Kategoriler
Tech

Windows’da Android uygulamaları çalışacak ama…

Microsoft “Project Latte” ismini verdiği bir yenilik ile Android uygulamalarını Windows 10’da çalıştırmayı planlıyor. Ama beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.

Microsoft “Project Latte” ismini verdiği bir yenilik ile Android uygulamalarını Windows 10’da çalıştırmayı planlıyor. Windows 10 yakında Android için oluşturulmuş mobil uygulamaları doğrudan çalıştırabilir.

Kaynak: Microsoft’s “Project Latte” aims to bring Android apps to Windows 10

Microsoft, uygulama geliştiricilerin Android uygulamalarını bir MSIX olarak paketleyerek Microsoft Store’a göndermelerine izin vererek, çok az veya hiç kod değişikliği yapmaya gerek kalmadan Android uygulamalarını Windows 10 mağazasına eklemelerine olanak tanıyan bir yazılım çözümü üzerinde çalışıyor. Konuya aşina olan kaynaklara göre, projenin kod adı “Latte” ve bana önümüzdeki yıl gösterilebileceği söylendi.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde yayılan bir habere göre Android uygulamaları Windows 10’da doğrudan çalıştırılabilecek Microsoft bunun üzerinde de çalışıyor.

Bu noktada doğrudan Windows üzerinde çalışacak Andorid uygulamaları için birkaç şey yazmak isterim, 1.si asla iyi performans alamayacaksınız çünkü aynı şekilde Chromebook’ların işletim sisteminde de doğrudan Android uygulamaları çalışıyor ve performansı kötü. 2. olarak bu çoğu uygulama için belki performans istemeyen oyunlar harici BlueStack vb. 3. parti harici bir emulator uygulamalarını kullanımını azaltır ve gereksiz hale getirir.

Açıkçası çoğu Windows Store’da Windows’un kendi uygulamalarından bile doğru dürüst performans ve iyi bir deneyim alamıyoruz ki Android uygulamalarını çalıştırmaktan önce Microsoft önce kendi mağazasını ve uygulamalarını düzeltmekle ilgilenmeliydi.

Windows Android uygulamaları çalıştırmada belki zamanla diğer 3. taraf emulatörler gibi daha performanslı ve iyi bir deneyim sunmayı başarır diye düşünüyorum.

Diğer Yazılarım: