasına hayran kalırsınız bu kadar güzel bir manzarasıolan yer çok az. Yuşa tepesi İstanbul’un en yüksek tepesidir, boğaz ve boğazın karadenizle buluşma manazarası inanılmaz güzeldir, daha yukarı kaleye çıakrsanız ordan inmek istemezsiniz, sessiz ve huzurludur çünkü ulaşım araçları yoktur sadece özel arabanızla gidebilirsiniz. Fotoğrafçılar ve arkeoloji ile ilgilenenler için birebir yerdir, Murat Bardakçı Tarihin arka dosaı isimli programın son bölümünü burada yapmıştı.

Anadolu hisarı - Yuşa tepesi


Hz. Yuşa peygamberin burada gömülü olduğuna inanılmaktadır, bu yönde hiçbir belge yoktur fakat halk arasında büyük bir ilgi vardır, Yuşa Tepesi’ndeki bu türbe her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret edilmekte ve adak adanmaktadır. Türbedeki Mezarın uzunluğu yaklaşık 17metredir(nedeni: nerede yattığı tam bilinmediği için veya büyüklüğüne duyulan saygıdan), daha sonra dilekleri gerçekleşenler adaklarını geciktirmeden yerine getirmektedir, burada ki yapıları ve camiiyi 3.Osman ın sadrazamlarından 28.Çelebizade Mehmet Said Paşa yaptırmıştır ama çeşitli depremler ve yangınlarla çok fazla tahrip olmuştur, günümüzdeki yapılar 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından onartılmıştır.

Ben bugün oraları gezdim çok da iyi ettim çünkü aslında tam havasıydı, hava çok sıcak değil ve çok huzurlu ferah bir gündü, işte fotoğraflarım.