Kategoriler
Internet

Al birde buradan yak

Şimdide bu çıktı başımıza 🙂 Kısaca hırsızlığın otomatiği. Nasıl mı şöyle; şimdi adam bir WordPress blogunu kurmuş sitesine ardından WordPress in bir eklentisi sayesinde ( farklı uygulamalarda yapılabilir ) onlarca sitenin ve blogun ki bu blogların nerdeyse çoğu çok okunan ve değerli yazıları olan bloglar ( içinde ben de varım ) rss feedlerini çekerek yazıları sitelerine alıyorlar.

Benim bildiğim rss feedleri çeken ve günlükleri arşivleyen bir blog var fakat onlar bu işi etik ve ahlaki kurallarla yapıyorlar Gunlukname.Com bakabilirsiniz. Günlükname blog sahiplerinden bloglarının feedlerini çekmek için izin isterler veyahut blog sahipleri kendi feedlerinin onların sitesinde yayınlanması için başvuru yapmalarını beklerler ve feedlerini çektikleri blogları kategoriler halinde listeler her yazının altına yazının gerçek adreslerini verirler öyle sallapati onun bunun yazılarını çalan tipler değillerdir bu noktada sözün kısası Günlükname kötü bir iş yapmıyor.

Diğer taraftan bahsini yaptığımız o sözüm ona siteler insanların bloglarındaki yazıları hiç bir izin almadan ve hiç bir şekilde ne ahlaki ne etik nede herhangi bir akla mantığa sığmayacak bir şekilde resmen ve açıkça sitelerin feedlerini çekip yazıları çalıp Google reklamları başta olmak üzere diğer bir takım reklamları koyarak kendilerine kazanç sağlama çabasındalar. Ben bu insanlara biraz sert olacak ama malesef bu konularda hiç ince olamam “Şerefsizlerin internetteki bir versiyonu” diyorum.

Bu konudan muzdarip arkadaşlar birlikte bir takım girişimlerde bulunuyorlar ben de bu konulardaki hassasiyeti olan ve blog dünyasının yakın takip eden biri olarak onlara destek verdiğimi söylemek istiyorum. Gerekli yerlere başvurularımız yapılacak ve bu embesil insanların başkalarının ürettikleri şeylerden kazanç sağlamalarını engelleyeceğiz.

*

Merhaba!

Bu merhaba Antalya’dan. Henüz temizlenmemis, yerlesmemis bir evden, sicak, kapali ve nemli bir Antalya’dan. Ne yazik ki –en erken- saliya kadar hizli hattim yok. Dolayisiyla her an el altinda olamayacagim. Elimden geldigince konusacagim tabii. Simdi olayi bastan alalim, anlatalim madem. Biliyorsunuz asagidaki yazida size gurme.net’le ilgili görüsmemi anlatmis ancak isim vermemistim. Sorun olsun istemedim. Madem Türkay bey sizlere de yorum birakmis, o zaman isim vererek durumu bir kez daha gözden geçirmek durumundayiz. Sizlere biraktigi mesajda (benim son yazimda yorum yok. Öncekilere ise henüz bakamadim.) kendilerinin gurme.net’ten özür dilemek zorunda kaldigini ve bizim de ondan (ya da gurme.net sitesinden) özür dilememiz gerektigini mi söylüyor? Henüz bakamadigim için tam bilmiyorum ancak ben ona “bu siteyi kapatin” demedim. Kendisi karsi tarafla görüsecegini söylemisti. Sonra da 3 günlügüne kapattim, karsi taraf muhtemelen bunun üzerine bana soracaktir ben de sikayetlerinizi iletirim dedi. Ben de peki tesekkürler dedim ve durumu sizlere ilettim, bundan sonra neler yapabilecegimize bakalim dedim. Bana kalirsa gurme.net’e özür borcumuz yok. Onlar bizden dilese iyi olur. Bir arkadasimiz Türkay beyin de kuruculari arasinda oldugu www.yesam.org sitesine bir mektup göndermis. Yesam yazilim eserlerini korumak için yazilimcilarin olusturdugu bir organizasyon. Asagidaki yaziya birakilan yorumlar arasinda göreceginiz gibi yesam’in temel ilkelerinden biri “Yazilim üreticilerinin ve yazilim eser sahiplerinin ürün ve eserlerinin haksiz kullanimini engellemek”. Anlasilan o ki (henüz oraya da girip bakamadim) gurme.net sitesi bir yazi yayinlamis sitesinde ve bizim yazi ve resimlerimizi almaya devam ediyor. Türkay bey de diyor ki bu hakki siz veriyorsunuz onlara! Hayir biz vermiyoruz, kullandigimiz sistem veriyor. Ayrica etik diye de bir sey var. Ben de bir yazarim, çesitli kitaplardan, yazilardan alinti yapiyorum ancak hiç bir zaman onlarin tümünü kitabima kopyalamadim. Ayrica kimsenin kisisel bir paylasimini da kopyalamadim. Çünkü alinti yapmanin da bir adabi var. Siz bir site kuruyorsunuz, bu siteyi reklam almak için kuruyorsunuz (herhalde gurme.net sitesinin kurucularinin insanlari bilgilendirmek gibi ulvi bir amaçlari yoktur) ve reklam alabilmek için birilerinin emegini oldugu gibi kendi sitenize kopyaliyorsunuz. Bu is bu kadar basit mi? Bence degil. Ayrica adi gurme.net olan bir site elbette yayinladigi yazilardan sorumludur. Ne demek biz içerigini kontrol etmiyoruz? Baskasinin kisisel paylasimini hangi hakla kendi sitelerinde yayinlayip da “biz içerikten sorumlu degiliz” diyebiliyorlar? Var mi böyle bir sey? Hepimiz sitelerimizde gerekli degisiklikleri yapacagiz ancak sikayetlerimizi de gerekli yerlere bildirecegiz. Nereler bu gerekli yerler? Yesam bunlardan bir tanesi. Sitenin reklam almamasi için google’a da gerekirse basvuracagiz. Basini da haberdar edecegiz. Yazilarimiz ve arsivlerimiz gurme.net sitesinden kalkana kadar ne gerekirse onu yapacagiz.

elma ile armutu karıştırmayalım.