Kategoriler
Genel

12 haziran 2023 Reddit protestoları

Reddit kullanıcıları platformdan uzaklaşarak API değişikliğini protesto etmeye başladılar.

Reddit protestoları, pazartesi gününden başlayarak iki gün boyunca gerçekleşecek ve Reddit’in son API değişikliklerini geri alması için sürecek. Reddit, yedi yıl boyunca ücretsiz bir API’yi sürdürdükten sonra ücretli bir API modeline geçeceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük ve en sık ziyaret edilen platformlarından biri olan Reddit(www.reddit.com), geçtiğimiz Nisan ayında sitedeki ücretsiz API erişimini fiyatlandırarak üçüncü parti uygulamalarını zora sokacak bir güncelleme getirmişti. CEO Steve Huffman, geçtiğimiz gün soru-cevap etkinliğinde bu kararlardan geri dönülmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Reddit kullanıcıları ve toplulukları, platformu boykot etmeye başladı.

İçerisinde hemen her konuda bir bilgi bulabileceğiniz devasa sosyal platform Reddit, geçtiğimiz aylarda servisin API erişiminden kullanıma bağlı olarak ücret almaya başlayacağını duyurdu. Platformdaki her türlü veriye erişim sağlayan bu API, Apollo gibi üçüncü parti Reddit uygulamaları tarafından da kullanılıyordu. Bu durum nedeniyle Apollo’nun Reddit’e yıllık tam 20 milyon dolar ödemesi gerekiyordu ve uygulamayı geliştiren Christian Selig’in böyle bir ödeme yapacak gücü ya da imkanı yoktu. Çünkü uygulaması kendisine böyle bir gelir getirmiyordu. Bu yüzden de en sevilen Reddit uygulaması olan Apollo ve fazlası geçtiğimiz günlerde kapatıldı. Bu durum uygulama çok sevildiği için hiç ama hiç iyi karşılanmadı, bunun üstüne platformda görülmemiş bir protesto başladı. 7.000’den fazla “subreddits” bu durumu protesto etmek adına gizli hale getirildi, bu yüzden sorun yaşayan platform uzun süre kullanılmaz hale geldi. Bu konuda bir açıklama yapan şirket sözcüsü, “Çok önemli sayıda subreddits’in özel / gizli hale getirilmesi, bazı kararlılık sorunlarına neden oldu” denildi. Sorunu çözmesi gerçekten çok uzun süren ve bu birçok kişiyi genel olarak hiç de üzmeyen Reddit, bu tüm tepkilere rağmen halen geri adım atmadığı API kararını neden almıştı? Bunun arkasında LLM olarak geçen büyük dil modelleri yer alıyor. ChatGPT ya da Google Bard gibi yapay zeka merkezli sohbet botlarının temelinde özel LLM’ler yer alıyor.

Örneğin şu an ChatGPT sohbet botu GPT-4 dil modeli üzerine kuruluyor, bu ve bunun benzeri dil modellerini eğitmek için bahsi geçen API üzerinden Reddit verilerinin de kullanıldığı aktarılıyor. Bu konuda bir açıklama yapan Reddit’in kurucu ortağı ve CEO’su Steve Huffman, New York Times’tan Mike Isaac’e verdiği röportaj kapsamında LLM’ler üzerinden, “Reddit verileri gerçekten çok değerli” dedi ve ekledi: “Bu verileri dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına bedavaya vermemize gerek yok.” dedi. Şu an trilyonlarca dolar eden yapay zeka sektörüne bedava bir veri merkezi olmak istemeyen ve bu konuda kendi çapında haklı olan firma, bunu Apollo gibi ufak uygulamaları öldürmeden yapmanın bir yolunu ise maalesef bulamadı. Bu yüzden son haftalarda inanılmaz tepki çeken ve gündemden düşmeyen Türkiye merkezli kullanımı da yüksek platform, elbette yakın zamanda kapanmayacak ancak bir süre daha çok ciddi şekilde eleştirilmeye devam edilecek. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde Twitter API’ına erişim de Elon Musk sonrasında paralı hale getirilmişti. Bu yüzden biz dahil birçok platform artık Twitter’a otomatik olarak paylaşım yapamıyor, bunun için Elon Musk inanılmaz seviyede yüksek paralar istiyor.

Reddark(reddark.untone.uk) adlı protestonun, platformun önemli bir bölümünü oluşturan, yazı yazılırken kararan 7.199 alt dizinde oturan bir canlı akışı var. Toplamda 7.806 alt dizin protestoya katılma sözü verdi, ancak bazıları henüz çevrimdışı olmadı. Bu modelin maliyeti, iPhone ve Mac için popüler Apollo uygulaması da dahil olmak üzere Reddit uygulamasının kapanmasına neden oldu.

Subreddit’ler, ilk olarak Apollo’nun Reddit’in API’sindeki fiyatlandırma değişiklikleriyle halka açılmasından sonra Reddark’ı birkaç haftadır planlıyor. Yanıt olarak Reddit’in CEO’su, API değişikliklerini savunduğu bir Bana Her Şeyi Sor (AMA) düzenledi. Şirketin ileriye dönük fiyatlandırma modeline bağlı kaldığını söylüyor.

Reddit’e göre, üçüncü taraf uygulamalarının %90’ından fazlası ücretsiz API modeli kapsamında olacak. Bununla birlikte, bir ay içinde milyarlarca istek oluşturabilen en popüler üçüncü taraf uygulamaları ödemek zorunda kalacak, bu nedenle Apollo, Sync for Reddit ve Reddit is Fun, 30 Haziran’da kapanacağını duyurdu.

Kaynaklar: