Kategoriler
Internet

Video paylaşım sitelerinden para kazanmak

Malum günümüz teknoloji devri ve bunun en başında internet geliyor. İnternette para kazanmak artık çoğumuzun yaptığı bir şey ve evet, ben de çeşitli yollarla bunu yapıyorum. Size bu yollardan birini göstereceğim; Video Paylaşım Sitelerinden Para Kazanmak.

Video paylaşım sitelerinden para kazanmak

Bu siteleri kısaca ele almak istiyorum.

Youtube;
İnternette kuşkusuz en çok girilen video paylaşım sitesidir. Bu aralar Türkiye’nin onunla sorunları olması dışında benim favorimdir. Youtube’den para kazanmaya ortaklık programı deniliyor.Bu sistem bizzat youtube tarafından açıklandı. Youtube tarafından verilen bilgilerde şuna değinildi:“Bir videonun, para kazanmak elverişli olduğunu belirlemek için videonun gerçekliği, izlenme sayısı ve YouTube’un kullanım şartlarına uygunluğunu göz önünde bulunduracağız.”

Yani öyle her video atan para kazanamayacak.Benim anladığım şu: hiç boşuna mp3 videosu atarım sanmayın.İzinsiz atılan yani yasal olmayan mp3lerden para kazanamayacaksınız 😀

Birde şöyle bir madde daha var:“Eğer, bir kullanıcının videosu gelir getirebilecek düzeydeyse, videoyu siteye yükleyen kullanıcıya bu durumu bildiren bir e-posta göndereceğiz ve sitedeki videosunun yanında ‘Getiri Paylaşımını Aktive Et’ linkini görecek. Bu bildiriler hesap sayfasının diğer yerlerinde de bulunacak.”

Böylece kulanıcı bu özelliği aktif hale getirdiğinde para kazanmaya başlayacak. Bu özellik şu anda sadece Amerika ve Kanada’ya özgü ama zamanla Türkiye’de listeye girecektir.

Metacafe;
Eğlenceli ve yaratıcı videoların sunulduğu Metacafe, reklam gelirlerini kullanıcılarıyla paylaşan video sitelerinden birisi. Metacafe, yüklediğiniz video 20.000 kez izlendikten sonra size 100$ ödüyor. 20.000 izlenmeden sonra her 1000 izlenmeye de 5$ alıyorsunuz. Gayet adil bir yöntem.

Atom Entertainment
Animasyon ve kısa aksiyon videolarının yayınlandığı (genelde 5 dakika altı) Atom da yüklediğiniz videolara ödeme yapan bir başka video sitesi. Bu sistemde durum biraz daha karışık çünkü yayınlayacağınız video, site editörlerinin belirlediği kategori ve içeriğin dışına çıkamıyor. Ayrıca yayınlanan video’nun kesinlikle sizin tarafınızdan çekilmiş ya da üretilmiş olması gerekiyor. Atom da yine videonuzun popülaritesine göre size ödeme yapıyor. Şu ana kadar 4.000.000$ civarında bir reklam geliri kullanıcılar ile paylaşılmış durumda.

Revver
Revver, kısa hayat hikayelerinden oluşan videoları yükleyebildiğiniz bir video servisi. Maksimum dosya limiti 100mb. Bu sistemde de görüntülenme ve tıklama başına bir ödeme yapılıyor. Video’nuz izlenmek için her tıklandığında ortalama 0.75 ile 1$ arasında bir gelir elde ediyorsunuz. Sitenin aynı Google Adsense programında olduğu gibi, görüntülenme/tıklanma oranı ile ödeme yaptığını da hatırlatayım.

Video yükleyerek para kazanabileceğiniz en popüler video servislerinden bazıları bunlar. Bunların dışında TurnHere, CreateSpace, Brightcove, Current.tv, GreenCine gibi video servislerinden de video yükleyerek para kazanmak mümkün.