Kategoriler
Düşünce

My wergi

Türkiye’de kesilen dolaylı vergi, OECD ortalamasının 2 katı.

Türkiye’deki vergi sisteminin durumu bakan gören biri için malum, adaletsizlik son 15 yılda gerçekten çekilmez hale geldi. Verginin kullanımdan ziyade daha önemli olan bir konu “Vergi Adaleti”, sanıyorum esas konu verginin toplanırken adil olmasıdır.

Dolaysız ve dolaylı vergilerin, AB ve Türkiye’de vergi toplamları içindeki oranları:

Dolaysız vergi:
Gelir veya servet üzerinden, kazanç beyan edilerek ödenen, gelir-kurumlar vergisi vb

Dolaylı vergi:
Bir mal veya hizmet üzerinden (tüketimden) alınan KDV, özel tüketim vergis vb.

DW – sayfa görsel

Vergi adaletini bozan en önemli şey “dolaylı vergiler”. Nedir bu dolaylı vergi? Dolaylı vergi, tüm vatandaşlardan alınan bir vergidir ve bu KDV, ÖTV vs. gibi türetilmiş birçok isimlendirmelerle alınan, ürünün fiyatına %8, %18 ve bazı ürünlerde %50’ye kadar çıkabilen vergi türüdür, bu vergilendirme türü hem tüketiciden hem de satıcılardan alınır.

Diğer vergi adaletsizliği ücretli çalışanlardan alınandır, asgari ücret 2.800TL civarı ve ondan yaklaşık 600TL vergi kesilir, yani normalde işçi bu ve diğer vergilerle 3.500TL alması gerekirken devlet işçinin emeğine ortak olmaktadır.

Belki de vergi adaletini en çok bozan şey ise miktar olarak astronomik rakamlara ulaşabilen şekilde (bağzı) şirketlerin affedilen vergileri.

Ve son olarak yöneticilerin canları istediği gibi, kafalarına göre kullanabildiği vergi muafiyeti. Malum dernek ve vakıflara verilen imtiyazlar cabası.

Vergi vermek kötü bir şey değil ancak bu denli adaletsiz olduğunda gerçekten insanın çok canı sıkılıyor, bakıldığında Türkiye eskiden bu denli bir adaletsiz bir vergi sistemi yürütmüyordu. Bu tamamen bir politika ve kısaca şunu yapıyorlar; “yandaş, bizden olan sözüm ona iş insanlarından vergi almıyoruz ve o açığı da sıradan çinko karbon vatandaşın sırtına yüklüyoruz”, sonuç olarak devlet kurumlarından milyar dolar ihaleleri alıp paraları bilmem ne adalarına kaçıracak kadar zengin olan bir güruhun ceplerine sürekli bizim kanımızı emip akıtıyorlar.

Neden?

Bu açgözlülük desen değil, yani insan bir miktardan sonra paranın ne kadar olduğunu önemsemez, bir milyar doları var ise bunun daha çok olmasının kişisel olarak bir önemi yoktur ama eğer işin içine “güç, iktidar” gibi mevzular girerse işte o zaman olabildiğince daha fazla olması gerekir. * Evet tek neden güç, bildiğin filmlerdeki kötü karakterler bunlar.

* Güncelleme 16 Eki 2021: sanırım Oğuzhan’ın herkesin anlayacağı bir anlatım ile yaptığı bu kısa izahatı, insanların saf kötülük değil aslında mecburiyet içerisinde olduklarını ve bunu bir sarmal halinde devam ettiğini göstermiş oluyor. Yani bu formülle ipin ucu yine benim dediğim güç kaynağına çıkıyor olsa da bu sarmalın ve döngünün kesintiye uğramamasının nedeni kesinlikle Oğuzhan’ın dediği gibi bir sitemin kurulmuş olması ki bu zaten “örgüt” olmanın da gereği, sistemi kurarsın kimse kimseye kazık atamaz çünkü herkesin elinde diğeri için kullanacağı bir kozu vardır bkzn: Sedat Peker.

Nasıl çözeceğiz?

Öncelikle bunu sürekli konuşmalıyız, gündemde olmasını sağlamalıyız. Bir sürü saçma sapan şeyeler(marketler, manavlar, patates soğan satıcıları vs.) öne sürenlere bu sayfayı gönderin ve cevaplamasını söyleyin. Umuyorum vergi adaleti bir gün gelecektir, şahsen ben zengin düşmanı değilim herkes çalışsın zengin olsun ancak bu arkadaşlar kazandıkları kadar vergi ödemeliler tıpkı benim gibi, 3.400TL olan maaşımdan %30 vergi kesiliyorsa onun da şirketinin neyse aylık geliri %30 kesilsin ve sürekli affedilmesin ki adalet olsun.

Vergiler olmasa aslında maaşlar çok yüksek, zenginiz ve her şey ucuz.
Türkiye’de ürünlerin vergisiz fiyatları:
Günaydın Twitter insanları. My wergi.
Büyüteç: Türkiye’de vergi kimin sırtında? | “Kazı bağırtmadan yolma sanatı”
Vergi nasıl Kaçırılır?
Kaymakam vs Elon Musk: Richard Branson ve Elon Musk günümüzde bir kaymakam etmiyor.

Selam ve maaş ile…

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr