Kategoriler
Tech

Öklid teleskobu ilk fotoğraflarını gönderdi Geçtiğimiz ay başında uzaya fırlatılan Öklid teleskobundan ilk test görüntüleri paylaşıldı. Evrenin genişlemeye başladığı 6 Milyar yıl öncesine kadar hassas ölçümler yapabileceği kaydedildi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın iddialı Öklid(Euclid) uzay aracı/teleskobu karanlık madde ve karanlık enerjinin sırlarını çözme yolunda ilerliyor. Evrendeki karanlık madde ve enerjiyi incelemeyi amaçlayan Öklid, çektiği ilk fotoğrafları gönderdi ve muazzam gözüküyorlar.

Kategoriler
Genel

Voyager 2 ile iletişim kesildi 1977 yılında uzaya fırlatılan NASA’ya ait uzay aracı Voyager 2 ile iletişimi kesildi.

NASA’nın geçici bir sorun olduğunu umduğu(netlik yok) sorun nedeniyle Voyager 2 uzay aracının anteni endişe verici bir şekilde artık Dünya ile iletişime geçmiyor, dolayısıyla uzay aracı ile tüm iletişim kesilmiş durumda.

Kategoriler
Genel

Yaratılış Sütunları’ndaki yıldız oluşumları James Webb Uzay Teleskobu nefes kesici Yaratılış Sütunlarından yıldız oluşumları fotoğrafları.

Şimdiye kadar uzaya gönderilen en gelişmiş teleskop olan NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, evrenin en eski yıldızlarını ve galaksilerini ortaya çıkararak heyecan yaratması sonrasında Yaratılış Sütunları’nı görüntüledi.