Kategoriler
Tech

YouTube için yapay zeka destekli dublaj özelliği

YouTube, Aloud adlı yapay zeka tabanlı dublaj özelliğini duyurdu. Özellik şimdilik az sayıda içerik üreticisi tarafından test ediliyor.

YouTube, yapay zeka desteğiyle dublaj işlerine yeni boyut kazandırıyor. Yapay zeka alanında gelişmeleri yakından takip eden YouTube, bir süredir üzerine çalıştığı yeni dublaj özelliğini kullanıma sundu. Şirket, içerik oluşturucuların AI kullanarak videolarını diğer dillere otomatik olarak kopyalamasına yardımcı olacak yeni bir aracı test ediyor, ilk etapta sadece İngilizce’den İspanyolca ve Portekizce’ye dublaj yapıldığını ancak yakın zamanda daha fazla dil seçeneği sunulacağını belirtildi.

Yapay zekanın giderek büyümesi devam ederken, teknoloji devleri de bu yenilikçi teknolojiye eşlik ediyor. Bu kapsamda pek çok internet tarayıcısı yapay zeka entegrasyonu gerçekleştirirken, sosyal medya ve video platformları da bu furyaya katıldı.

Instagram, Snapchat ve birçok uygulamanın ardından YouTube, yapay zeka destekli dublaj özelliğini başlattı. Bu özellikle ilgili sadece şu ana kadar sızıntılar vardı. Ancak teknoloji devi çok geç olmadan yeni özelliğini sunmaya başladı.

YouTube’da “dublaj” dönemi

YouTube’un geliştirdiği araç, geleneksel yöntemlerle çeviri oluşturmak için gereken zaman ve paradan tasarruf sağlayacağı gibi, içerik oluşturucuların küresel pazara hızla ulaşmasının da önünü açacak. Youtube Aloud’un “sadece birkaç dakika içinde kaliteli dublaj” sağladığını iddia ediyor. Yeni özellik önce bir metin çevirisi üretiyor ve ardından da ürettiği bu çeviriyi seslendiriyor.

Aloud: Let’s overcome the language barrier in videos together

Buna ek olarak Youtube kanal sahipleri çeviriyi kontrol edip düzenleyebilmenin yanı sıra, birçok seçenekler arasından bir konuşmacı seçebiliyor ve tüm bunları ücretsiz yapıyor.

Öte yandan geliştiriciler, gelecekte ses sentezini geliştirmeyi ve hatta sinir ağını, videodaki kişinin temposuna ve dudak hareketlerine senkron olacak şekilde geliştireceklerini vaat ediyorlar.

Tamamen ücretsiz

Youtube kanal sahipleri çeviriyi kontrol edip düzenleyebilmenin yanı sıra, çeşitli seçenekler arasından bir konuşmacı da seçebiliyorlar ve tüm bunlar ücretsiz. Buna ek olarak geliştiriciler, gelecekte ses sentezini geliştirmeyi ve hatta sinir ağını, videodaki kişinin temposuna ve dudak hareketlerine senkron olacak şekilde geliştireceklerini vaat ediyorlar.

Son olarak bu özelliğin halihazırda bir grup Youtube kanalında test edildiğini belirtelim. Yani şimdilik sadece İngilizce’den İspanyolca ve Portekizce’ye dublaj yapılabilse de, ileride daha fazla dil seçeneği sunulacağı da aktarıldı. Yeni aracı videodaki dişliye tıklayarak bulabilirsiniz. Açılan menüde Ses parçası menüsüne tıklayın ve istediğiniz dili seçin.

YouTube’un yapay zeka dublaj özelliği nasıl çalışıyor?

Google’ın açıkladığı bilgilere göre süreç, sesin metne dönüştürülmesi ile birlikte başlıyor. Bu şu anda otomatik ve hatta çevrilmiş altyazıların görüntülenmesiyle zaten normal bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yeni özelliğin bir sonraki adımı ise, bunun artık yapay bir sesle ve istenen dilde otomatik olarak üretilen sese dönüştürülmesiyle tamamlanıyor. Ortaya çıkan sonuç ise pek çok kişiyi şaşırtmayı başarıyor.

YouTube tarafından geliştirilen yapay zeka destekli dublaj desteği Aloud şu anda İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde çalışıyor. Öte yandan şirket, dublaj özelliğini genişletmek için Hintçe ve Endonezce gibi diğer dillerde de testlerini gerçekleştiriyor. Bu testler arasında Türkçe’nin de dahil edilip edilmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

YouTube yeni yapay zeka tabanlı dublaj özelliği ile eğitimden eğlence kadar tüm biçimlerdeki içerik üreticilerinin, videolarını İngilizce ya da diğer dillere çevirmek, videoyu yeniden kaydetmek zorunda kalmadan dünyanın diğer bölgelerine görünürlüklerini genişletmelerine katkıda bulunacak. Kullanıcılar videoların Ayarlar bölümünde yer alan Ses Parçası kısmından istedikleri dilde dublajlı içeriklerden faydalanabilecek.

YouTube yeni özelliği şu anda yüzlerce içerik üreticisi ile test ettiğini doğruladı. Ancak varsayılan olarak uygulanmasına yönelik henüz bir plan maalesef bulunmuyor. Gelecekte platform, bu dublajı kişinin orijinal ses tonuna daha benzer bir hale getirmek ve hatta daha iyi dudak senkronizasyonu sağlamak istiyor.

Erken erişim aşamasında YouTube’un dublaj özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, Aloud’un internet sitesine(https://aloud.area120.google.com) erişebilir ve ilgili formu doldurarak bu fırsattan faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynak: www.theverge.com/2023/6/22/23769881/youtube-ai-dubbing-aloud


YouTube, Platform İçi Oyunlar Sunmaya Başlayacak

YouTube’un, kullanıcıların doğrudan platform üzerinde oyun oynamalarını sağlayacak “Playables” adlı yeni bir özelliği test ettiği bildiriliyor.

Bu özellik çeşitli çevrimiçi oyunları YouTube’un tarayıcı sayfasına ve mobil uygulamasına entegre edecek.

Şirket başlangıçta, popüler arcade oyunu Stack Bounce da dâhil olmak üzere kolayca paylaşılabilen oyunlar sunmaya odaklanıyor. YouTube, oyun sektörüne uzun süredir ilgi duyduğunu ve Playables gibi yeni özellikleri üzerinde aktif olarak çalıştığını ifade etmişti. Şu anda beta aşamasında ve çok yeni olan Playbles için net bir bilgi bulunmuyor. Ancak kullanıcıyı platformda tutmak isteyen YouTube, bu stratejisi ile gelirlerini artırmanın yeni bir yolunu daha arıyor gibi görünüyor.

Kaynak: www.reuters.com/technology/youtube-is-testing-an-online-games-offering-wsj-2023-06-24/

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

YouTube için yapay zeka destekli dublaj özelliği başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.