Kategoriler
Internet

RTÜKten çocuklarımız için güvenlik programı

Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (Rtük) çocukları internetin zararlı içeriğinden korumak amacı ile yapılmış bir yazılımı kendi sitesinde yayınladı. Programı hemen şuradan indirip çocuklarınızı korumaya başlayabilirsiniz.


Ayrıca yine Rtük’ün sitesinde velilere bu konuda öneriler sunulmuş;

“Çocukların Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili Ebeveynlere öneriler.

Değerli Veliler,
Sizler de biliyorsunuz ki, yaşamın her alanında haklarımız olduğu gibi haklarımızı/özgürlüklerimizi kullanırken uymamız ve dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. İletişim özgürlüğü içinde yer alan Internet kullanımında da dikkat etmemiz gereken kurallar, çocukların Internet’ten güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlamak açısından önem taşımaktadır.

Çocuklarınızın daha bilinçli ve güvenli Internet kullanıcıları olmalarına yardımcı olacak bazı öneriler aşağıda sıralanmaktadır:

 1. Her şeyden önce çocuğunuzla iyi bir iletişim içinde olunuz. Çocuğunuzun arkadaşları, zevkleri, korkuları, sevdikleri ve sevmedikleri konular hakkında bilgi sahibi olunuz. Çocuğunuza, her konuyu sizinle paylaşabileceği güvenini veriniz. Sizin yetersiz kaldığınız konularda uzmanlardan yardım alınız.
 2. Çocuğunuzun Internet’e girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat ediniz.
 3. Çocuğunuzun Internet’te kalma süresine ve bilgisayar kullanma süresine mutlaka kısıtlama getiriniz. Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini belirleyiniz. Unutmayınız ki, uzun süre bilgisayar veya Internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabileceği gibi hareketsiz kalmasına, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını sağlayınız.
 4. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi birer örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli Internet kullanım kurallarını öğreniniz ve uygulayınız.
 5. Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli Internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Bu kuralların neler olduğunu anlaşılır bir şekilde açıklayınız ve kuralları kesin olarak koyunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyiniz. Olumsuz söylemlerin çocuğunuzla kuracağınız iletişimde çatışmayı artırıcı unsur olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız.
 6. Çocuğunuzla ve okul öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli olan Internet sitelerinin adreslerini belirleyiniz. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın “sık kullanılanlar” bölümüne kaydediniz. Böylece bu sitelere giriş işlemi daha kolay olacaktır.
 7. Internet’te mümkünse çocuğunuzla birlikte gezininiz. Eğer çocuğunuz bu konuda isteksiz ise, sadece sizin ve okul öğretmenlerinin onayladığı siteleri ziyaret etmesi konusunda çocuğunuzu uyarınız.
 8. Çocuğunuzun Internet kullanımını sık sık denetleyiniz. Hangi sitelere girdiği, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olunuz. Mümkünse sohbet ortamlarındaki arkadaşlarını tanımaya çalışınız.
 9. Çocuğunuzun Internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edininiz.
 10. Çocuğunuza Internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini, iletişim kurmamasını öğretiniz.
 11. Çocuğunuzun, ziyaret ettiği sitenin “güvenlikle ilgili sorularını” dikkatlice okumasını, sitenin istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenmesini ve gerektiği takdirde velilerine danışarak istenilen bilgileri vermesi belirtiniz. Sizin onayınız olmaksızın kendi ve aile resimlerinizi, adresinizi, telefon numaranızı, okul adını vermemesini ifade ediniz.
 12. Çocuğunuza sizin izniniz olmaksızın, kendi adresini, okulunun adını, telefon numaranızı, ebeveyninin iş adresleri ve iş yeri telefon numaraları gibi kişisel bilgileri Internet sohbet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretiniz.
 13. Çocuğunuz, Internet kullanıcı adını ve şifresini sizin dışında hiç kimseye vermemelidir.
 14. Internet ortamında, sohbetlerde çocuğunuzu rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer aldığı takdirde hemen bulunduğu Internet ortamından çıkmasını ve size haber vermesini isteyiniz.
 15. Çocuğunuzun, bir sitede yer alan oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size ve öğretmenine danışması gerektiğini belirtiniz.
 16. Çocuğunuza, Internet ortamında yeni tanışılan kişilerin her zaman kendileri ile ilgili doğru bilgiler vermeyebileceği, kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler verebileceği gerçeğini anlatınız. Internet sohbet alanlarında ve haber gruplarında ilk defa karşılaşılan yeni mesaj ve kişileri mutlaka velilerine göstermelerini isteyiniz.
 17. Çocuğunuza, size sormadan Internet ortamında alış veriş yapmaması gerektiğini; istenilen kredi kart numaraları bilgilerini vermemesini öğretiniz.
 18. Çocuğunuzun, Internet sohbetlerinde onlardan yapmamaları gereken, ya da onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, sohbeti bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyiniz. Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayınız. Çocuğunuza kızmayınız, korkutmayınız. Çocuğunuza her konuda destek vereceğinizi hissettiriniz.
 19. Çocuğunuzdan, Internet sitelerinden bilgisayara yükleyecekleri veya indirecekleri programlar ve içerikler hakkında size haber vermesini, sizin izniniz olmaksızın bu işlemleri yapmamasını isteyiniz.
 20. Çocuklara, Internet ortamında başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmamalarını öğretiniz.
 21. Şaka yapmak amacıyla dahi arkadaşlarıyla hatta hiç kimseyle korkutmak amacıyla tehdit edici bir üslupla iletişim kurmamalarını anlatınız. Günlük hayatta olduğu gibi, Internet’te de kötü ve kaba kelimeler kullanmamalarını, kibar ve güzel bir dil kulanmalarını isteyiniz.
 22. Kelimeleri büyük harflerle ve uzatarak yazmak, düşüncelerimizi iletişimde bulunduğumuz kişiye ısrarcı bir şekilde kabul ettirmeye çalışarak ifade etmenin saldırgan bir ifade tarzı olarak anlaşılabileceğini, bu tür iletişimden uzak durulması gerektiğini öğretiniz. Çocuğunuza karşı bu tarz iletişimde bulunanları uyarmasını, uyarılarını dikkate almayanlarla iletişimde bulunmamasını, Internet ortamından çıkmasını belirtiniz.
 23. Çocuğunuzun, Internet ortamında kaba dil kullanan, onları rahatsız ve tehdit eden kişileri size haber vermesini isteyiniz. Bu davranışlarda ısrarcı olanları emniyetin ilgili birimlerine ve servis sağlayıcınıza bildiriniz.
 24. Internet ve bilgisayar evinizde ya da çocuğunuzun okulunda yoksa ve çocuğunuz Internet’i başka bir yerde kullanmak zorunda ise bu yerin neresi olduğu hakkında bilgi sahibi olunuz. Sizin izniniz olmaksızın bu yerlere gitmemesi gerektiği konusunda çocuklarınızı uyarınız. Çocuklarınız için uygun olmayan (sigara içilen, filtreleme kullanmayan işletmelerde) ortamlarda bulunmamaları konusunda çocuklarınıza bilgi veriniz.
 25. Unutmayınız ki yanlarında velisi olmayan 12 yaşın altındaki çocukların Internet kafelere alınmaması gerekir. Yaşları tutmadığı halde çocukları kabul eden işletmeler aslında kanuna aykırı işlem yapıyor demektir. Lütfen onlar dikkat etmese bile bu kurala sizler dikkat ediniz ve gerekli ise çocuğunuzla birlikte bu yerlerde bulununuz.

