Kategoriler
Düşünce

Osmanlı torunları?

Osmanlı’nın nasıl çöktüğünü şimdi daha iyi anlıyor musunuz, Osmanlı’nın torunları?

Gündemi Twitter(sosyal medya)’dan takip edenler Osmanlı torunu olduğunu iddia eden bazılarını görmüşlerdir(soyadı Osmanoğlu olanlar hariç), ara sıra geleneksel medyada da görünebilir ben bakmadığım için görmüyorum, hem o konuda düşüncelerimi hem de gündemi etkileyen politikaların kaynağı olan bazı gerçek tarihi bilgileri paylaşmış olacağım.

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı bir imparatorluktu, İmparatorluk(Empire) milattan önce 15. yüzyıllardan yani buğday ile yerleşik düzene geçen insanların başlattığı bir siyasi yönetim biçimi. Sözcük kökü; Latince “imperare” yani buyurmak/komuta etmek kelimesi ile in+ parare yani tedarik etmek/donatmak.

İmparatorluklar sömürgecidir ve bugün çoğu kişinin şikayet ettiği Amerika Birleşik Devletleri aslında emperyal(emperyalizm) bir devlet olarak bir nevi İmparatorluktur, bu her ne kadar tam demokrasi ile yönetilen bir ülke olsa da dünya üzerindeki etkileri İmparatorluklar ile neredeyse aynıdır(çeşitli kitaplar, makaleler).

İmparatorluk olmak

Osmanlı İmparatorluğu Türklerin Anadolu’ya çeşitli nedenlerle(genellikle askeri) gelerek çoğalması ve sonunda Osmanoğlu beyliğinin diğer beylikleri içerisine alarak kurduğu devlettir, çoğu tarihçiye göre Osmanlı İmparatorluğu tam anlamıyla bir dünya İmparatorluğu vasfına ulaşması Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’un fethi ile gerçekleşmiştir. Fatih, Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans’ı fethederek(İmparatorluk fetih yapmak gerektirir) yine çoğu tarihçi tarafından Osmanlı İmparatorluğunu Doğu Roma İmparatorluğunun devamı olarak tanımlamışlardır ki bu çok doğrudur. Fatih’in döneminden birkaç yüzyıl bu böyle devam etmişse de vs. vs. Lisede anlatılıyor hepsi işte dinlediyseniz veya okuduysanız aşağı yukarı böyle devam ediyor, sonra bildiğiniz gibi Osmanlı devleti yok oluyor.

Kim bu Osmanlı torunuyuz diyenler?

Biri size ben Osmanlı torunuyum diyorsa o kişi cahildir, hem de zır. Okumuş fesli biri ise siyasi bir emeli olduğu için cahil değil bilerek yapar haindir, Atatürk ve Cumhuriyetin düşmanıdır. Bu cümlem hiç ama hiç değişmez. Ayrıca bir yerde yüksek sesle “Allah”, “Vatan millet Sakarya”, tek devlet, tek bilmem ne deniyorsa orada bilin ki eğer dinlemeye devam ederseniz muhtemelen ya soyulacaksınız, ya benzeri bir şeyler başınıza gelecektir dikkat etmelisiniz. Osmanlı torunuyum diyenlerin fesli olanları yani eğitimli ve bilinçli olanlarına yakın iseniz çok hızlı bir şekilde ters bir yöne doğru koşmanız sağlık için en iyisidir.

Kimse Osmanlı torunu değil, Osmanlı bir imparatorluktur, torunuyum diyenlerin dedeleri o imparatorluğun “tebaadır”, vatandaş bile değillerdir sadece tebaadır, bu yüzden “dedemin mezar taşını okuyamıyorum” diyen biri varsa ona deyin ki senin deden hangisi göster bakalım? Gösterdiği bilmem ne camiinin bahçesindeki bilmem ne paşa bilmem ne sultan ise sıkıntı yok, değilse zaten göstermesi mümkün değil öyle bir mezar da yok mezar taşı da yoktur, ki bu arkadaşların dedeleri zaten okuma yazması olmayan insanları ve dedesi okuyamıyor ve yazamıyordu ki kendisi şimdi ne okusun yazsın?* Kaçın yani bunlardan da kaçın. (*Osmanlı nüfus ve okuma yazma oranları.)

