Kategoriler
Eğlence

NASA Plus açıldı NASA+ “Uzayı parmaklarınızın ucuna getiriyoruz” sloganı ile açıldı.

NASA Plus(NASA+) şimdi canlı yayında. NASA’nın faaliyetlerinin ücretsiz olarak yayınlanacağı NASA+ platformu kullanıma sunuldu.

Kategoriler
Genel

Nüzhet Gökdoğan Bugünün Doodle’ı, Türkiye'nin ilk kadın gök bilimcilerinden biri olarak tanınan Türk astronom ve matematikçi Nüzhet Gökdoğan’ı anıyor.

Google 14 Ağustos günü Doodle ile Türk gök bilimci, Türkiye’nin ilk bilim kadınlarından biri olan Nüzhet Gökdoğan’ı doğum gününde andı.

Bu Doodle çalışması, İzmirli sanatçı Ali Çetinkaya tarafından resimlendi.

Kategoriler
Tech

Öklid teleskobu ilk fotoğraflarını gönderdi Geçtiğimiz ay başında uzaya fırlatılan Öklid teleskobundan ilk test görüntüleri paylaşıldı. Evrenin genişlemeye başladığı 6 Milyar yıl öncesine kadar hassas ölçümler yapabileceği kaydedildi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın iddialı Öklid(Euclid) uzay aracı/teleskobu karanlık madde ve karanlık enerjinin sırlarını çözme yolunda ilerliyor. Evrendeki karanlık madde ve enerjiyi incelemeyi amaçlayan Öklid, çektiği ilk fotoğrafları gönderdi ve muazzam gözüküyorlar.

Kategoriler
Genel

Voyager 2 ile iletişim kesildi 1977 yılında uzaya fırlatılan NASA’ya ait uzay aracı Voyager 2 ile iletişimi kesildi.

NASA’nın geçici bir sorun olduğunu umduğu(netlik yok) sorun nedeniyle Voyager 2 uzay aracının anteni endişe verici bir şekilde artık Dünya ile iletişime geçmiyor, dolayısıyla uzay aracı ile tüm iletişim kesilmiş durumda.

Kategoriler
Tech

The Space Solar Power Project Caltech Üniversitesi tarafından yürütülen “The Space Solar Power Project”, Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştirdiği güneş paneliyle topladığı enerjiyi dünya yüzeyine yansıtmayı başardı.

ABD / Caltech Üniversitesi tarafından yürütülen “The Space Solar Power Project” projesi ile Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştirilen güneş paneliyle toplanan enerji dünya yüzeyine yansıtıldı. 39 uzay seferiyle taşınacak ve tamamlandığında 9 kilometrekarelik bir yüzey oluşturacak yapı, 24 saat Güneş’ten faydalanacak.

Kategoriler
Genel

NASA UFO görüntülerini paylaştı NASA, merakla beklenen “UFO” görüntülerini paylaştı, UFO’ların varlığı kabul edilmiş oldu.

NASA, açılımı “Unidentified Flying Object/Tanımlanamayan Uçan Cisim” anlamına gelen UFO’ların görüntülerini paylaşarak, görüntülenen cisimlerin özellikleriyle ilgili açıklama yaptı.

Kategoriler
Genel

Yeni süpersonik, yıldız yumurtlayan kara delik Gökbilimciler 20 milyon güneş ağırlığında “Görünmez bir canavar” olarak tanımladıkları yeni bir kara delik keşfetti.

Gökbilimciler, kendi galaksisinden kaçan ve son 39 milyon yıl boyunca saatte yaklaşık 4 milyon mil(6,5 milyon km) hızla uzayda hızla ilerleyen bir aday süper kütleli kara delik tespit ettiler.

Süper kütleli karadelik evrende o kadar hızlı ilerliyor ki, güneş sistemimizde olsaydı eğer Dünya’dan Ay’a sadece 14 dakikada gidebilirdi. Kütlesi güneşimizin 20 milyon katı olan devasa canavar, yıldızlararası boşlukta hızla ilerliyor ve yoluna çıkan gaz bulutlarına çarpıyor.

Kategoriler
Genel

Yaratılış Sütunları’ndaki yıldız oluşumları James Webb Uzay Teleskobu nefes kesici Yaratılış Sütunlarından yıldız oluşumları fotoğrafları.

Şimdiye kadar uzaya gönderilen en gelişmiş teleskop olan NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, evrenin en eski yıldızlarını ve galaksilerini ortaya çıkararak heyecan yaratması sonrasında Yaratılış Sütunları’nı görüntüledi.

Kategoriler
Tech

NASA’nın gezgini Mars’ta Perseverance Mars’a başarılı şekilde indi.

Nasa’nın robotik gezgini Perseverance isimli, araç Mars’a başarılı şekilde indi ve en önemli temel görevi Mars gezegeninin yüzeyinde dolaşarak Mikrobiyal yaşamın var olup olmadığını veya olup olamayacağı konusunda bilgi vermek.

Kategoriler
Tech

NASA uzay kıyafetlerini nasıl test ediyor? NASA, Artemis programı kapsamında Aya gönderilecek astronotlar için tasarlanmış yeni kıyafetleri test ediyor.

NASA, 40 yıl sonra kez yeni bir uzay giysisi geliştiriyor. Yaklaşan Artemis programı için çalışılıyor ve NASA, sonraki astronotları 2024’e kadar Aya göndermeyi planlıyor. Giyesilerin uçuşa hazır olması için; Exploration Extravehicular Mobility Unit veya xEMU, dahil olmak üzere üç titiz geliştirme ve test aşamasından geçmelidir bunlar; sualtı maceraları ve sıcaklık testleri vb.

Kategoriler
Genel

Uluslararası Uzay İstasyonu emekli oluyor Uluslararası Uzay İstasyonu, yörüngede geçen 20 yılın ardından emekliliğe ayrılıyor.

Geçen Pazartesi günü dünya, insanların uzayda aralıksız geçirdiği 20’nci yılı kutladı. Astronotlar ve kozmonotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 Kasım 2000’den bu yana hiç ara vermeden yaşamıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mürettebatı genellikle en fazla altı kişiden oluşur.