Bildirgeç haber ajansının haberi 🙂 [via]

RTÜK özellikle çocuklar için internette güvenlik(büyüklerde kullanabilir) adıyla başlattığı uzun zamandır gündemine taşıdığı daha öncelerdede Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun duyurduğu Gözcü adlı web filtreleme programını sitesine yerleştirdi.
indirmek için.
Bu filtreleme programı için RTÜK windows türkiye, Netron Teknolojiden ve UNICEF’ten yardım aldı. ayrıca sitesinde anne ve babaların kolayca kullanabilmeleri için Program kurulum bilgileri yayımladı.

wolkanım bu bildiğimiz microsoftun gözcü programı bunun rütükle alakası yok. uygulama yapısına bakınca gözcünün interneti çok hantal bir yapıya sokabiliyor bir siteyi açmasını dakikalarca bekleye biliyorsunuz. programın çok iyi yönleride var işte bildğimiz filitre programlarının aynı özellikleri var gözcüde.

programı indirdim kuracaktım ki .net framework istedi. bunu gören ebeveynler aha şimdiden zararlı siteyi uyardı zannedip alkışlamaya başlayabilir ya da aha bunun kendi zararlı deyip direkt kaldırabilir.

programı bakandan duyuyoruz, bağlantıyı trük sitesinden alıyoruz, microsoftun sitesinden indiriyoruz, sıkıştırılmış dosyadan netron adıyla bir dosya çıkıyor. güzel bir işbirliği olmuş diyor ve gökten düşecek 4 elmayı bekliyoruz 🙂

ayrıca türker abinin de dediğine bakılırsa, neti yavaşlatması güzel bişey. çocuğunuzun internetten kolay sıkılmasını sağlar. kendinizi düşünün, internet yavaşken ne kadar hevesli oluyorsunuz? ben şahsen bilgisayara kapatıp dışarda gezmeye çıkıyorum. böylece çocuklar da soğuyacak ve başında vakit geçirmek istemeyecektir. sonra gidip ders çalışmalarına yardımcı olacak. ders derdi kalmadığında ve interneti bilinçli kullanacak yaşa geldiğinde de zaten bu program olmadan kullanır, o zaman da keyfini sürer. 😛

rtuk ün böyle duyarlı davranışlar sergilemesi benim inanın gözlerimi yaşarttı demek türkiyede güzel şeylerde yapılabiliyormus demekten alamıyorum kendimi ne güzel ^^

selam
bu indirme yurtisindanda olabilirmi acaba
bi zahmet cvpinizi bekliorum saygilarla

bilgisayarı aşırı derecede yavaşlatıyor.buna benzer daha güzel proğramlar var.yapımcı bence biraz daha araştırıp da yapmalıydı bu proğramı mesela buna benzer proğramları inceleyerek yinede emekleri için teşekkür ederim.