Kategoriler
Kodlama

Piyasada en çok talep gören programlama dilleri

En çok rağbet gören programlama dilleri. En çok talep edilen ve rağbet gören programlama dilleri hangileridir.

Bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz ve hangisinden başlamalıyım diye düşünüyorsanız bu yazım size yardımcı olabilir.

Öncelikle şahsımın tavsiyesi yeni başlıyorsanız PHP veya JavaScript, birkaç dil(JS, PHP vb.) biliyorsanız mutlaka Python öğrenin.

Uygulama veya yazılım geliştirmek için bu programlama dillerinden birini veya birkaçını bilmeniz gerekir ve hangisini öğrenmem gerekiyor diye düşünüyorsanız ben aşağıya en çok talep gören dilleri ve yapabileceklerini listeledim. Bu kılavuzu Stack Overflow Geliştirici Anketi’ne göre şekillendi.

Stack Overflow İstatistiklerine göre en çok rağbet gören programlama dilleri:

 • JavaScript
  Nefret etmiyorum ama şahsen keşke daha iyi standartları olsaydı. Ama yine de öyle ya da böyle bunu mutlaka kullanacaksın. Bununla her zaman yüzleşeceksin, bu yüzden erkenden başlayın. Ancak yine de, sizi destekleyebilecek bir backend/frondtend dili bilmeniz gerekebilir, çünkü tek başına daha ileri gidemez.
 • Python
  Bu dil, programlama, veri bilimi, makine öğrenimi, yapay zeka ve daha fazlasında birçok uygulamaya sahip olduğu için şu anda sıcak bir konudur! Öğrenmeye ve makul standartlara sahip olmaya çok değer. Her ifadenin noktalı virgülle bitmemesine bayılacaksınız.
 • Java
  Harika araçlar ve geniş bir topluluk ile farklı şekillerde kullanılabilir. Ancak, bu dilde profesyonel bir geliştirici olarak ulaşmak zaman alacak. Ayrıca bazen öğrenmesi zor ama yine de zamanla kolaylaşacaktır.
 • C
  Öğrenmesi kolay ve geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Topluluğun büyüdüğünü gördüm ve artık harika bir araç setine sahip. Web siteleri, mobil uygulamalar, bulut uygulamaları, makine öğrenimi, IoT ve daha fazlasını oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • TypeScript
  Bu bir nevi yeni JavaScript’tir. Yine de, diğer dillerden geri kalmış, ancak JavaScript’ten önde. Pek çok kuralı ve kullanımı daha iyi olan bir JavaScript. Yine de, TypeScript’i tam olarak anlamak için JavaScript bilmeniz gerekir. Ve dünya çapında birçok popüler framework ile kullanılmaktadır.
 • PHP
  Kendinizi sadece web teknolojilerine adamak istiyorsanız, PHP öğrenebilirsiniz. PHP, Facebook ve internetin yarısını oluşturan CMS WordPress gibi birçok önde gelen çevrimiçi platforma güç veriyor.
 • C++
  Bu dil, programlamayı geliştirmemizin ve değişmemizin nedenlerinden biridir. Tüm dillerin büyükbabası olarak kabul edilir ve zamanının ötesindeydi. Ve yine de oyun, veri tabanı gibi farklı alanlarda birçok kullanım alanı var ve devam ediyor. Ancak öğrenmesi ve kullanması zor olabilir.
 • Git
  Bu dil her geçen gün popüler hale geliyor. Yüksek performanslı arka uç programları geliştirmek için kullanılabilir. C++ olarak kullanılabilir. Google tarafından geliştirilmiştir.
 • Swift
  iOS uygulamaları geliştirmeyi düşünüyorsanız, bu sizin aracınızdır. Bu dili kullanmak için Xcode IDE’yi kullanmak için Macbook Pro gibi Resmi bir Apple Cihazına ihtiyacınız olacak. Adil bir talep var ve eğlenceli ve öğrenmesi kolay. Yanında Typescript gibi başka bir dil daha öğrenmenizi tavsiye ederim.

Sizin için bu listenin dışında birçok başka dil mevcuttur, ancak bunun için iyi bir pazar olduğundan emin olun çünkü işi bulmak ve rağbet gören bir dil ile çalışmak, iyi kazanmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer makalelerim:

Umarım bu gönderiyi beğenmişsinizdir, beni Twitter’dan takip etmeyi unutmayın!