Kategoriler
Hayattan

Trans onur yürüyüşü

Dün Taksim’de gay, lezbiyen ve travestiler, İstiklal Caddesi’nde “Trans onur yürüyüşü” düzenledi, İstiklal Caddesi’nde renkli görüntüler oluşturdu. Çoğunluğu İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği üyesi gay, lezbiyen ve travestilerden oluşan grup Taksim Meydanı’nda toplandı.

Trans Onur Yürüyüşü

“Trans cinayetleri durdurulsun” yazılı pankart taşıyan grubun içinden bazıları da Türk Bayrağı taşıdı. Bando eşliğinde Galatasaray’a kadar yürüyen eşcinseller bir basın açıklaması yaptı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Trans Onur Yürüyüşü” için İstanbul, İzmir ve Bursa’nın aralarında bulunduğu birçok ilden gelen travesti, transseksüel, gay ve lezbiyen, trans ayrımcılığına ve son yıllarda artan cinayetlere dikkat çekmek amacıyla, saat 17.00 sıralarında Taksim Meydanı’nda toplandı. İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kadın Kapısı, Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi, Kaos GL, MorEL Eskişehir, Pembe Hayat, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, PlanetRomeoFoundation bulunduğu birçok sivil toplum örgütü destek verdiği yürüyüşte göstericiler “Trans cinayetlerini durdurun pankartı” eşliğinde Tünel’e doğru yürüyüşe geçti.

Davullar, giydikleri gelinlik, transparan kıyafetleri ve makyajlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken travesti ve transseksüeller vatandaşların ilgisiyle karşılaştılar. Transseksüelleri simgeleyen gökkuşağı renklerinden oluşan bayrağı ve flamaları taşıyan grup, “Trans kimlikler hastalık değildir”, “Travestiyiz burdayız alışın gitmiyoruz”, “Bedenimiz bizimdir”, “İntersekslere uygulanan ameliyatlar durdurulsun” yazılı çeşitli dövizler taşıdı. Bazı vatandaşlar ve turistler de eylemcilere bayrak sallayarak destek verdi.

Bu trans onur yürürüşü geçen hafta yapılmış en son yürüyüş başka yürüyüşmüş herhalde biraz kafam karşık ama olsun.