Neden diyorlar?

Neden böyle, neden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı biri “ben Osmanlı torunuyum” der? Cevap sadece siyasettir, bu arkadaşlar “siyasal İslamcıdır” ve arzu ettikleri benim/bizim yıllardır söylediğimiz şekilde Cumhuriyet’i yıkıp, Atatürk ismini silip kendilerine yeni bir şeyler kurma peşindedirler, insanları bir şekilde ayartıp onların Osmanlı torunu olduklarına inandırmak ve istedikleri düzeni kurup yeniden onları tebaa gibi sömürmek istemektedirler ki bu sıralar sanırım halihazırda yapmaktadırlar. Burada Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi emellere yönelik olarak kullanımı söz konusu ve inanın bilenlerin de bilmeyenlerin de Osmanlı noktasında hiçbir hassasiyeti yok, oy veya güç neyse onu kazanmak veya devam ettirmek için ülkesini seven toplulukların duygularına yönelik bir ataktır bu, bu atak başka insan duyguları üzerinden de yapılıyor olsa da Osmanlı üzerinden yapılıyor olması beni üzüyor, sizi de üzmeli veya muhtemelen bir noktada üzecektir çünkü aklı başında entelektüel bir aydın, milliyetçi, ulusalcı, Kemalist, Atatürkçü her neyse herhangi okumuş biri geçmişte tebaa olan topluluğun günümüzde yani 21. yüzyılda da aslında nasıl da benzer şekilde tutulmak istendiğini, çeşme başlarını tutarak onları soyduklarını görmemesi mümkün değil, bilmeden olması bilerek olmasından da iyi bu arada.

Gündem ekonomi

Ülkelerde ekonomi her zaman bir sonuçtur, sorun hiçbir zaman ekonomi değildir, Nevşin hanımın yayınlarına katılan arkadaşım Enes’e(bıyıklı ekonomist) yorumlarda biraz yükselmiştim sorun siyasidir diye o da artık bunu demeye başlamış, sanırım istatistik ve grafikleri bir süre boş verip bir şeyler okumuş etmiş, sonunda, Allah kabul etsin. Yukarıda düşüncelerimi aktardığım şekilde olan bu politikalar yanlıştır ve demokratik olduğunu söyleyen bir ülkede bölücülüğün ta kendisidir, sürekli bölücülükle suçladıkları çevrelerin aslında gerçek bölücünün kimler olduğunu bildiklerini bildiğime emin olduğum kadar, suçlanmayan taraftaki normal vatandaşların gerçek bölücülerin kimler olduklarını bilmediklerini de o kadar eminim, çünkü bilim var ve beyin bedava olsa da o pek de bedava değil. Bakın bu politikalar içerisinde Paypal, Uber vs. uygulama ve sistemlerin çeşitli zorluklar çıkararak vatandaşların kullanımının yasaklanması da var, şöyle söyleyeyim eğer Paypal ülkemizde çalışır olsaydı herhangi bir Türk şirket veya Türkiye’de yaşayan şahıs ile çalışmam mümkün değildi(düşük ücret ve yüksek vergiler) ve isterse Enflasyon %birmilyon olsun umurumda olmazdı, zaten ülkeye döviz gireceği için muhtemelen enflasyon bu kadar yüksek de olmazdı ama kendim için düşündüğümde sizlere şöyle bir söz verebilirim, eğer Paypal Türkiye’de kullanıma açılırsa herhangi bir Türk ile iş yaparsam bana grup olarak Taksim meydanında tükürebilirsiniz ben jöle de kullanmıyorum yani dediğimi de yaparım, ki zaten yapıyordum bunlar yasaklayana kadar.

Teşekkürler

Bu yazıyı yazmamda bana ilham veren Cem Toker‘e teşekkür ederim. Dediği gibi; “Osmanlı’nın nasıl çöktüğünü şimdi daha iyi anlıyor musunuz, Osmanlı’nın torunları…Mamalardan %18 KDV kaldırılsın, sokak röportajı yapanlara ev hapsi veren bir hukuk sistemi olmasın. Vekil olarak tayin ettiğim dokunulmazlık sahibi şahıslar da tweet atmayı bırakıp sokağa çıksın. HepiMizin AMK.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr