Kategoriler
SEO

Google Arama’da e-ticaret için en iyi uygulamalar

Google’ın e-ticaret sitelerinin SEO performansı ile ilgili referans sayfası.

Google Search Central Advanced SEO bölümünde e-ticaret sitelerinin SEO performansı ile ilgili referans sayfasını Türkçe olarak hazırlandı.

Google Arama’da e-ticaret için en iyi uygulamalar
Tüm e-ticaret web siteleri için kritik bir zorluk ortaya çıkıyor. Müşteri edinmek ve onlarla iyi ilişki kurmak, işletmelerin büyümesinde önemli bir rol oynar. Google da müşterilerin alışveriş yolculuklarının her aşamasında sitenizi keşfetmesine yardımcı olabilir.

Bu kılavuz dizisi, web sitesi oluşturan ve sitenin Google ile uyumlu çalışmasını sağlamak isteyen geliştiricilere yöneliktir. Odak noktası online ticaret siteleri (e-ticaret) olsa da bu noktaların çoğu, yalnızca gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardaki ürünleri listeleyen sitelerle de eşit derecede alakalıdır. E-ticaret verilerinizi ve site yapınızı Google ile paylaştığınızda Google, içeriğinizi daha kolay bulup ayrıştırabilir. Böylece içeriğiniz, Google Arama’da ve diğer Google yüzeylerinde gösterilebilir. Bu da alışveriş yapan kullanıcıların sitenizi ve ürünlerinizi bulmasına yardımcı olabilir.

Aşağıda, her sayfanın kısa bir açıklaması verilmiştir.

https://developers.google.com/search/docs/advanced/ecommerce/overview

Bu referans sayfasının alt sayfaları da mevcut; dolayısıyla her bir başlığa tıkladığınızda ilgili sayfaya gidiyorsunuz ve en geçerli e-ticaret SEO uygulamaları hakkında Google sizleri bilgilendiriyor.

Bu linke(https://developers.google.com/search/docs/advanced/ecommerce/overview?hl=tr) tıklayarak ilgili referans sayfaya ulaşabilirsiniz. Bir e-ticaret siteniz varsa SEO uzmanınızın yetkinliğini burada önerilen uygulamalara ne ölçüde vakit ayırdığını gözlemleyerek sınayabilirsiniz. E-ticaret sitelerine SEO danışmanlığı veriyorsanız, yatıp kalkıp düzenli güncellenmesini beklediğimiz bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Aşağıda, her sayfanın kısa bir açıklaması verilmiştir.

Konular
E-ticaret içeriğinin Google’da gösterilebileceği yerlerE-ticaret içeriğinizin gösterilebileceği farklı yüzeyler hakkında bilgi edinin.
Ürün verilerinizi Google ile paylaşmaÜrün verilerinizi Google ile paylaşırken hangi yöntemi kullanacağınıza karar verin.
E-ticaretle ilgili yapılandırılmış verileri dahil etmeYapılandırılmış verilerle, sayfanızın anlamı hakkında ayrıntılı bilgiler sağlayarak Google’ın içeriğinizi anlamasına ve uygun şekilde sunmasına yardımcı olun.
Yeni bir e-ticaret web sitesini kullanıma sunmaYeni bir e-ticaret web sitesini stratejik olarak kullanıma sunmayı ve web sitenizi Google’a kaydederken zamanlamayla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenin.
E-ticaret siteleri için URL yapısı tasarlamaE-ticaret sitelerine özgü tarama ve URL tasarımıyla ilgili sorunlardan kaçının.
Google’ın e-ticaret sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olmaGoogle’ın e-ticaret sitenizdeki en önemli noktayı anlamasına yardımcı olmak için bir site gezinme yapısı tasarlayın ve sayfalar arasında bağlantı oluşturun.
Sayfalara ayırma, artımlı sayfa yükleme ve bunların Google Arama’daki etkisiE-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılan kullanıcı deneyimi kalıplarını ve bu kalıpların, Google’ın içeriğinizi tarayıp dizine eklemesini nasıl etkilediğini öğrenin.
Google Arama’da e-ticaret için en iyi uygulamalar