Kategoriler
Tech

Bluesky Android’e geldi

Twitter rakibi olacak Bluesky uygulaması Google Play’de

Mart ayı başında iOS’a gelen Twitter’ın eski kurucu Jack Dorsey’in geliştirdiği Twitter benzeri uygulama Android cihazlara da geldi.

Bluesky, diğer kullanıcılarla etkileşim içinde olmanız, takip etmeniz, gönderiler paylaşmanız gibi daha birçok Twitter benzeri özelliğe sahip. Ancak şu anda private beta aşamasında olduğu için davetiye sistemiyle çalışıyor ve sınırlı sayıda kullanıcısı var, şu an bu linkten email adresi girilerek kaydolanabilir: https://bsky.app/ yakın zamanda genele açılacağı düşünülüyor.

Google Play’de Bluesky uygulamasının sayfası: https://play.google.com/store/apps/details?id=xyz.blueskyweb.app

Bluesky - Building a Social Internet
Bluesky – Building a Social Internet

2019 yılında Twitter benzeri özelliklerle, bir tür merkezi olmayan sosyal medya uygulaması olarak ortaya çıkan Bluesky uygulamasının 25.000 civarında kullanıcısı olduğu söyleniyor. Ancak uygulamanın direkt mesaj gibi özellikleri bulunmuyor. Kurucu Jack Dorsey, 2021 yılında Twitter’dan ayrıldı. Bu uygulama ile birlikte Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından ortaya çıkan Mastodon gibi Twitter klonlarının arasına katıldı.

Uygulama kullanıcıların sosyal medyayı nasıl görmek ve tüketmek istediklerine karar vermelerini sağlamak üzere tasarlandı. CEO Jay Graber, geçen ay yaptığı açıklamada “Geliştiriciler için açık bir algoritma pazarı, herkesin kullanabileceği algoritmaları deneme ve yayınlama özgürlüğü sağlayacağız. Aynı zamanda kullanıcılar içinse akışlarını kişiselleştirme olanağı sunacağız ve böylelikle en değerli kaynakları olan dikkat kontrolüne önem vereceğiz.” dedi.

Graber, yakın tarihli bir blog yazısında ise “Uygulama halka açılmadan önce çözülmesi gereken bir bulmaca var. O da moderasyon. Çünkü en başından beri kullanıcı güvenliğine öncelik vermek istedik.” açıklamasında bulundu.

Twitter ücretsiz mavi rozetleri kaldırdı

Dün Elon Musk’ın açıkladığı gibi legacy yani eski ücretsiz mavi tıklar kaldırıldı, şu andan itibaren sadece Twitter Blue abonesi ücretli twitter hesapların mavi tıkı mevcut, bu durumun etkileşim ve algoritmada ne gibi bir değişiklik getirdiği henüz belli değil.