Kategoriler
SEO

You.com yapay zeka destekli arama motoru

Yapay zeka ile desteklenmiş ve farklı olduğunu iddia eden, reklamsız, gizlilik sunan, Google ve diğerlerinden daha iyi olabileceğini söyleyen bir arama motoru.

You.com, bir bağlantı listesi gösteren geleneksel bir arama motorunun aksine, web sitesi kategorilerini kullanarak web sonuçlarını özetleyen gizlilik odaklı bir arama motoru olarak yola çıktı, şu anda ChatGPT tarzı yapay zeka kullanan çeşitli araçları da kullanıcılarına sunuyor.

You.com, gerçek sonuçlara öncelik vererek kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olan bir arama motorudur. Reklama bağımlı Google ve diğer arama motorlarını alt etmeyi amaçlar. Kullanıcıların göz atma deneyimlerini özelleştirmelerine izin vermek için gizlilik denetimleri sunar. Sıfır izli gizli mod sunarak gizlilik konusunda çıtayı yükseltiyor, internetteki kullanıcıları asla takip etmez.
You.com, eski Salesforce baş bilim adamı(eski Google çalışanı) Richard Socher tarafından geliştirildi.

You.com Arama Motoru ve Tarayıcı hakkında seveceğiniz şeyler:

 • Google Chrome, Safari, Firefox ve Neeva gibi diğer tarayıcılardan daha güvenli ve kullanışlı.
 • Web’de nasıl gezineceğinizi seçebilmeniz için 2 mod. Gezegendeki en özel arama modunu, DuckDuckGo’dan bile daha özel ve tamamen özelleştirilebilir, kişisel arama modunu sunuyoruz.
 • Herhangi bir modda reklam, izleme veya veri paylaşımı olmadan hızlı ve özel.
 • Zaman kazandıran, AI destekli uygulamalar, daha hızlı yapmanızı sağlar – tek bir aramayla makaleler yazın, kod yazın ve özet alışveriş başyazılarını görün.
 • Bilginizi genişletebilmeniz için yeni uygulama kategorileri (geliştirici, tarif, öğrenme, nasıl yapılır ve daha fazlası) her zaman eklenmektedir.

Kullanıcılarımızın yorumları:

“Çok zaman kazanıyorum. Favori uygulamalarım her zaman arama sonuçlarımın en üstünde görünüyor”

“Teşekkür ederim. Bu uygulama son teknolojidir. Mükemmel sonuçlar ve bunu kullanırken eğleniyorum.”

“İnanılmaz verimli ve Google’dan çok daha hızlı”

Ana Özellikler:

 • En yüksek kalitede sonuçlar.
 • Yenilikçi tasarım – Yatay ve dikey kaydırma, daha kısa sürede daha fazlasını keşfetmenizi sağlar.
 • 150’den fazla zaman kazandıran, AI destekli uygulama
 • İzleyici ve reklamsız arama
 • Sıfır izli özel mod
 • Engellenen izleyici ve reklam sayısını görün
 • Tamamen özelleştirilebilir ana sayfa
 • Yazarken sorguları otomatik tamamlama
 • En popüler siteleri, kaydedilenleri ve son ziyaret edilen sayfaları görün
https://apps.apple.com/us/app/you-com-search-and-browser/id1600782099
A search for Foo Fighters on the You search engine. (You)
A search for Foo Fighters on the You search engine. (You)

Aslında benim hoşuma gitti, yani ücretsiz ve gizlilikle kullanılabilen araçları hoş ancak mobil uygulamaları ve genel olarak tasarımı gerçekten iğrenç umarım bunu geliştirebilirler. Çünkü biz Google sayesinde temiz basit tasarıma alışmışız ve bu alışkanlığımızı değiştirecek güce sahip olmadıkları kesin.

DuckDuckGo ve Brave gibi birkaç arama motoru da gizlilik vaat ediyor olsa da bunun doğru olmadığı çok defa kanıtlandı, yani verileri her türlü kaydediyorlar, kaydediyorlar çünkü bunları satarak para kazanıyorlar. Elbette verileri sizin ip adresinizle kaydediyor olmaları gerekiyor çünkü ip adresini de segmentleme için kullanıyorlar. Bu sizin adınız soyadınız ve kimlik numaranızı kaydediyorlar anlamına elbette gelmiyor ancak sizin ip adresinizle aradığınız ve yaptığınız her hareketi kaydedip bu verileri isimsiz olarak satıyorlar. Tabii bir de olası bir hukuki durumda bu kayıtları ülkeye göre değişen türlerde ülkelerin adli sistemlerine vermek zorundalar. İnternette tam anlamıyla bir gizlilik sanırım çok zor, ancak birkaç farklı tünel kullanıp manipüle ederek bulunulmayı zorlaştırmak söz konusu olabilir, birkaç vpn’i ve sunucuyu aynı anda kullanmak hackerların en sık kullandığı yöntemlerden biri.

En iyi bilineni, insanların arama geçmişleri gibi verilerini toplamaması ile dikkat çeken DuckDuckGo’dur . Site yaklaşık 13 yıldır var, ancak insanlar Google ve Facebook da dahil olmak üzere “ücretsiz” İnternet hizmetleri için yaptıkları takasın farkına vardıkça görünürlük kazandı. Gizliliği oynayan diğer seçenekler arasında, bu yılın başlarında tarayıcısında çalışacak gizlilik odaklı bir arama motoru başlatan Brave ve karını ağaç dikmeye yatıran ve “gizlilik dostu” olduğunu iddia eden Ecosia yer alıyor.

https://you.com/code mesela AI’dan bir kod yazmasını istiyorsunuz size yazıp veriyor, bunu arama sorgusuna yazıyorsunuz. Aynı şekilde yapay zekadan bir görsel oluşturmasını isteyebilirsiniz, sizin için bir makale yazmasını veya var olan bir paragrafı değiştirmesini, özetlemesini isteyebilirsiniz. Tüm bu araçlar tek bir yerde olması ve ücretsiz olması çok güzel.

Galiba Google’da aynı şekilde araçları yakın zamanda sunacaktır, yani mantıken elindeki veri ile bunu yapabilmesi çok basit hatta diğer tüm yapay zeka araçlarından daha muhteşem olabilir zira sadece Google Translate uygulamasına bakarak nasıl 3-5 yıl içerisinde hatasıza yakın muhteşem dil çevirileri yaptığını görebiliyoruz.

you.com hakkında biraz daha bilgi: