Kategoriler
Tech

Windows için dosya öznitelik değiştirici

Windows’ta dosyaların özniteliğini değiştirmek için kullanılabilecek ufak programlar.

Windows’da bazen dosyaların özniteliklerini değiştirmek gerekebilir, özellikle benim dosyaların oluşturma tarihi, değiştirme tarihi vb. şeyleri belirlemem gerekebiliyor ve bu noktada ufak bir program kullanmak benim için en hızlısı.

Elbette bir dosyanın oluşturma/değiştirme gibi tarihlerini değiştirmek için Windows PowerShell ile yapmak da mümkündür ancak bunun daha hızlı ve düzenli ve birden fazla dosyayı aynı anda yapabilmek ufak bir programla daha basit, benim tercihim bu.

İlk olarak tavsiye edeceğim program Attribute Changer isimli bu minik programdır, bunu bilgisayarınıza kurmak yeterli ve artık dosyalara sağ tıklayınca size bir menü sağlayacak bu sayede dosyanın istediğiniz bir özniteliğini değiştirme imkanına kavuşacaksınız. Birçok güzelliği var, petges.lu adresinden indirilebilir.

Windows için çok kullanışlı, kolaylık sağlayan bir eklenti “Attribute Changer” https://petges.lu – Ben genellikle dosyaların oluşturulma ve değiştirilme zamanlarını değiştirmek için kullanıyorum bu sayede çok düzenli kalıyorum. Başak özellikleri de var.

Diğer tavsiye ettiğim ve benim de kullandığım protable ve kurulum gerektirmeyen program BulkFileChanger, Nir Sofer isimli abimizin yaptığı bu program diğer programlarında olduğu gibi işini olabilecek en hızlı ve basit şekilde, yanar döner şeyler olmadan yapıyor, nirsoft.net/utils/bulk_file_changer.html adresinden indirilebilir.

Ayrıca alternatif olarak aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

Twitter’dan takipleşelim! Kolay gelsin.