Kategoriler
Teknoloji

Microsoft stajyerleri belli oldu

Bu yıl stajyer adayları için ödüllü yarışma açan Microsoft, ortaya çıkan iki yenilikçi projeyi Mobile Monday etkinliklerinde kamuoyuna tanıttı. Yiğit Taner Akçok’un lisanslı yazılımları özendiren Microcard projesi ile Yasemin Tek’in Microsoft Surface teknolojisini kullanarak engellilere çözüm üreten projesi ödüle değer görüldü.

microsoft stajyereri

Akçok ve Tek ile birlikte Microsoft’un diğer yaz dönemi stajyerleri de renkli ve heyecanlı bir kariyerin ilk adımlarını atmış oldu.

Arkadaşları tebrik ederim.

Yenilikçi yazılımlarıyla bireylerin potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan Microsoft, bu yıl stajyer almak için özel bir program uyguladı. Microsoft’ta staj yapmak isteyen gençlerden başvurularını farklılıklarını ortaya koyabilecekleri bir proje hazırlayarak bu projelerini bir blog hazırlayarak sunmalarını isteyen Microsoft, stajyerlerini yapılan başvurular arasından belirledi. Microsoft bu yıl yaz dönemi için 55’e yakın stajyere görev verdi.

Yarışma için yapılan başvurular arasından yöneticilerin titiz elemeleri sonucunda Yiğit Taner Akçok ve Yasemin Tek’in projeleri ödüle hak kazandı. Yiğit Taner Akçok, pazarlama fikri olarak geliştiridği Microcard projesi; Yasemin Tek ise Microsoft Surface teknolojisini kullandığı engellilerin bilgisayar kullanmasını özendiren çalışmasıyla Microsoft Türkiye’de staj yapma olanağına kavuştu.

Microsoft İnsan Kaynakları Müdürü Esra Gaon, bu yıl stajyerler için uygulanan yeni yöntem hakkında şunları söyledi:
“Başvuru aşamasında adaylardan hem kendilerine, hem de Microsoft’a değer katacak projeler seçmelerini istedik. Başvuranlar İnternet servisleri, pazarlama, satış ve yazılım gibi dört ana alandan seçim yaparak blog ve projelerini hazırladılar. Bu daha once denenmemiş bir yöntemdi. Salt özgeçmiş ile ya da birebir yapılan görüşmeler yerine bize birikimleri hakkında ipucu veren birbirinden farklı projelerini değerlendirmek çok keyifli idi. Microsoft’un gelecek vizyonu ile kendi yenilikçi fikirlerini birleştiren genç arkadaşlarımızın çalışmalarını daha başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz. Tabii ki seçtiğimiz bu iki projenin yanında pek çok güzel proje ve blog da vardı. Değerlendirme Komitesi olarak yaptığımız puanlamalar sonucu ortak bir karar ile nihayetinde iki projeyi seçmek durumundaydık. Şimdi yenilikçi fikirlere açık, yaratıcı ve atak bu genç arkadaşlarımızı aramıza alarak onlara unutamayacakları bir Microsoft deneyimi yaşatabilmeyi arzu ediyoruz”.

Projeler ümit verdi
Microcard projesinin sahibi Yiğit Taner Akçok, çalışmasını, lisanslı Microsoft yazılımı alan tüketicilere bazı avantajlar sağlamak ve kullanıcıları lisanslı yazılım kullanmaya özendirmek amacıyla gerçekleştirdi. MicroCard lisanslı ürün kullanıcılarına indirim sağlayabilecek bir kart olarak tasarlandı. Bu arada Türkiye’nin her köşesinde kablosuz erişim alanları oluşturulduğunda telko operatörleriyle anlaşmalı olarak lisanslı kullanıcıların internete ücretsiz ulaşabilmesi gibi imkanları da düşünen Akçok’un bu projesi, yasal yazılım kullanımını teşvik eden pazarlama bakış açısı nedeniyle Microsoft Değerlendirme Kurulu’ndan en yüksek puanı aldı.

Yasemin Tek ise projesinde engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için Microsoft Surface teknolojisinden yararlandı. Microsoft Değerlendirme Komitesi tarafından kurumsal sosyal sorumluluk örneği olarak ele alınan proje, teknolojiyi üretmek kadar onun farklı alanlarda yenilikçi kullanımının taşıdığı önemi sergilemesi açısından büyük ilgi gördü.
Yarışmanın birincisi olan gençler Casper Minibook ödüllerini, Windows Mobile sponsorluğunda gerçekleştirilen Mobile Monday etkinlikleri sırasında düzenlenen törenle Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Belgin Ertam’dan aldı. Ödül sahibi Yiğit Taner Akçok ve Yasemin Tek, daha sonra diğer stajyerler gibi Microsoft’un renkli ve heyecanlı çalışma ortamına katılarak kariyer yaşamına ilk adımlarını attılar.