Kategoriler
Internet

Yandex Metrica

Yandex Metrica, şu an Google Analytics gibi alternatif bir istatistik servisi. Yandex Metrica ile Web sitelerinin istatistiğini onlarca farklı şekilde takip edilebilirsiniz. Hakkında detaylı bilgiye yardim.yandex.com.tr/metrika/ adresinden ulaşabiliyorsunuz.

ataturk

Google ve Yandex, ABD’li ve Rus her iki arama motoru da Türkiye’e ilgi duyuyor, Google pazardan aslan payını alıyor olsa da Yandex, çeşitlenen çoğalan internet kullanıcısının çeşitlenen ve ve gün geçtikçe çoğalan ihtiyaçlarını karşılamak istiyor, The Wall Street Journal’ın haberi ve yaptığı röportajda Türkiye için koyulan hedefi görebiliriz http://blogs.wsj.com/tech-europe/2012/05/01/yandex-aims-for-20-of-turkeys-traffic/.

Ruslar Türk insanını Amerikalılardan daha iyi tanıyor, Yandex’in en büyük artısı da bu, diğer taraftan insanların ve şirketlerin alışkanlıklarını değiştirmek, bir dünya devinin neredeyse tüm tezgahlarını satın almış olduğu pazarda da mal satmak kolay iş değil. Google’ın sadece bir arama motoru değil bunun yanında sunduğu diğer servisleri ile Türkiye için düşündüğümüzde bu ülkede kısa vadede onu marka değeri olarak geçecek rakibi yok, ancak pazarda müşteriler bazen değişik ihtiyaçlar için farklı ürünlere yönelmek isteyebilirler. Yandex bence şu an Google’ın Türkiye için sunduğu belli başlı servislere en iyi alternatifleri sunan marka, özellikle haritaları kullanan herkesin beğendiği bir hizmet.

Yandex Metrica’yı bu hafta kullandım ve inceledim, doğuştan Google fanı olan ve elbette Google hizmetlerine alternatif her ürüne ön yargılı, küçümser bakan beni bile etkileyen bir servis olduğunu belirtmem gerekir. İlk dikkatimi çeken ve hemen sevdiğim, Yandex Metrica’nın tek başına ya da diğerleri ile(Google Analytics) gerçekten kullanabilir olduğuna kanaat getirdiğim özelliği “Webvisor” oldu.

Webvizor nedir?
Webvizor teknolojisi Yandex.Metrica kullanıcılarının sitelerindeki ziyaretçi davranışını yepyeni bir standartta analiz etmelerine olanak sağlar. Site sahibi ziyaretçilerin işlemlerini video biçiminde bire bir kayıttan oynatılabilir ve her bir sayfada neler yaptıklarını, nasıl gezindiklerini, fare işaretçisini nasıl hareket ettirdiklerini ve bağlantıları nasıl tıklattıklarını öğrenebilir.

Ziyaretçi davranışının ayrıntılı analizi gezinti, mantık ve kullanılabilirlik sorunlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olarak, sonuçta sitenin dönüşüm oranını yükseltir.

Yandex Metrica’da Webvizor kullanıcılarının sitelerindeki ziyaretçi davranışını video olarak bize sunuyor, sitenizi ziyaret eden kullanıcı nerelere tıklıyor, fare hareketleri nasıl , nereye bakıyor, sanki site ziyaretçisinin monitörünü onu hemen arkasından izliyor gibisiniz. Bu teknoloji web sitesi geliştirenler için bulunmaz bir kaftan.

Yandex Metrica Webvisor hakkında detay: http://yardim.yandex.com.tr/metrika/?id=1122850

Yandex Metrica hakkında daha detaylı bilgi için: http://yardim.yandex.com.tr/metrika/

Metrica/Metrika aynı şey.

İngilizce biraz anlarım, konuşamıyorum. Türkçe de pek konuşabildiğim söylenemez, ama Türkçe’yi iyi biliyorum. Rusçam yok maalesef.

Aslında ofisteyken bu yazıyı yazmıştım ama maalesef yazım yarıda kaldı ve silindi 🙂 Bu arada site de bir süre teknik nedenlerle kapalı kaldı. Dolayısıyla yeniden yazmaya başladım ve sanki biraz aydın havasına bağladım olayı kusura bakmayın. Her neyse SDN Teknosa Magazin de bu yazılarımın daha uzun ve net versiyonlarını okuyabilirsiniz, SEO, arama motorları ve bağlı teknolojilerle ilgili yazılarımı SDN Teknosa Magazin de her türlü akıllı cihaz ile rahatça okunabilir.

Arkadaşlar, sitene reklam vermek istiyorum ne kadar fiyat neler var diye mesajlar atmayın, çok sıkıldım öyle bir şey yok bizde, cevap yazmak için bir sürü vaktim gidiyor ve kılı kırk yarıyorum yanlış anlaşılmamak için, şimdi sitenin bir kenarına yazmak isterdim fakat romalılar yüzünden bunu yapamıyorum maazallah ekişi sözlüklerine yazarlar.

Sitenin tamasını değiştireceğim tamam, inanın bu temayı değiştir diye yüzden fazla sadece mail geldi, yalnız dürüst olmak gerekirse birçok konuda kullanıcıları çok dikkate alsam da tema/tasarım konusunda kullanıcıları asla dikkate almam bu işlerde bence kural budur, tema değişikliğini yalnızca performans için yapacağım.

Nur’un kitabını alın. @nrpmbc

Pucca yılın sosyal medya kahramanı seçilmiş. @puccaa

Hatalıysam lütfen sadece wolkanca at gmail kom. Çok teşekkür ederim.