Kategoriler
Düşünce

Pandora Papers

Pandora Papers / Pandora Belgeleri üzerine.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi daha önceden bu tür bir çok papers/belge ortaya çıkmıştı en bilinenlerden biri Panama Papers’dır ve başkaları da var birçok, fazla fazla mevcut. Şimdi dün itibariyle “Pandora Papers” ismiyle yeni bir veri yayıldı, bu verilerde Birleşik Krallık’a yani İngiltere olarak bildiğimiz ülkeye ait özerk adalardan oluşan Virjin Adaları(British Virgin Islands) da bulunan “Offshore” olarak adlandırılan bir banka sisteminde parası bulunan kişiler ve bu hesapların hareketleri, servetlerinin miktarları ortaya çıktı.

Pandora by John William Waterhouse
Pandora by John William Waterhouse

Pandora alelade bir isim değildir, bu ismi vermelerinde bir mesaj vardır ve bunu anlayabilmek için Pandora’nın kelime manası yani ne olduğunu bilmeniz gerekir. Pandora, Antik Yunan’da tanrılar armağanı anlamına gelen bir kelime ve Zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için gönderilmiş bir hanım kızımızdır. Bu hanımın bir de kutusu vardır adı “Pandoranın kutusu / Pandora’s box“, ha işte o kutu var ya o kutu, onun içerisinde her türlü kötülük mevcuttur ve “Pandora Papers” olarak isimlendirmelerindeki sebep bu belgelerde o derece kötülükler vardır, önceki papersların baya bayaa bir hormonlu halidir aslında.

Güçlü hırsızlar!

Ben burada hiçbir hırsızın ismini yazamıyorum çünkü avukat ücretleri çok yüksek, bu yüzden belgelere bakıp siz gidip bakacaksınız arkadaşlar kusuruma da bakmayın artık. Her şey kabak gibi ortada zaten, hukukun işlemiyor olması hukuksuzluğun olmadığı anlamına gelmiyor yani o talimatlarla hareket edebilen günümüz sisteminin memurları(normalde hakim/savcı) herhangi bir işlem yapmıyor diye bunlar olmamış ve olmuyor değil.

Pandora Papers’da dünyanın dört bir yanından, diktatörler, krallar, çeşitli devlet yöneticileri, sanatçılar, ünlüler, ahlaksız vergi kaçakçısı iş adamları vs. bin bir türlü şerefsiz insan ismi var.

Bundan önceki ve bundan sonra da çıkacak “papers”‘larda da bu tür yüzlerce insan ismi vardı, olacak. Türkiye’den de bazı isimler mevcut ilgilenen merak eden bakabiliyor çünkü bunu yapanlar Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu(ICIJ) mensupları, yani bağımsız araştırmacı gazeteciler olduğu için hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan her şeyi ortaya dökebiliyorlar, bizim Sedat Peker gibi gıdım gıdım değil direk ne varsa ortaya dökmeleri ile ünlüler.

Kolombiya devlet başkanı paraları neden kaçırdığını açıkladı, onun sanırım ailesinden birini kaçırmışlar ve güvende olmadığını düşündüğü için ülkesine ait bir miktar milyon doları kaçırmış, en azından ahlaksız ama dürüst adam açıklamış.

Soru?

Şimdi burada sorulması gereken şey Kolombiya devlet başkanı gibi ne bir sebep var ki siz paraları Offshore finans merkezi olan Virjin Adaları’na aktardınız? Nedir, neden?

Evet arkadaşlar bu soruyu sormalı ve cevapları alınmalı ancak sizlere kötü bir haberim var, bu asla mümkün olmayacak bir şey. Zira bu tür hesapların kayıtlarına resmi olarak ulaşmak mümkün değildir ki zaten bu yüzden varlar, yani Offshore bankacılığın amacı zaten kayıt dışında kalabilmesi ve vergiden muaf olmasıdır. Dolayısıyla bu işleri yapanların hukuken herhangi bir yaptırıma uğraması imkansız, sadece Türkiye’de değil her yerde böyle, ispatlanmış olsa bile ki bu belgeler delillidir ispattır buna rağmen bu ahlaksız, hırsızların hayatında herhangi bir şey değişmez. Zaten bundan önceki Kılıçdaroğlu’nun da gündeme getirip davasını açmış olduğu şeylere bakarsanız bu böyledir, sonuç= 0.

Peki ne olacak?

Olacak bir şey yok, şimdiye kadar hiçbir şey olmadı ve bundan sonra da olacağı yok, ama bunların olmaması içi ülkenin demokrasi ve hukuk ile yönetilmesi gerekmektedir, bakıldığında nerede diktatörlük varsa orada diktatörlüğün oranı kadar yolsuzluk vardır, tıpkı nerede yasaklar varsa karaborsanın olması gibi, mesela alkollü içeceğin bizdeki gibi yasaklarcasına 20 kar vergi koyduğunda orada kara borsa, sahte içki vs. olur. Demek istediğim arkadaşlar lütfen demokrasinin ve Hukuk’un özellikle kıymetini biliniz, eğer bilmezseniz sizin için her şey kötü olacak bundan emin olabilirsiniz.

Ne yapmalısınız

Arkadaşlar hırsıza hırsız demekten vazgeçmeyin, tamam hırsızlar güçlü ve sıkıntı çekersiniz ama korkmayın, korkarsanız sizden sonraki nesiller sizi asla affetmeyecek bunu bilin.

Hırsıza hırsız diyememek: Hakaret suç sayıldığında kazananlar her zaman güçlüler, en güçlü hırsızlar, katiller, diktatörler ve zalimler olur.

Pandora belgeleri hakkında birçok kaynak mevcut, bunlardan birkaçını aşağıya ekliyorum, bu şeyi ortaya çıkaranlar içerisinde Türkiye’den herhangi bir medya kuruluşu yok ancak Alman devlet televizyonundan(DW) bir Türk arkadaş var, onun sayesinde Türkçe kaynak da oldukça zengin ve tatminkar.

#PandoraPapers @ICIJorg ‘un paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, vergi cennetleri sisteminin nasıl çalıştığını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde gözler önüne seriyor
Araştırmaya Türkçe basından sadece DW Türkçe katıldı
Pandora Papers (1) Saraydan vergi cennetine bir offshore hikayesi: Rönesans Holding – DW Türkçe

Son söz

Şey gibi düşün, Almanlar, Almanya’da TRT World’den öğrenmişler, haberi TRT World’den alıyorlar, bu mümkün mü, eğer mümkünse sorun yok. Bundan sonrasını okumayın.

Her neye inanıyorsanız, her ne sınıftansanız veya her neyse, şu fikri bir düşünmenizi isterim; 85 milyon insan olarak yaşadığınız ülkede, dünya genelinde bu denli önemli ve çarpıcı bir haberi kendi ülkeniz sınırlarında hiçbir medya kanalından alamayıp başka bir ülkenin medya kanalından üstelik başka ülkenin “devlet kanalından” alabiliyor olmanız hiç olmazsa boş bir anınızda sessiz kalıp ve birkaç saniye durup kendi kendinize “neden böyle, bu işte bir yanlışlık var” deme ihtiyacı oluşturmalı mıdır?

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr