Kategoriler
WordPress

PHPMailer() ile Gmail SMTP’nin 3 çalışmama nedeni

PHPMailer ile SMTP Gmail kullanacaksanız eğer bu 3 adımı ayarladığınızdan emin olmalısınız.

Google’ın mail hizmeti Gmail bilindiği üzere en güvenilir ve popüler mail servisidir, WordPress dahil PHP web sitelerinde Gmail e-posta adresinizi SMTP ve PHPMailer() fonksiyonu ile kullanmak istediğinizde karşılaşabileceğiniz aşağıdaki 3 faktörü gözden geçirmeli ve ayarları yapılandırmalısınız.

Gmail’i SMTP olarak kullanmaya çalıştığınızda her zaman ilk denemenizde başarısız olacaktır, bunun sebebi aşağıdaki ayarların yapılmamasıdır.

İşte Gmail SMTP Sunucusunu kullanarak e-posta gönderip /almaya başlamadan önce tamamlamanız gereken 3 adım:

  1. IMAP’i etkinleştirin: Bu basit, Gmail Ayarlarına gidin ve IMAP’i Etkinleştir seçeneğini tıklayın ve kaydedin. Daha fazla bilgi.
  2. Güvenliği düşük uygulamalara izin verin: Şimdi, Daha Az Güvenli Uygulamaların Gmail Hesabınıza Erişmesine İzin Vermek için bu bağlantıya gidin ➡ https://myaccount.google.com/lesssecureapps. Daha fazla bilgi.
  3. Diğer Uygulamaların Kilidini Açın: 2 Adımlı Doğrulama kullanıyorsanız, yukarıdaki adım işe yaramayacaktır. Bunun yerine bu bağlantıyı ziyaret etmeniz ve Diğer Uygulamaların Kilidini Açmanız gerekir ➡ https://accounts.google.com/DisplayUnlockCaptcha. Daha fazla bilgi.

Yaşasın 🥳 SMTP şimdi sorunsuz çalışacaktır, hepsi bu kadar, böylece Gmailinizi SMTP sunucusuyla PHPMailer() içerisinde kullanabilirsiniz.

Eğer hâlâ hata alıyorsanız Gmail Topluluğuna yazabilirsiniz.