Kategoriler
Kültür Sanat

Slumdog Millionaire (2008) izledik

Günaydın.
Dün gece ki yorgan altı sinemasında Slumdog Millionaire vardı. Cidade de Deus’dan sonra bunu izlemek farz olmuştu zaten.

Slumdog Millionaire de filmin isminden de anlayacağımız gibi varoşlardan birinin milyoner olma hikayesi var fakat bu çok farklı ve etkileyici bir hikaye.

Ferhan Şensoy’un Pardon isimli filmini hatırlamak lazım, Slumdog Millionaire filminde Pardon filmine benzer yönler var, şöyle ki; bizim kim milyoner olmak ister(kim 500 milyar ister) isimli yarışmaya katılır ve en büyük parayı kazanır fakat kazanan adam hem fakir, hem yetim, kimsesiz, hem de Hintli yani uzatmaya gerek yok.

Bu kazanan arkadaşın hile yaptığı düşünülür ve polis bunu alır sorguya geçer, işte sorgu bizim pardon filmindekine benzerdir, işkence vardır ve bu sorgu sırasında yarışmadaki soruları nasıl bildiğini açıklamak zorundadır, kahramanımız polise soruların cevaplarını nasıl bildiğini anlatırken zorluklarla geçen yaşam öyküsünü bize sunar, böylece bir film çıkar işte ortaya ve seyrederiz.

Film Amerikan-İngiliz ortak yapımıymış, tamamen Hindistan da geçiyor ve kahramanımız Müslüman. Film de dramatik bir hikaye var ve bu hikaye içinde birçok farklı konuya değiniliyor, bunlardan en etkileyicisi kahramanımızın aşkı ve ona olan sadakatidir, zaten o aşkı olmasa o tür bir hayat yaşamayacaktı bu da bence aşkın her şeyden üstün bir duygu olduğu mesajını veriyor seyirciye yani bize.

Şahsen bu tür varoşlarda geçen ve çocuklarla ilgili filmler beni çok etkiliyor, özellikle iyi yönetmeni varsa bu tür yapıtları hayranlıkla seyrettiğimi belirtmek isterim.

Hikaye de bir diğer konu da din ile ilgili, toplumların din için ne kadar zalim olduğunu, farklılıklara karşı olmayan hoşgörümüzü bu filmde açıkça görebiliyoruz.

Google’ın bugünkü logosu Gandi’in ismi de filmde geçiyor 😉

Dünyanın kaynakları herkesin ihtiyaçlarını karşılamaya yeter, ama bir kişinin bile hırsını karşılayamaz.

Muhteşem bir film diyebilirim, kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.

81’inci Oscar ödüllerinde İngiliz yönetmen Danny Boyle’un yönettiği “Slumdog Millionaire” “En iyi film” ve “En iyi yönetmen” ile birlikte 8 dalda ödül almıştı.

İyi eğlenceler.

Imdb: imdb.com/title/tt1010048
Trailer: apple.com/trailers/fox_searchlight/slumdogmillionaire

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Slumdog Millionaire (2008) izledik başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.