Kategoriler
Genel

“wolkanca” ekşisözlük maddesi

Ekşisözlük’de 15 ve 13 yıl önce oluşturulan wolkanca maddesi hakkında bilgiler.

15 yıl kadar önce benim hakkımda(mahlas ve blog ismi /wolkanca) bir madde açıldı, bu madde ilk girildiğinde oldukça olumlu ve övücü şeyler yazılmıştı çünkü şahsımın komün web sitesi hem Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında(Alexa’ya göre) ilk 300’e girmiş hem de ödüller filan almıştı. Ardından sanırım 1-2 yıl sonra Sedet(esesci) ve arkadaşları sourtimes.org olan alan adını eksisozluk.org değiştirerek bazı verileri sildiler bunların içerisinde benim için açılan wolkanca dahil diğer maddeler de vardı.

O dönem(ergenekon diye bir örgüt uydurulmak üzere iken) Ekşi sözlük ciddi bir etkiye sahipti çünkü sosyal medya henüz yoktu ve iktidar şu anki kadar güçlü olmasa da(şu an tüm medyayı kontrol ediyorlar veya etmeye çalışıyorlar) ittifakta olduğu ismi lazım değil çevreler sayesinde kendilerine hukuki olarak oldukça saçma şekillerde bir sürü zorluklar çıkarıldı(ekşi’deki sert ve tten yazılan gerçekler sebebiyle), bu dönemde sanıyorum bir süre ekşi sözlük sansürlenmişti(sansüre sansür diye eylem bile yaptık), ardından Youtube da engellenmişti sonraları Wikipedi’a da sansürü tattı. Her neyse, işte o dönemde bağzı birileri bazı maddeleri sözlükten uçurdu. Sonra özel hayatımda bazı değişiklikler oldu, eşimden ayrıldım, trafik kazası geçirdim uzun süre tedavi gördüm vs. derken meydanı(internet sektörü) uzun süre boş bıraktım(komutanlarımız da terörist ilan edildi ve onlar için Silivri’de özel cezaevi yapıldı, acı çektiler), fakat hiç önemi yok, yeter ki sağlık olsun çare var ölümden gayri. Herhangi bir alanda güncelliği yitirsen de bilimsel olarak o konuda bilgi temelin sağlamsa ve yetenek sahibi isen tekrar dönüp adapte olman, ayağa kalkman hiç de zor değildir, ayrıca gelinen konum, mevkii veya seviyenin de önemi yoktur, önemli olan başladığın mekan/yer ile sonuçta olduğun yerdir yani mesafedir. İnsan hayatındaki birçok konuda başarı ölçü birimi; zaman/mekan/mesafedir, keyif veren de, gerçek mutluluk da işte budur(çeşitli kitaplar). Yani Massachusetts’da çıkıp ekşisözlük gibi bir şeyi düşünüp hayata geçirmek ile(veya şimdi TR’de yapmak ile) 90’lar Türkiye’sinde bunu yapmak arasında mesafe olarak inanılmaz bir fark vardır ve bu formül ile zuckerberg esesci(ssg)’nin anca getir götürünü yapar.

Daha sonra tekrar hakkımda maddeler girilmeye başlandı ve bilen, bilmeyen, tanıyan eden kim varsa yazmaya başladı, bunların da en az 20 tanesi yazıldıktan bir süre sonra silindi ama bu sefer maddeyi silmediler. Geçenlerde yine bakmıştım 10-15 kişi benim hakkımda entry girmiş bunlar arasında Serkan İnci de var, ne bileyim bilmem ne üniversitesi bilmem nesi bile var, eskiye göre insanlar anonim kalmıyorlar zira günümüz “göster” devri, sosyal medya platformlarının(özellikle Instagram/Tiktok gibi) pompaladığı göster kendini ünlü ol rüzgarıyla yazarlar kendilerini gizli tutmayı daha az önemser olmuş, eskiden ekşi sözlük’de yazarın kim olduğunu asla bilemezdin ama şimdi bulması erişmesi daha kolay.

Bundan sanırım 2 ay önce Ekşi sözlük’ün kurucusu Sedat Kaplanoğlu’na sözlük hakkında bir eleştiri yapmıştım, Ekşi sözlük’te gerçek insanlar hakkında mesnetsiz yazılan şeylere karşı söz hakkının olmadığını belirttiğim mesajıma verdiği cevap “ekşi sözlükte cevap hakkınızı kullanmak için hesap açmanıza bile gerek yok. dev yanlış bilgi.” şeklinde idi. Bunu ben önceden yapmıştım işe yaramıyordu, geçen günlerde tekrar yaptım ve gelen cevap standart çağrı merkezi cevabı şablon şeklinde idi, ilgili entry bulunamadı vs. Belli ki arkadaşlar bunun için birkaç kişi istihdam etmiş ve şablon şeylerle cevap vermek gibi bir sistem kurmuşlar, standart sıradan şirket işi. Ben böyle olunca söz hakkımı onların bana saldırdığı şekilde çok defa yaptım, hatta hakkımda girilen entry’ye baktığınızda; “yaptığı yorumla tüm ekşi sözlük’ün amına koyan kişi. kendisine kolay gelsin diyoruz https://eksisozluk.com/entry/16807221” şeklinde bir arkadaşın yazdığını görebilirsiniz, kendime göre haklıyım çünkü, söz hakkı konusunda ve elbette her konuda haklıyım 🙂

Bakın ben isteseydim 500 ekşi sözlük yazarı emrimde istediğim entry’yi yazdırma kapasitesine sahip bir “SEO orospusu” olarak bu arkadaşlari perişan ederdim. Bu arada o dönem(15 yıl) SEO orospusu kelimesini bana kullanan şahıslar şu an muhtemelen(veya biliyorumdur) orospu dediklerinin pezevenkliğini yapıyordur, ilginç. Türkiye’de yaşayan genç arkadaşlarıma önerim Web2 veya 3, yapay zeka ve algoritmalar veya Metaverse, Blockchain veya kiripto paralar hiç fark etmez insan eğer kaliteli insan ise gelecek onundur, size hakaretler de etseler bu parazitlere takılmayın siz bilimi, ilerlemeyi takip edin, vazgeçmeyin.

Şimdi bu arkadaşların hepsinin kim olduğunu biliyorum ve hepsi pişman, hatta iletişimden şikayet ettiğim ilgili entry sahibi arkadaş(o dönemde(13 yıl) bana danışan bir üniversite öğrencisi, şu an kurumsal bir işi ve ailesi var vs.) siliyorum dedi ve sildi, silme sebebini bilemem ancak uzun süre benim itibarımı zedelemek için elinden geleni yapan bu arkadaşlar ve bahsettiğim entry’yi silen kişi 1 süre önce entry’sinde yazdığı url’in kırık olması yani sitenin kapanması üzerine “wayback machine” kullanarak bu tavrını sürdürmek niyetindeydi, ne değişti de “sildim” şeklinde bana döndü bilmiyorum fakat şunu biliyorum ki bu dünyada farklı ve iyiysen mutlaka bu tür nefretler kazanırsın, iyilik yaptıklarında mutlaka bir gün seni hançerler. Arkadaşın bana yazdığı ve bana sorduğu mailleri buldum, şu an büyük bir bankanın bilmem ne software dev. falan filan olan şahıs bana 13 yıl önce “abi sitede şu linki nasıl yaptın” şeklinde ve benzeri birçok mail atmış, bazısına cevap vermişim çoğuna cevap vermemişim(fenomenlik bunu gerektirir), burada o dönem üniversite öğrencisi olan ve sormak/araştırmak elbette hakkı ve bu çok önemli bir şey onu tebrik ediyorum zira o dönem üniversitelerde bu soruları sorabileceği hocalar da yoktu, İngilizcesi de yeterli olmadığı için meraklı olduğu alanda en iyi olan Türkçe konuşan kişi olarak bana ulaşmak istemiştir bu değerlidir ve şimdi de daha ileri teknoloji konularında öğrencilerin yapması gerekir(1-2 TR üniversitesi hariç diğerlerinde ise). Kötü olan şu; Cem Yılmaz’ın da bir gösterisinde bahsettiği gibi 10bin kişi ile fotoğraf çekilip biri ile çekilmeyince o bir kişinin sana karşı nefreti ve tavrı, işte bu tavrı bu itibar suikastçısı eski anonim arkadaş ekşi sözlük’e yazarak göstermiş, yetmemiş aradan 13 yıl geçmiş şahsımı yerin dibine sokan entry’sinde var olan kırık linki(belli ki ekşi sözlük hesabına önem veriyor) yenisi ile düzenlemiş, işte sorun veya şimdilerde “linç” dedikleri mevzu bu ve Sedat Kaplanoğlu’nun “ekşi sözlük’te cevap hakkı için hesabını olmasına bile gerek yok” şeklinde cevabına ben derim ki; yav he he!

Bu arada şimdiki internet ünlülerinin “linç”lenme mevzuları üzerine kitap bile yazarım çok donanımlıyım ücreti mukabilinde danışmanlık veririm :)(vermem). Ben eskiden kendimi pek önemsemez ve övmezdim temiz, namuslu pamuk gibi bir adamdım ancak hayatımın hızlı, roketli bölümünde yaşadıklarım yüzünden bu toplumda tavrımın yanlış olduğunu keşfettim(keşke biri anlatsaydı yaşamadan bilseydim), dolayısıyla eski ben değilim adamı yerin dibine öyle bir sokarım ki, yalvartırım, acımam süründürürüm bu yüzden çok donanımlı, diploması olmayan bir Türkçe, Tarih, Felsefe, Sosyoloji, Programcı, Pazarlamacı profesörü olduğumu bilmelerini ve bana Sedet gibilerin öyle cevap yazmalarını öneririm, aklını alırım esesci 🙂

Evet dostlar, bu başlıktaki konu kabaca böyle, daha da detaylar, kayıtlar, kişiler, durumlar, olaylar var ki bunları buraya ekleme gereği duymuyorum, okuduğunuz için teşekkür ederim, ha unutmadan bazı domainlerle birlikte “wolkanca.com” alan adını bir domain brokarından satın aldım($2.500), alma sebebim sadece ve sadece yukarıda anlattığım arkadaşın “wayback machine” kullanarak itibar suikastlarına devam etme arzusu idi, öyle görünüyor ki yetersiz zeka, ahlak ve yeteneğe sahip insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için içlerindeki kötülük ve kinleri biriktirip bunlardan beslenmek zorunda hissediyorlar, “always be one step ahead“.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr