Kategoriler
Tech

Tarayıcıların gizli modu gerçekten gizli mi?

Web sitlerini gezinmek için kullandığımız web tarayıcılarının “gizli pencere” özelliği aslında o kadar da gizli değil.

Gizli pencere veya gizli sekme, tarayıcıların gizli modunu kullanmak asla sizi gizli yapmıyor. Tüm popüler tarayıcıların ister Chorem olsun ister Firefox veya Safari, tümünün gizli modu aslında anonim değil ve yaptıkları sadece size özel önbellekte kayıtlı çerezleri kullanmadan web sitelerini açmaktan ibaret.

Online gizliliğe önem veriyorsanız eğer tarayıcıların gizli moduna güvenmek pek doğru değil. Gizli modunu kullandığınız tarayıcıda; IP adresiniz, konumunuz vb. gibi bilgileriniz olduğu gibi kullanılmakta ve web siteleri bu bilgileri sizden alabilmektedir, dolayısıyla bir web sitesini normal mod ile gizli modl ile kullanmak arasında neredeyse hiçbir fark olmuyor.

Peki gerçek gizlilik için ne yapmalısınız?

Öncelikle önerim kesinlikle bir VPN hizmetini kullanmalısınız, eğer gizlilik istiyorsanız mutlaka bir VPN kullanmalısınız, bunun için size ilk önerim “Cloudflare WARP VPN“, WARP’ı hem bilgisayarınızda hem de akıllı telefonunuzda kullanabilirsiniz, iPhone uygulaması gerçekten benzerlerine göre muhteşem. Ayrıca çoğunlukla normal internet hızından bile hızlı olabiliyor asla bir yavaşlık söz konusu değil. Diğer VPN uygulamalarını da deneyebilirsiniz elbette.

İkinci seçenek olarak Tor Browser kullanabilirsiniz, Tor tarayıcı sıkı bir gizliliğe sahiptir.

Daha fazla bilgi için.: https://privacy.net/stay-anonymous-online/

Güvenli günler dilerim, gizlilikle ilgili aşağıdaki makalelerim de hoşunuza gidebilir: