Kategoriler
Eğlence

Amazon Prime Video reklam gösterecek

Amazon Prime Video, 29 Ocak itibariyle reklam göstermeye başlıyor. Amazon, müşterilerin Ocak 2024’ten itibaren ek bir ücret ödememeleri halinde Amazon Prime Video’nun içerikle birlikte reklam göstermeye başlayacağını söyledi.

Amazon, Prime Video’da reklam dönemini resmen başlatıyor. ABD’de 29 Ocak’tan itibaren Prime Video reklamlı olacak. Şirket, reklam ekleyerek içerik kalitesini artırmayı hedefliyor. Türkiye’de henüz uygulanmadı, ancak ilerleyen aylarda gelebilir.

Dijital yayıncılık platformlarının reklamlı abonelik katmanları geçtiğimiz yıldan beri gündemde, Netflix, Disney+ gibi platformlar yeni abonelik türlerini yayına alırken diğer platformların nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusuydu. Şimdi ise bunun cevabını almaya başlıyoruz, zira Amazon Prime Video da kısa süre sonra içeriklerinden reklam göstermeye başlayacak.

Ancak Prime Video’nun çizdiği yol diğerlerinden biraz farklı. Amazon, ABD’deki Prime üyelerine gönderdiği bir e-postayla, müşterilerin Ocak 2024’ten itibaren ek bir ücret ödememeleri halinde Amazon Prime Video’nun içerikle birlikte reklam göstermeye başlayacağını söyledi. Aslında bu özellik birkaç aydır konuşuluyordu, fakat tarih netleşmemişti. Platformun paylaştığı bilgilere göre söz konusu değişiklikler 29 Ocak’tan itibaren ABD’de de geçerli olacak.

Paylaşılanlara göre Amazon Prime kullanıcıları, aylık veya yıllık Amazon Prime aboneliklerine ek olarak ayda $2,99 daha eklerlerse bu reklamları görmeyecekler. Amazon Prime, ABD’de şu anda yıllık faturalandırıldığında yıllık $139 ya da aylık $14.99 olarak ücretlendiriliyor. Prime Video ise tek başına aylık $8.99.

Böyle bir gelişmenin ülkemizde veya başka pazarlarda da aktif olup olmayacağı henüz belirsiz. Ancak Amazon Prime ülkemizde aylık ₺39 olarak ücretlendiriliyor. Üstelik Prime Video bizler için ekstra bir hizmet dahilinde değil, Prime aboneliğinin içinde sunuluyor. Yani “Amazon Prime üyesi olmayayım ama Prime Video’yu kullanayım” gibi bir durum Türkiye için söz konusu değil. Bu nedenle başka ülkelerde ve Türkiye’de böyle bir reklam politikası hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olabilir.

Amazon, ABD kullanıcıları için yaptığı açıklamada, 29 Ocak’tan itibaren Prime Video’nun reklamlı olacağını dile getirdi. Şirket, Prime üyelerine gönderdiği e-postada yeni kararının detaylarını paylaştı. Bu şekilde ilgi çekici içeriğe daha fazla yatırım yapabileceklerini söyledi. TV kanallarına göre çok daha az ölçüde reklam olacağını ifade edildi. Ayrıca Prime üyelerinin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını, aylık abonelik fiyatlarının değişmeden $14.99 (Türkiye’de ₺39) olarak kalacağını belirtti. Ancak üyeler, Prime Video’da reklamsız deneyimi için ayda $2,99 daha ödeme seçeneğine sahip olacak. Bu da Prime üyeliğinin aylık maliyetini ABD için 18 dolara yaklaşacağı anlamına geliyor. Prime Video reklam kararının henüz Türkiye’de uygulanmadı. ABD’de bu kararın alınması, önümüzdeki aylarda Türkiye’ye de gelebileceğinin göstergesi. Bu hamle ile Amazon, reklamlı diğer yayın hizmetlerine katılıyor. Daha önce Netflix, Hulu, Disney+, HBO Max ve Paramount+ gibi platformlar da ucuz abonelik katmanlarıyla reklam göstermeye başlamıştı. Ancak Amazon, reklam sayısının TV kanallarından daha az olacağına dair güvence verdi.

Kaynaklar: