Kategoriler
Düşünce

Cem Özdemir Almanya Gıda ve Tarım Bakanı oldu

60 yıllık Almanya-Türkiye göç tarihinde bir ilk yaşandı ve Cem Özdemir federal düzeyde bakan oldu.

Almanya’da Federal Tarım Bakanı olan Cem Özdemir mazbatasını almak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bisikletle gitti. Bisiklet elektrikli e-bike idi.

Yeşiller Partisi Milletvekili lan Türk asıllı Alman vatandaşı Cem Özdemir Gıda ve Tarım Bakanı oldu, federal düzeyde Türk asıllı ilk bakan oldu.

MINISTER E-BIKE: Wie Cem Özdemir das Sicherheitskonzept auf den Kopf stellte

Düşüncelerimi yazacağım fakat itibar, Mercedes filan şeylerine girmeyi hiç düşünmüyorum o mevzu yeterince Tweet atıldı ve herkesin bir fikri var. Daha çok doğru ve düz bilgiye yönelik birkaç cümlem olacak.

İlk düşüncem ve doğrusunu bilinmesini istediğim sıkıntılı durum şu ki 60 yıl önce Almanya’ya göçen Türklerin Suriyeliler ve diğer mülteciler ile karşılaştırılması, Türkler asla mülteci değillerdir bunu baştan bilmek gerekir.

Türklerin Almanya’ya göçmesindeki neden 2. dünya savaşından sonra yıkıma uğrayan Almanya ülkesinin kalkınmaya başlaması ve iş gücü ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Çıkan işgücü ihtiyacını karşılamak için Alman hükümeti 30 Ekim 1961 yılında Türkiye ile bir anlaşma imzaladı ve Türkler hemen her alanda çalışmak için Almanya’ya gittiler. Olay bundan ibaret, yani Suriyeliler gibi saçma sapan kontrolsüz milyonların alınması gibi bir şey söz konusu değil, zaten Dünya üzerinde bizim gibi saçma sapan yönetilen başka bir ülke de yok o kadarını yazayım. Daha fazlası için konu hakkında çeşitli kitapları öneririm.

İkinci mevzu ve sakıntım da bisiklet hakkında. Bisiklet veya Maserati, bakan da olsan başbakan da olsan saraya ne ile gideceğinin bir önemi yok, Cem Özdemir “yeşiller” hareketinden olduğu için bisikletle gitmesi ve zaten bisiklet sever olması onun kültürüdür, bu bir kültürdür. Bisiklet bir kültürdür, bisiklet çocuklara hediye alınan bir şey değildir, bisiklet ulaşım aracıdır. Bu konuda bildiğiniz gibi şahsım bir bisiklet severdir ve Türkiye’de bu konuda da bir kültür yoktur, Avrupa ülkelerinde kültür olduğu için Cem bey Cumhurbaşkanlığı sarayına bisikleti ile gider kaskını çıkartmadan yeminini edebilir, konuşmasını yapabilir. Kültür yoksa bunu yapamazsın. Kültür olması için elbette doğru kişileri seçmek, yetki vermek vs. gerekir, falan filan uzar gider, uzatmaya gerek yok, biz de bu kültür yok arkadaşlar, “kültürümüzde yok değil” “kültür bizde yok”, kültürün yok ki senin içerisinde bir şey olsun.

Son paragrafımı da şu “senin de komşuların Fransa, Avusturya olsa…” diyen, düşmansız yaşayamayan 2 ayaklı canlılar için ayırdım. Öncelikle bu arkadaşlar cahildir muhatap olmamak gerekir, söyledikleri veya yazdıkları yalandır tek dertleri bir düşman yaratıp kendi pisliklerini örtmekten ibaret. Almanya bundan bir nesil önce berbat durumdaydı, hatta Avrupa 2. Dünya savaşında gerçekten sefildi, o lüks rezidansların ve finans merkezlerinin olduğu Londra’da insanlar ekmek bulamıyordu. Bilim, kültür ve sanat sayesinde ülkelilerinde yaşayan insanların refahı arttı, adamın biri çıkıp yerli milli deyip petrol, gaz maz çıkmadı yani. 2.si kimse bir başka birini hain ilan edemez, sana göre hain olması da o insanın kültürlü biri olduğu gerçeğini değiştirmez diğer düşünceleri ve sana bana genel kime göreyse doğrularını ortadan kaldırmaz. Nobel ödülünü alan Aziz Sancar hoca veya salgına yönelik aşı geliştirmiş olan abi ve ablamız Türk asıllı olduğu için buradaki senin seçtiğin saçma sapan şahıs ve kafalara saygı duymak zorunda değil. Zaten bu senin kafan yüzünden kendi ülkesine gelmiyor ve senin ülken bu durumda Türko.

Düşüncelerim bu şekilde, Cem bey’e saygılar ve tebrikler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kaynaklar:

Jetzt übertreibt er aber! #Özdemir #Vereidigung
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr