Kategoriler
Genel

PayPal artık Türkiye’de çalışabilir mi?

PayPal ve Apple Pay gibi servisler ileride Türkiye’de kullanıma açılabilir. Resmi Gazete üzerinde duyurulan bir gelişmenin işaret ettiği kadarıyla PayPal ve Apple Pay gibi servisler ileride Türkiye’de kullanıma açılabilir.

PayPal ve Apple Pay gibi küresel şirketlerin Türkiye,de çalışmasını engelleyen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,nda bazı değişiklikler oldu, “veri sorumluları ve veri işleyenler tarafından yurt dışına aktarılabilir” şeklinde bir cümle eklenerek verilerini yurt dışına aktaran ve saklayan şirketlerin ülke için çalışabilmesinin önü açıldı.

Resmi Gazete üzerinde duyurulan bir gelişmenin işaret ettiği kadarıyla PayPal ve Apple Pay gibi servisler ileride Türkiye’de kullanıma açılabilir.

PayPal ve Apple Pay gibi çok popüler servisler Türkiye’de maalesef kullanılamıyor. Bunun arkasında burada aktarıldığı kadarıyla regülasyona tabi sektörlerde kişisel verilerin ülke sınırları içindeki bir veri merkezinde bulunması gerekliliği yer alıyordu. İşte bu durum değişti, artık kişisel verilerin belirli yeterlilik koşulları dahilinde yurtdışına aktarılabileceği bildirildi. Bu konuda Resmi Gazete üzerinde yapılan paylaşım tam olarak şöyle oldu:

PayPal ve Apple Pay gibi servisler ileride Türkiye’de kullanıma açılabilir - log.com.tr
Kaynak: log.com.tr

Elbette bu bir yorum, kanunda bazı yerler değiştirilmiş olsa da sonuçta asıl önemli olan kanunu uygulayacak kurumları yorumları.

Detayları Resmi gazete yayınından inceleyebilirsiniz: resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/03/20240312-1.htm