Kategoriler
Ivır zıvır

Yapa bilirim – olmaz yapamazsın

İnternette o kadar fazla yorum, o kadar fazla içerik gözden geçirdim ki artık insanların kullandıkları kelimeleri incelerken dönem dönem bazı moda kelime ve yazım şekilleri ile karşılaşıyorum. Bir yayınevi editöründen daha fazla yazı kontrol ettim. Burada tehlikenin hata yapmak değil yapılan hataların doğru sanılmasının, doğru kabul etmenin olduğunu da üstüne basa basa belirtmek isterim. Yazarken hatalar olur çok büyük yayınevlerinde de bu oluyor, her yerde olur ama bu moda hale gelince ben bunu yazmak istiyorum işte böyle.

İşte son trend;

geli yorum, gidi yorum, bili yorum, yapa bilirim, gele bilirim, gide bilirim, şu cuyum, bu cuyum.

Yaklaşık 9-10 aydır bu moda, insan bu kadar çok kullanıcı içeriği görünce dehşete düşmeyi bırakıp alışıyor inanın durum uzmanların söylediğinden de daha berbat ötesinden de ötesi. Hemen hepsi doğru olduğunu düşünerek böyle yazıyor.

Son moda yukarıda yazdığım şekil, sql sorgusu ile replace yapsam boşa gitmez o kadar çok bu.

Ben saatin kaç olduğunu bile Google’a soran, gördüğü her internet sayfasını sorgulamadan doğru olduğunu kabul eden tembel genç arkadaşlardan birkaçını uyandırmak için kendimce bu konuya çomak sokmak istedim.

Arkadaşlar lütfen biraz kitap okuyun, bir şey okumayan insanlar hem daha az kelime bilirler hem de neyin nasıl yazıldığını daha az bilirler, sadece kendinizi daha iyi ifade edebilmek için bile kitap okumalısınız o kitabın konusu ne olursa olsun hiç farketmez.