Kategoriler
Tech

WhatsApp sesli mesajları yazıya dönüştürmek

WhatsApp için geliştirilen yeni özellikte, sesli mesaj olarak gönderilen içerikler, WhatsApp tarafından artık metne dönüştürülecek. Böylece kullanıcılar sesleri dinlemeye gerek kalmadan WhatsApp sesli mesajlarını okuyabilecek.

Hiç kluşkusuz WhatsApp dünyada da olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan sohbet uygulaması, o kadar ki e-ticaret firmaları, şirketler ve devlet kurumları dahil iş için dahil bu uygulamayı kullanmakta.

WhatsApp son güncellemeleri ile bir tık daha güvenli hale geldi, mesajların uçtan uca şifrelenmesi konusunda iyi çalıştılar ve güven veriyor ancak yine de bazı istihbarat örgütlerinin mesajlara ulaşabildiği konusu ara ara haberlere düşüyor ve doğruluğu henüz netleşmiş değil.

WhatsApp’ın sesli mesaj özelliğini hepimiz seviyoruz, telefonda yazmak mümkün değilken sesimizi kaydedip karşıya ulaşması büyük kolaylık, sesli mesaj gönderildiğinde karşı taraftaki alıcı sesi dinleyebiliyor ve son gelecek güncelleme ile artık gelen sesi karşı taraf aynı zamanda metin olarak da görecek yani dinlemek yerine veya aynı zamanda okuyabilecek de.

wa-transcript-voice-message-permission-ios
wa-transcript-voice-message-permission-ios

Bu yeni geliştirmenin büyütülecek bir yanı yok ancak İngilizce harici diğer diller için gelmesi biraz zaman alabilir ayrıca ses kaydının kalitesi ve anlaşılabilirlik ölçüsünde metne hatalı dönüşme olasılıkları da var.

Yine de birçok uygulamanın metni seslendirmesi veya sesi metne dönüştürmesi hatta resmi metne dönüştürmesi gibi özellikleri var, bunun yanında birçok e-ticaret, bankacılık gibi uygulamalarda da sesli komutlar özellikleri var ve normal bir teknoloji tüketicisi bu özelliği kullanmakta hiç zorluk çekmeyecektir. Araştırmalara göre sesli mesajlar için yapılan transkripsiyonlar sadece cihazda saklanacak. WhatsApp veya Facebook sunucusuna gönderilmeyecek ve paylaşılmayacak. WhatsApp özelliği kullanırken, Apple’ın “Konuşma Tanıma” teknolojisini kullanacak. Rapora göre, çalışmalar “Transkript” başlıklı ayrı bir bölümde gerçekleşecek. Açıklamalarda “Bir mesajın dökümü ilk kez yazıldığında, dökümü yerel olarak WhatsApp veri tabanına kaydedilir. Bu nedenle daha sonra dökümünü görmek isterseniz tekrar kopyalamanız gerekmez” deniliyor. Bu bakımdan sesli mesaj özelliği ile birlikte kullanıcılar yepyeni özellikleri de deneyimleyebilecek.

Android’e De Gelecek! WhatsApp’ın yeni özelliği hakkında paylaşılan ilk raporda özelliğin iOS cihazlarda test edildiği belirtilmiş olsa da başlangıç testleri iOS’ta yapılacak. Bu nedenle özellik, tüm geliştirme süreçleri tamamlandıktan sonra Android cihazlara da gelecek.

voice message transcription

Kaynak:

WhatsApp is working on voice message transcription!