Kategoriler
Konuk Yazar Kültür sanat

Yüz Okuma Sanatı

Yüz okuma, yüzlerce yıllık gözlem ve istatistiki araştırmalara dayanan, insanı tanımaya yönelik, kullanan kişiye karşısındaki ile ilgili gerçekleri kontrol edilebilecek bazı ipuçları sağlayan bir araçtır. İnsanlık tarihinde yüz şeklinin karakter çözümlenmesinde kullanılmaya başlanması en eski çağlara kadar uzanmaktadır. Milattan önceki yıllarda Çinlilerin yüz okumayı bir sanat haline getirdikleri belgelenmiştir. Eski Yunan uygarlığında da konuya ilişkin belirli kurallar geliştirildiği görülmektedir. Doğu kültüründe de kendine yer bulan yüz okuma, Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın, 1756 yılında yazdığı Marifetname’sinde de karşımıza çıkmaktadır.
Bugün, davranışlarımızın %85’inin genetik kodlamayla oluştuğu tahmin edilmektedir. Yüz üzerinde dikkati çeken yüzyirmi adet ayırdedici özellik olduğu bulunmuş, bunlar içerisinden altmışsekiz ana özellik ortaya çıkmıştır. Konunun en tanınmış uzmanları Robert L. Whiteside ve William F. Burtis binikiyüz denek üzerinde yaptıkları araştırmada insan karakterinin çözümlenmesinde istatistiki olarak %93 başarıya ulaşmışlardır.
Yukarıda bahsedilen ana ayırdedici özellikler; Alın, Kaşlar, Gözler, Burun, Ağız, Kulaklar, Yanaklar, Çene, Yüz Çizgileri, Yüz Şekli ve bunların kombinasyonlarıdır. İncelenen kişilerle ilgili; düşünce süreclerini nasıl belirledikleri, problemleri nasıl çözdükleri, iletişim kurma yöntemleri, iş hayatındaki davranışları, paraya verdikleri önem, öğrenmeye olan açlıkları ve cinselliğe bakış açıları gibi konularda, hayrete düşürücü ipuçları vermektedir.
BİLMEK NE KAZANDIRIR?
Yüz okuma fikri, konuyu incelememiş bir kişi için inanılması güç olsa da, General Electric, MCI ve American Airlines gibi bir çok tanınmış şirket, bu yeni iletişim destek aracını, İnsan Kaynakları, Kariyer Planlama, Satış Teknikleri Geliştirme, Motivasyon, İletişim Teknikleri, ve Koçluk gibi birçok alanda kullanmaktadır.
Sadece iş dünyasında değil, insanın olduğu her yerde, insanla ilgili her konuda, uygulama alanları vardır.
Bir gün, ‘Bütün yetenek ve becerilerinizin yanında, yay şeklindeki kaşlarınız insan ilişkilerinde iyi olduğunuzu gösteriyor’ diyerek size iş teklifi yapan bir uzman, ya da burnunuzun şeklinin sizin yalnız çalışma eğiliminde olduğunuzu gösterdiğini, bu nedenle takım çalışmasına uyum sağlamakta zorlanabileceğinizi söyleyen bir kariyer danışmanı ile karşılaşmanız mümkün. Belki de buna benzer kişilik çözümlemelerini siz de yapıyor olacaksınız

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Yüz Okuma Sanatıiçin 5 yanıt

tşk ederiz çok güzel yazılar yazıyorsunuz .yozant hariç herkesin yazısını beğeniyorum .ilgiyle okuyorum tşk yazarlar tşk wolkanca
http://kubocuk.spaces.msn.com/

sitemi ziyaret edip ileti bırakırsanız sevinirim.

selam yüz okuma sanatıyla ilgili bir kitap var mı güvenilir ve yüze bakarak eskiden çinliler hastalık falan
anlarlarmış ben böyle birşey istiyorum tşk ler.

yüz okuma sanatı ile ilgili alesker aleskerli'nin bir kitabı vardı ama tam sizin aradığınız gibi değil.

koçluk çalışmalarında çok kullanılır. hatta bazı koçlar ayrıca bu tarz eğitimler de veriyor. çevrenizde birlikte çalışabileceğiniz bir koç varsa çok faydasını göreceğinizden eminim.