Kategoriler
Blog

WordPress Trash ayarı

WordPress 2.9 dan sonra gelen bir özellik, WordPress Trash(WP çöp kutusu), daha önce değinmişmiyim bilmiyorum ama bu ayarı tekrar ekleyeyim dedim.

WordPress çöp kutusu ayarı

Girdileri, yorumlar, sayfalar, bağlantılar, resim vs. gibi WordPress’de eklenen tüm içerikleri sildiğinizde onu çöp kutusuna taşıyor, bu demek oluyor ki sildiğinizde veritabanından tamamen silinmiyor, bilgisayarınızda ki geri dönüşüm kutusu gibi. Çöp kutusunun zamanı var, bu zaman standart olarak 30 gün, biz çöp kutusunda silinen içeriklerin ne vakit silineceğini belirleyebiliyoruz.

Çöp kutusunda ki içeriklerin silinme zamanını kendimiz özel oarak belirlemek için WordPress’in kurulu olduğu dizinde bulunan wp-config.php dosyasına örneğin 10 gün için aşağıdaki gibi ekliyoruz;

define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 10 );

Eğer çöp kutusunu iptal etmek istiyorsak ki aslında bu bazı projelerde daha kullanışlı oluyor, o halde wp-config.php dosyasına aşağıdaki gibi yazmalıyız;

define(‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 0);

Çöp kutusunu iptal edersek silme işlemi direkt olacak ve WordPress yönetim panelinde çöpe taşı yerine tamamen sil bağlantısı görünecek.

Evet değinmişim 🙂 Aynı şeyi 2 kere yazmış oldum, olsun.

Herkese hayırlı Ramazanlar, Allah kabul etsin.