Kategoriler
Tech

Twitter benzeri uygulama Bluesky App Store’da

ActivityPub protokolüne benzer merkezi olmayan Twitter benzeri bir sosyal medya platformu olmayı hedefleyen Bluesky, App Store’da yerini aldı.

Bluesky, uzun süren bir bekleyişin ardından Private Beta modunda App Store’da yerini aldı. Uygulamaya şu anda sadece davetli olan kişiler dahil olabiliyor.

Elon Musk’ın gelmesiyle birlikte Twitter’dan ayrılan isimlerden Jack Dorsey, Mayıs 2022’den beri kendi sosyal ağı üzerinde çalışıyor. Twitter’a benzerliğiyle dikkat çeken Bluesky, ilk olarak iPhone kullanıcılarına açıldı, herkes indirebiliyor ancak herkes üye olamıyor. Kullanıcıların yeni sosyal ağa katılmak için daha önce üye olan birinden davetiye alması gerekiyor.

Yeni Twitter alternatifi: Bluesky

Bluesky’ın resmî sitesi, sosyal ağ hakkında pek fazla detay sunmuyor. Yalnızca kullanıcıların davetiye kodu almak için bekleme listelerine katılmalarına izin veriliyor. Twitter’ın basitleştirilmiş bir versiyonu olan Bluesky, arka planda AT protokolünü temel alıyor. AT, bazı yönlerden Twitter’a oldukça benzeyen başka bir sosyal ağ olan Mastodon’a güç veren protokol olan ActivityPub’a benziyor.

How Twitter needs to change | Jack Dorsey

Elon Musk’ın Twitter’da aldığı keyfi kararlar sonrası Twitter alternatifleri türemeye başladı. Tweetbot geliştiricilerinin Mastodon’u, şimdi de eski Twitter patronu Dorsey’in Bluesky’ı… Bakalım sıradaki sosyal ağ hangisi olacak?

Bluesky’ın Özellikleri Neler?

Yeni uygulamanın tasarım olarak Twitter’a çok benzediği oldukça bariz. Uygulama, fotoğrafları da içerebilen 256 karakter ile sınırlı gönderi paylaşımı için kullanabileceğiniz bir ‘Artı’ simgesi ile oldukça basit bir arayüz sunuyor. Yine tüm sosyal medyalardan alışık olduğumuz gibi insanları takip edebiliyor, ana sayfada gönderileri görüntüleyebiliyor ve gönderileri yeniden paylaşabiliyorsunuz.

Image Credits: Bluesky on App Store
Image Credits: Bluesky on App Store

Beta sürecinde olmasına rağmen Bluesky’da şimdiden hesapları sessize alma, hesap engelleme ve hesap paylaşımı gibi özellikler mevcut. Mastodon’un artan popülaritesi ve Twitter’ın diğer açık kaynaklı, merkezi olmayan alternatifleri göz önüne alındığında Bluesky’nin geleceği de belirsiz. Aslında Flipboard, Medium, Tumblr ve muhtemelen Flickr dahil olmak üzere birçok şirket ActivityPub standardını benimsemeyi uzun süredir düşünüyor.

Bu arada, eski Twitter üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, Ivory ve Mammoth gibi lansmanından bu yana önemli bir ilgi toplayan cilalı Mastodon istemcilerini kullanıma sundu. Buna rağmen, Bluesky’nin App Store’a gelişi, halka açık bir lansmanın yakın olabileceğini gösteriyor. Artan sayıda açık kaynaklı, merkezi olmayan Twitter alternatifleriyle rekabet edip edemeyeceğini ise zamanla göreceğiz.

Twitter’ın Bluesky’yi finanse etmesi, bir koşul dışında herhangi bir koşula tabi değildir: Bluesky’nin açık ve merkezi olmayan halka açık sohbeti mümkün kılan teknolojileri araştırması ve geliştirmesi.

Kaynaklar:

TechCrunch: techcrunch.com/2023/02/28/jack-dorsey-backed-twitter-alternative-bluesky-hits-the-app-store-as-an-invite-only-app/

iOS App Store: https://apps.apple.com/us/app/bluesky-social/id6444370199

Konu ile ilgili değil ama The Mandalorian dizisi Disney Plus’da başlamış, Google’da “The Mandalorian,” “Mandalorian,” “Baby Yoda,” or “Grogu” aramalarında sayfada Grogu çıkıyor.

#Google’da “The Mandalorian,” “Mandalorian,” “Baby Yoda,” or “Grogu” aramalarında #Grogu çıkıyor.