Kategoriler
Blog

WordPress JS ve CSS önbellek eklentileri

Daha önce WordPress önbellekleme (Cache) Wp Cache ve Wp Super Cache eklentileri hakkında detaylı bir makale yazmıştım. Bu blog gibi girdi sayısı ve ziyaretci sayısı fazla olan WordPress blogları önbellek sistemi kullanmalıdırlar aksi taktirde ya yüksek özellikli bir sunucuya geçmeleri gerekecek ya da blog sunucu yönünde problemler yaşayacak.

Şimdi bahsedeceğim WordPress önbellek eklentileri bir önceki bahsettiğim eklentilerin önbelleğe almadığı JS ve CSS dosyalarını önbelleğine alıyor.

WP CSS

Bu eklenti blogunuzdaki stil şablonlarını (style.css vb.) önbelleğe alarak blogunuzun daha hızlı açılmasına yardım ediyor. Bunu blogunuzda ki sitil şablonunu veya şablonlarını otomatik olarak sıkıştırıp önbelleğe alan bu eklenti WordPress temalarında <link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="screen" /> şeklinde olan sitil şablonunu eklentiyi aktifleştirmekten başka harici bir işlem yapmadan önbelleğine alıyor.
Diğer sitil şablonlarını ise <?php wp_css('dizin/burasi/css/sitildosyasi.css'); ?> olarak yazdığınız taktirde önbelleğine alıyor. Farkı bu ekran görüntsünde görebilirsiniz.

Bu eklentiyi WordPress blogunuza kurduktan sonra admin panelinden eklentinin ayar sayfasını açtığınızda, Activate önbelleklemeyi iptal edebiliyor Expiry Time önbellekleme süresini belirleyebiliyor ve Clear cache önbelleği temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda önbelleklenmiş sitil şablonlarını da göreceksiniz.

  Kurulum:

 • Eklentiyi buradan indirin.
 • İndirdiğiniz arşivi bilgisayarınıza açın /wp-css/ klasörünü blogunuzun /wp-content/plugins/ klasörü içine gönderin.
 • Eklenyi aktif edin.
 • Eklenti klasörünün içindeki /cache/ klasörün eklentinin önbelleği yazabilmesi için yazma izinlerini 777 yapın.
 • Varsayılan sitil şablonu olan style.css otomatik olarak önbelleklenecek.
 • Harici ve farklı sitil şablonlarını önbelleklenmesi için şablonunuza bu şekilde eklemelisiniz <?php wp_css('sitenizindizini/burasi/css/sitildosyasi.css'); ?>.

Daha derin detaylar istiyorsanız şayet geliştiricinin eklenti için özel hazırladığı sayfa tam size göre.

wordpress css cache ile sitil şablonlarının farkları

WP JS

Bu eklenti yine yukarıdaki Wp CSS de olduğu gibi, aynı yöntemle blogunuzdaki .js JavaScript dosyalarını (external.js vb.) önbelleğe alarak blogunuzun daha hızlı açılmasına yardım ediyor.
Eklentinin WordPRess blogunuzda ki JavaScript dosyalarını önbelleğe alması için adreslerini örneğin: <?php wp_js('sitenizindizini/burasi/js/JavaScriptDosyasi.js'); ?> olarak değiştirmeniz yeterli oluyor.

Bu eklentiyi WordPress blogunuza kurduktan sonra admin panelinden eklentinin ayar sayfasını açtığınızda yine WP CSS de olduğu gibi, Activate önbelleklemeyi iptal edebiliyor Expiry Time önbellekleme süresini belirleyebiliyor ve Clear cache önbelleği temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda önbelleklenmiş JavaScript dosyalarını göreceksiniz.

  Kurulum:

 • Eklentiyi buradan indirin.
 • İndirdiğiniz arşivi bilgisayarınıza açın /wp-js/ klasörünü blogunuzun /wp-content/plugins/ klasörü içine gönderin.
 • Eklenyi aktif edin.
 • Eklenti klasörünün içindeki /cache/ klasörünün eklentinin önbelleği yazabilmesi için yazma izinlerini 777 yapın.
 • Varsayılan sitil şablonu olan style.css otomatik olarak önbelleklenecek.
 • Harici ve farklı sitil şablonlarını önbelleklenmesi için şablonunuza bu şekilde eklemelisiniz <?php wp_css('dizin/burasi/css/sitildosyasi.css'); ?>.

Daha derin detaylar istiyorsanız şayet geliştiricinin eklenti için özel hazırladığı sayfa tam size göre.

Her iki eklenti de WordPress 2.5.x sürümleri ile denenmiştir.

Eski wolkanca.com’da WordPress JS ve CSS önbellek eklentileri veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress JS ve CSS önbellek eklentileri için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

ayrıca, wp js ile ön belleğe alınmasını istemediğim kod varsa? onu nasıl ayırabiliriz?

wp js kurulum açıklamasında en altta css olarak yazılmış. sanırım hata var. birde harici js ler kısmına değinmek istiyorum. başka eklentiler kendi js lerini sayfa oluşurken ekliyorlar. örneğin cforms yada nextgen gallery gibi. bunların js lerinide sıkıştırıp ön belleğe alıyor mu? almıyorsa bunu nasıl yapacağız?

teşekkürler

konuyla biraz alakasız olacak ama 😀 eğer siteniz yavaş açılıyorsa ve css tabanlı ise, css kodlarını optimize edin. hız artışını anında fark edeceksiniz. bu optimize olayınıda: http://www.cleancss.com/
adresinden yapabilirsiniz. (fakat: optimize etmeden önce css dosyanızın yedeğini alın. optimize edilmiş css dosyanızı çalıştırın. eğer sitede sorunsuz bir şekilde çalışırsa tamam. / ama çalışmazsa, ki bende ufak bir hataya sebep oldu. eski css aynen yerine 😛 )