Kategoriler
Ivır zıvır

Yine bir Türk doktor

Bizim doktorlarımız gerçekten çok başarılılar hemen hemen Tıpta tüm dallarda bir Türk doktor isim yapmış durumda ama neden hep ABD’deler, neden Türkiyede bir şeyler yapamıyorlar? Değerli sayın Prof.Dr. Hotamışlıgil de diğer çok değerli doktorlarımız gibi kendi dalında bir çığır açtı ama Yurt dışında. Şimdi biz bu duruma sevinsekmi? sevinmesekmi? 🙄

Meslek kariyerini ABD’de sürdüren, 10 patenti bulunan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil gen değişiklikleriyle şişmanlığı geriletmeyi başarmış.

OBEZİTEYE neden olan genleri bulan Türk doktor, bu kez de obezitenin yol açtığı hastalıkları geriletmeyi başardı. Hayvanlarda yaptıkları gen değişikliklerinden başarılı sonuç aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “Kilo alan deneklerde diyabet ve kalp hastalıkları gelişmesini engelledik” demiş.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil
10 patenti bulunan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil (sağda), son çalışmasıyla şişmanlığa çare arıyor. Prof. Dr. A. Murat Tekalp ise teknikte deformasyona son veriyor.
1962’de Rize’nin Pazar ilçesinde doğan Hotamışlıgil, 1986’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1994’te Harvard Üniversitesi’nde ‘Biyolojik Kimya ve Moleküler Genetik’ konusunda doktorasını tamamladı. Hotamışlıgil, 1995’te Harvard Üniversitesi’nde asistan profesör, 1998’de asosiye profesör ve 2003 yılında profesör oldu. Hotamışlıgil, halen Harvard Üniversitesi J. S. Simsons Genetik ve Metabolizma Bölümü’nde profesör olarak bilimsel çalışmalarını sürdüyor. Hotamışlıgil aynı zamanda, Halk Sağlığı Fakültesi’nde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü kurucu başkanı olarak görev yapıyor. Hotamışlıgil’in 10 patenti bulunuyor. Amerikan Diyabet Derneği, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Markey, Pew ve Sandler vakıfları gibi kurumlardan ödüller alan Hotamışlıgil, 2004’te Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi