Kategoriler
Tech

Gmail doğrulanmış e-posta adresleri

Gmail mavi onay işareti sahibi doğrulanmış e-posta uygulamasını duyurdu.

Gmail de e-posta gönderen hesapların güvenilirliğini belirleyecek “mavi rozet” uygulamasını duyurdu.

Bu uygulama tüm Google Workspace müşterilerinin yanı sıra eski G Suite Basic ve Business müşterilerinin kullanımına sunulmuştur ayrıca Kişisel Google Hesapları olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Twitter’ın doğrulama karmaşası son zamanlarda çok konuşuldu, ancak Tinder’dan Pinterest’e ve YouTube’a kadar herkes simgenin bir versiyonuna sahip ve son zamanlarda Meta, Facebook ve Instagram hesapları için mavi onay işareti satışı başlattı.

Google’ın daha görünür bir onay işareti eklemesi, kullanıcıların, özellikle bir e-postada yer alan BIMI onaylı bir logonun ne anlama geldiğini veya yasal olup olmadığını bilmedikleri durumlarda, yasal gönderenleri hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olabilir.

Örnek olarak doğrulanmış bir markanın maili aşağıdaki şekilde görünüyor:

Gmail mavi tık örnek görünüm
Gmail mavi tık örnek görünüm

Doğrulanmış e-posta adresleri hakkında

Yanında mavi onay işareti mavi onay işareti olan e-postalar; göndericinin, e-posta adresinin ve marka logosunun kendisine ait olduğunu doğruladığını belirtir.

Gmail, bir e-postanın doğrulanıp doğrulanmadığını şu şekilde belirler:

  • BIMI (İleti Tanımlama İçin Marka Göstergeleri): E-posta gönderenlerin, marka logolarını e-postalarda kullanmalarına olanak tanıyan açık bir standart. BIMI sayesinde e-posta alıcıları ve güvenlik sistemleri, e-postaların kaynaklarına daha fazla güvenebilir.
  • VMC (Doğrulama İşareti Sertifikası): Bir sertifika yetkilisi tarafından düzenlenmiş, logo sahipliğini doğrulayan dijital sertifika.
  • DMARC (Alan Adı Tabanlı İleti Kimlik Doğrulaması, Raporlaması ve Uygunluğu): E-posta güvenlik sistemlerinin, sahte iletiler arasında gelen gerçek iletileri filtreleyip ayırmasına yardımcı olan bir standart.

Doğrulanmış e-postalar, Gmail’in normal kötüye kullanım denetimlerinden geçer. E-postalar bu denetimleri geçerse gönderenin doğrulanmış marka logosu gösterilir. Hangi iletilerin BIMI, DMARC ve VMC tarafından doğrulandığını öğrenmek için gönderenin yanında mavi onay işareti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Onay işareti, iletinin doğrulandığını ve logo kullanmaya uygun olduğunu belirtir.

Gönderenin alanıyla ilgili bilgileri görmek için imlecinizi onay işaretinin üzerine getirin.

https://support.google.com/mail/answer/13130196

Kaynak: workspaceupdates.googleblog.com/2023/05/expanding-gmail-security-BIMI.html