Kategoriler
Genel

NASA’nın gezgini Mars’ta Nasa’nın robotik gezgini Perseverance isimli, araç Mars’a başarılı şekilde indi ve en önemli temel görevi Mars gezegeninin yüzeyinde dolaşarak Mikrobiyal yaşamın var olup olmadığını veya olup olamayacağı konusunda bilgi vermek.

Nasa’nın robotik gezgini Perseverance isimli, araç Mars’a başarılı şekilde indi ve en önemli temel görevi Mars gezegeninin yüzeyinde dolaşarak Mikrobiyal yaşamın var olup olmadığını veya olup olamayacağı konusunda bilgi vermek.

Kategoriler
Genel

NASA uzay kıyafetlerini nasıl test ediyor? NASA, Artemis programı kapsamında Aya gönderilecek astronotlar için tasarlanmış yeni kıyafetleri test ediyor.

NASA, 40 yıl sonra kez yeni bir uzay giysisi geliştiriyor. Yaklaşan Artemis programı için çalışılıyor ve NASA, sonraki astronotları 2024’e kadar Aya göndermeyi planlıyor. Giyesilerin uçuşa hazır olması için; Exploration Extravehicular Mobility Unit veya xEMU, dahil olmak üzere üç titiz geliştirme ve test aşamasından geçmelidir bunlar; sualtı maceraları ve sıcaklık testleri vb.

Kategoriler
Genel

Uluslararası Uzay İstasyonu emekli oluyor Uluslararası Uzay İstasyonu, yörüngede geçen 20 yılın ardından emekliliğe ayrılıyor.

Geçen Pazartesi günü dünya, insanların uzayda aralıksız geçirdiği 20’nci yılı kutladı. Astronotlar ve kozmonotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 Kasım 2000’den bu yana hiç ara vermeden yaşamıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mürettebatı genellikle en fazla altı kişiden oluşur.